Deadline extended! Apply for the Erasmus+ "International Credit Mobility"

The deadline extended till 21.6.! EU project supporting mobilities between programme and partner countries. APPLY NOW!

Na otočku v Kamerunu – věda, rozvoj, termiti

Kamerun je země plná extrémů a terénní výjezdy v něm řadím k těm nejnáročnějším vůbec. Vše buď extrémně dobře funguje, vypadá nadějně, člověka motivuje, nebo se děje přesný opak. A touhle sinusoidou tak zvaných „ups and downs“ si člověk prochází téměř neustále. Ačkoliv s kolegou Janem Šobotníkem v zemi rozhodně nepatříme mezi nováčky (na kontě 6-8 výjezdů), Kamerun si vždy najde něco, čím nás překvapí. I proto nás to baví!

Tropical News 3 - “Newsletter for FTA Friends”

Dear Reader, Welcome to the third issue of Tropical News. Our Newsletter provides a brief insight into the latest updates about activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences, the Czech University of Life Sciences Prague.