Prevence šíření Covid-19 a zvyšování odolnosti místních komunit vůči dopadům pandemie v zóně Shabelle v Etiopii

Cílová země: Etiopie
Koordinátor projektu: Hynek Roubík
Projektový tým:

Hynek Roubík, Jiří Černý, Marek Jelínek, Chama Theodore Ketuama, Stacy Denise Hammond Hammond, Johana Hrnková, Anna Chládová, Marie Kalousová, Veronika Schmidtová, Tereza Žáková

Partneři projektu: ADRA, o.p.s.
Rozpočet (za ČZU) 1,782,850 Kč
Donor Česká rozvojová agentura
Doba realizace 2020

Cíle projektu:

Záměrem projektu je zvýšení odolnosti obyvatel zóny Shabelle vůči přenosu nemoci COVID-19 a vůči vedlejším dopadům epidemie COVID-19 skrze zvýšené kapacity místní zdravotnické infrastruktury a zlepšený přístup k?vodě, hygieně, sanitaci a potravinám. Projekt si klade dva specifické cíle. Prvním specifickým cílem je dosáhnout záměru projektu prostřednictvím zvyšování kapacit zdravotnických infrastruktur a zvýšenému přístupu k?vodě, hygieně a sanitaci. Druhým specifickým cílem je dosáhnout záměru projektu skrze zvýšení přístup k potravinám díky kontrole šíření pouštních kobylek.

Cílovou skupinou je 90 000 obyvatel zóny Shabelle, regionu Somálsko, konkrétně měst Gode a Adadle.

Prvním výstupem projektu je zvýšená kapacita zdravotnické infrastruktury v Gode v oblasti prevence šíření nemoci COVID-19, které bude dosaženo zejména tréninkem lokálních zdravotních pracovníků, distribucí desinfekčních a osobních ochranných pomůcek a zlepšení managementu zdravotnického odpadu. K tomuto výstupu přispěje také vývoj a dovoz laboratoře z České republiky. Tato laboratoř je sestavena experty z ČZU z laboratorních součástek českých firem. Laboratoř je mobilní, a tudíž je možné ji převážet a operovat s ní v odlehlých rurálních oblastech, kde je jinak zdravotnická péče nedostatková.

K lepšímu přístupu k vodě v komunitách ohrožených nemocí COVID-19 přispěje dodávka pitné vody v?cisternách pro centrum izolované péče pro pacienty s?nemocí COVID-19 a karanténní centrum pro osoby s COVID-19, dále také nákup a distribuce tablet na čištění vody.

Dalším výstupem projektu je zlepšení prevence přenosu nemoci COVID-19 díky zlepšené hygieně a sanitaci v?komunitách nejvíce ohrožených nakažením nemoci COVID-19. K docílení tohoto výstupu přispěje konstrukce latrín, distribuce sanitačních pomůcek a školení a kampaň o hygieně a prevenci přenosu nemoci COVID-19.

Posledním výstupem projektu je zvýšení odolnosti nejzranitelnějších obyvatel zóny Shabelle vůči dopadům pandemie COVID-19 skrze zvýšení přístup k potravinám díky kontrole šíření pouštních kobylek. Tohoto výstupu bude dosaženo tréninkem lokálních zemědělských agentů o kontrole přemnožení pouštních kobylek, nákupem a distribucí insekticidů a semen obilovin.

Garant: Dr. Hynek Roubík, roubik@ftz.czu.cz

Administrátor: Ing. Anna Chládová, chladova@ftz.czu.cz

Napsali o nás:

9.2.2021 - Šance pod rouškou covidu - CZU mobiLAB: Koronavirová krize ukázala, že v rámci humanitární pomoci je velký prostor pro další uplatnění českého know-how i výrobků ve světě. Přečtěte si celý článek ZDE.