ČZU v Praze hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koně a zebry

Od neděle 1. září do čtvrtka 5. září se na České zemědělské univerzitě v Praze koná konference s názvem 2nd International Wild Equid Conference (IWEC) 2019. Cílem konference je propojit současné vědecké poznatky s ochranářskými aktivitami. Tato akce navazuje na konferenci, která se konala před sedmi lety ve Vídni, a zúčastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa, např. prof. Morrise Gosling (Newcastle University, UK), který studuje vzácné zebry horské, prof. Wayne Linklater (Victoria University Wellington, Nový Zéland), jež se dlouhodobě věnuje studiu zdivočelých koní i ochraně fauny v jižní Africe nebo Dr. Patricia Moehlman (Arusha, Tanzanie), která intenzivně bojuje za záchranu kriticky ohroženého divokého afrického osla. Program konference se neomezuje pouze na přednášky, ale součástí budou i uzavřená jednání odborných skupin a exkurze do Safari Park Dvůr Králové, Přírodní rezervace pro divoké koně Milovice a chovné stanice koní Převalského Zoo Praha v Dolním Dobřejově.

„Praha byla navrhnuta pro konání této konference nejen z důvodu výhodné polohy pro účastníky, ale také díky dlouholeté tradici ve výzkumu a ochraně divokých koňovitých v České republice“ uvádí jeden z hlavních organizátorů Jan Pluháček ze Zoo Ostrava. „Právě Praha hostila v roce 1959 první mezinárodní sympozium pro ochranu koně Převalského, díky kterému byl tento druh zachráněn před vyhubením. Podobný osud bychom si nyní přáli pro kriticky ohroženou zebu bezhřívou, která se stala hlavním symbolem konference a kterou může zachránit i populace chovaná v českých zoologických zahradách“ dodává.

Konání konference iniciovali vědci zabývající se koňovitými z agentury US Geological Survey a členové odborné skupiny pro ochranu koňovitých (Equid Specialist Group) Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN). „Mezi další hlavní organizátory patří i Zoo Praha, Česká zemědělská univerzita v Praze a spolek Derbianus Conservation“ upřesňuje doc. Ceacero Herrador z Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze. 

Kontakt:
doc. RNDr. Jan Pluháček, PhD., hlavní organizátor konference
equids2019@derbianus.cz
tel: +420 602 426 691
www.iwec2019.com

Další články v rubrice

English ☰ Menu