Be a Student Reporter at the Tropentag - A hybrid conference

...which will take place during 14 – 16 September 2022, Czech University of Life Sciences Prague, Czech Republic Can agroecological farming feed the world? Farmers' and academia's views

iPBL-EU project evaluation of the project has started

At the end of summer semester, evaluation of the projects, within the subject area of Plant Health and Plant Breeding started. The evaluation took place in different courses at our partners universities. Project final presentations were held face to face on 15th March at Swedish Agriculture University (SLU) and on 11th April at Czech University of Life Sciences Prague (CZU)

Trainings on diversifying the eating habits of Ethiopians

In recent weeks, FTA representatives Ing. Iva Kučerová, PhD and Sára Šebrlová visited the Arba Minch region in Ethiopia within the development project titled “Arba Minch Fruit Value Chain, Gamo zone, SNNPR, Ethiopia” implemented by Mendel University in Brno in cooperation with FTA, funded by the Czech Development Agency.