Náš vědecký pracovník RNDr. Jiří Černý, Ph.D. pátrá po původci koronaviru. Přečtěte si, co zatím objevil...

Koncem prosince loňského roku bylo ve středočínském městě Wu-chan (anglicky Wuhan) zaznamenáno několik neobvyklých případů zápalů plic. Většina nakažených byla v nějakém spojení s tržnicí, na které se prodávaly mořské plody a pravděpodobně i maso divokých zvířat. Tato tržnice byla z preventivních důvodů 1. ledna 2020 uzavřena. Počet pacientů ale rychle narůstal a začal podezřele připomínat situaci z roku 2003, kdy se ve Východní Asii objevil koronavirus způsobující SARS (z anglického Severe acute respiratory syndrome, česky těžký akutní respirační syndrom), který rychle přerostl ve světovou pandemii a před vymýcením po sobě zanechal na 800 mrtvých. Velmi rychle se podařilo prokázat, že se tentokrát nejedná o tentýž koronavirus, ale virus s ním příbuzný (v současnosti označovaný jako 2019-nCoV). Začátkem roku se pak virus rozšířil i do Thajska, Japonska a Jižní Koreji.

Před několika málo dny (17. 1. 2020) byla konečně zveřejněna i předběžná sekvence viru. To je významný krok v boji s touto nákazou, protože umožní lékařským výzkumníkům vyvinout metody na jeho přesnou diagnózu. Porovnáním sekvence viru se sekvencemi ostatních příbuzných virů pak můžeme porozumět i tomu, kdy a jak se tento nový smrtící virus vyvinul.

Naše studie na toto téma ukazuje, že 2019-nCoV se vyvinul z východoasijských netopýřích koronavirů pouze vzdáleně příbuzných těm, které dali vzniknout pandemii SARS. Přenašečem těchto virů je netopýr Rhinolophus sinicus, jehož severní hranice výskytu se nachází právě ve Wu-chanu. Jestli došlo přímo k přenosu z těchto netopýrů na člověka, není zatím jasné, ale pravděpodobně i zde mohl hrát roli nějaký přenašeč, jakým byly v případě SARS cibetky. V současné době ale dále pracujeme za využití dostupných virových genetických sekvencí na detekci jeho predispozic, které mohli za jeho přenosem na lidi stát. Z předběžných výsledků můžeme ale říci, že viry na člověka mohly přeskočit z cibetek. Struktura jejich genetického kódu je totiž silně optimalizovaná pro expresi jejich proteinu v cibetkách.

V současné době se zdá, že virus se může šířit i mezi lidmi a je proto na místě zvýšená opatrnost, aby se neopakovala situace s pandemií SARS z let 2003-4. Naše zkušenosti z této pandemie nám ale snad v případě 2019-nCoV pomohou předejít jeho podobně masivnímu šíření.

Autor: RNDr. Jiří Černý, Ph.D.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.