Aktuality FTZ - e4

Virolog Černý v rozhovoru pro Blesk o opičích neštovicích: Hrozí nám další pandemie?

Přes dva roky života s koronavirem, 89 dní válečného konfliktu na Ukrajině a nyní svět čelí další hrozbě, kterou jsou opičí neštovice. Případů tohoto doposud vzácného onemocnění poměrně rychle přibývá. Světová zdravotnická organizace hlásí už stovky případů a nákazu potvrdilo i 12 zemí Evropské Unie. Co všechno o tomto infekčním onemocnění víme? Jak se přenáší, jaké mohou být jeho následky či možnosti léčby? Hostem Epicentra z České zemědělské univerzity v Praze byl virolog z Fakulty tropického zemědělství a také koordinátor Centra infekčních nemocí zvířat Jiří Černý.

Does wildlife have threats by SARS-CoV-2? A story of reverse zoonosis!

Nowadays, we are fighting with the biggest pandemic of a decade. It has been more than a year passed and the world is still fighting the pandemic SARS-CoV-2 virus. SARS-CoV-2 has a genome similarity of 96 percent to a SARS-related bat coronavirus and 92 percent to a pangolin coronavirus although the link of origin of the novel virus is still missing. There is no doubt that the virus been originated from wildlife.

Seminář „Klíšťata a klíšťaty přenášené patogeny v ČR a jejich vliv na zdraví zvířat“

Dovolujeme si vás pozvat na seminář, který proběhne 31.3.2021 9:30-15:00. Cílem semináře je seznámit posluchače s nejnovějšími poznatky o rizicích spojených s klíšťaty a klíšťaty přenášenými onemocněními v ČR.

Jak to vidí Dr. Jiří Černý: Think Thank Hospodářských novin

Sundali jsme roušky a opět můžeme volně dýchat. Koronavirus způsobil, že se valná většina z nás rozhodla strávit prázdniny doma. Atmosféra strachu je již pryč a ve vzduchu je cítit oživení veřejného prostoru a touha po bezstarostnosti.

Virolog Černý: Česko nebylo na epidemii připraveno.

Je stoprocentní nesmysl, že by byl virus vyroben uměle, tvrdí evoluční virolog Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Přečtěte si celý rozhovor zde.

Náš vědecký pracovník RNDr. Jiří Černý, Ph.D. pátrá po původci koronaviru. Přečtěte si, co zatím objevil...

Naše studie na toto téma ukazuje, že nCoV2019 se vyvinul z východoasijských netopýřích koronavirů pouze vzdáleně příbuzných těm, které dali vzniknout pandemii SARS. Přenašečem těchto virů je netopýr Rhinolophus sinicus,