Aktuality

Pozvánka na obhajobu dizertační práce Rohita Bharati

Zveme Vás na obhajobu dizertační práce Ing. Rohita Bharati na téma “Exploring the Potential of In-vitro Polyploidization for Genetic Improvement of Medicinal Plants” (Katedra tropických plodin a agrolesnictví, Tropical Agrobiology and Bioresource Management). Obhajoba práce proběhne dne: 24.4.2024 od 10 hod v zasedací místnosti č. 313 (budova FTZ).

The thesis delves into the significance of medicinal plants throughout human history and the challenges faced in their breeding and research due to time and resource constraints. It proposes synthetic polyploidization as a viable solution to expedite the breeding process and enhance the traits of medicinal plants. The study focuses on several important medicinal plant species, including spearmint, lemon balm, basket plant, and mini melon, along with Vitis spp., employing in vitro polyploidization techniques. Through the application of oryzalin, the study successfully induced polyploidy in the selected plants, resulting in significant variations in various characteristics compared to their progenitor genotypes. These findings underscore the potential of synthetic polyploidization in genetic enhancement, offering a pathway for the accelerated development of medicinal plant cultivars with improved therapeutic properties. The research contributes valuable insights to bridging the gap between traditional breeding methods and innovative approaches for sustainable medicinal plant cultivation and utilization.

Podpora mobilit na krátkodobá studia a stáže

Oddělení mezinárodních vztahů a Oddělení pro vědu, výzkum a doktorské studium FTZ oznamují možnost požádat o příspěvek na cestovní náklady

Pozvánka na výstavu Mořské želvy ve vestibulu FTZ

Přijďte se podívat na výstavu Mořské želvy do vestibulu Fakulty tropického zemědělství. Dozvíte se více o projektu, který se zaměřuje na jejich ochranu. Všechny druhy mořských želv jsou ohroženy vyhynutím, a situace je nejnaléhavější v Indickém oceánu, kde mnohé populace již zcela vymizely. Projekt "Chráníme mořské želvy" se snaží tuto krizovou situaci změnit a ve spolupráci s místními organizacemi chrání pláže ve dvou oblastech Indonésie (ostrov Lembata a ostrov Denawan) a na jihu Srí Lanky (pláže u města Dikwella).

 

S indonéskou organizací Sehabat penyu Loang a organizací Pamali Indonesia pracují na ochraně líhních pláží na ostrovech Lembata a Denawan. Tyto lokality jsou klíčovými líhněmi pro ohrožené druhy mořských želv, jako jsou karety obrovské, zelenavé a pravé.

 

Dále pět let zajišťovali ochranu želv na ostrovech Bilang-bilangan a Mataha v Indonésii, což jsou důležitá líhniště karety obrovské v jihovýchodní Asii. Na Srí Lance spolupracují také s tamní vládou na zlepšení ochrany mořských želv a poskytují doporučení pro turisty, jak podporovat efektivní ochranu.

 

Kromě návštěvy výstavy můžete podpořit ochranu mořských želv tím, že se dozvíte více o tomto projektu a pomůžete nám šířit povědomí o této důležité problematice.

 

Další informace o projektu najdete na webu: https://www.morskezelvy.cz/

 

Výstava bude ve vestibulu k vidění do poloviny dubna.

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.