PISAI (Participatory and Integrative Support for Agricultural Initiative)

Fakulta tropického zemědělství je partnerem nového projektu Erasmus+ s názvem PISAI (Participatory and Integrative Support for Agricultural Initiative), jehož hlavním koordinátorem je profesorka Chutima Tantikitti z thajské Prince of Songkla University. Projekt s rozpočtem téměř devět set tisíc euro se zaměřuje na přípravu společného double-degree magisterského programu v oblasti udržitelného zemědělství, který bude realizován na čtyřech významných thajských univerzitách (Prince of Songkla, Kasetsart University, Chiang Mai University a Khon Kaen University). Tento studijní program bude obohacen o 4 výukové moduly (třítýdenní terénní praktické cvičení) pod vedení evropských partnerů projektu (Agrinatura, Česká zemědělská univerzita v Praze, Montpellier SupAgro, University of Helsinki, University of Copenhagen). Těchto výukových modulů realizovaných na thajských univerzitách se za podpory projektu mohou zúčastnit i studenti z FTZ/ČZU.

Zahajovacího meetingu projektu, který se konal 8.-10. ledna 2018 na Prince of Songkla University v Thajsku, se zúčastnily proděkanky z Fakulty tropického zemědělství Ing. Petra Chaloupková, Ph.D. (zahraniční vztahy) a Ing. Olga Leuner, Ph.D. (věda a výzkum).

Letní škola „Value chain management“ v Thajsku 2018

Studenti ČZU měli letos poprvé možnost se zúčastnit letní školy v Thajsku díky spolupráci v rámci projektu Erasmus+ PISAI (Participatory and Integrative Support for Agricultural Initiative). Třítýdenní letní škola proběhla od 8. do 28. srpna na Chinag Mai University v severním Thajsku a zúčastnilo se jí šest studentů z ČZU, jedna studentka z Finska (University of Helsinki) a 16 studentů ze čtyř thajských univerzit (Prince of Songkla University, Chiang Mai University, Kasetsart University and Khon Kaen University). Ze strany ČZU byla organizace a výuka zajištěna pod vedením Ing. Petry Chaloupkové a Ing. Olgy Leuner z Fakulty tropického zemědělství a Ing. Miloslava Petrtýla v FAPPZ.

Téma letní školy bylo zaměřeno na Value chain management a studenti se nejprve dozvěděli, jaké jsou aspekty zemědělské produkce v Thajsku, o situaci na místním trhu, jaké jsou způsoby vyhledávaní dat, metody výzkumu a zpracování dat. Během exkurzí měli možnost poznat místní zemědělské farmy, lokální trhy, zpracovatelské podniky zaměřené především na produkci ovoce a zeleniny. Zároveň studenti v pracovních skupinách zpracovávali studii na vybraný produkt (rýže, chilli, durian, rajčata, meloun), kterou prezentovali a obhajovali před mezinárodním týmem. Aktivity během letní školy byly zaměřené především na spolupráci v mezinárodních týmech a získání praktických zkušeností přímo v terénu.

Zde si můžete prohlédnout blog a fotodokumentaci jedné z našich studentek (Aleksandra Kaleová).