Team news

24.9. 2021 začíná na kampusu ČZU Noc vědců na téma ČAS

...a Fakulta tropického zemědělství se vám tentokrát otevře od 17:00 do 22:00. Srdečně vás zveme k prozkoumání našich laboratoří, k poznávačce koření či esenciálních olejů a pro odvážné nabízíme i možnost zapojit se do bojové hry.

Turning wine waste into profit: possibilities of the Moldovan?wine industry

This project was aiming to assess the possibilities of local winemakers in terms of valorisation of their processing waste. Based on the preliminary data collection and interviews with stakeholders the briquetting technology has been assessed as the most appropriate technology for small-scale and medium-scale producers together with use of small-scale biogas plant.

Opět jsme bojovali za Sustainable Development Goals!

Ani pandemie nemohla zastavit členy volejbalového týmu Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze v účasti na turnaji v plážovém volejbale na podporu globálních cílů OSN