Evaluation of the Great Green Wall project

A team of experts led by prof. Van Damme of FTA CZU published the final evaluation of FAO’s Action Against Desertification that mainly operated under the Great Green Wall initiative and was implemented in 2014-2020 aiming at tackling environmental impacts linked to drought and desertification in Burkina Faso, Ethiopia, Fiji, the Gambia, Haiti, the Niger, Nigeria and Senegal (partly during the COVID-19 pandemic).

The evaluation involved online and face-to-face interviews, field visits in 8 countries allowing for direct observation of land restoration and livelihood activities and came to the following conclusions.

Ve Vietnamu bioplynky vítají, v Česku jsme pomalejší, říká expert

Hynek Roubík je jedním z nejmladších docentů v Česku, působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity a povídal si s námi o tom, jaký je potenciál energetického využití odpadu nebo vzájemného soužití energetiky a zemědělství.

SAVE THE DATE „Univerzity pro rozvoj“ úterý 29. 11. 2022, 13:30 - 20:00

Akce Českého fóra pro rozvojovou spolupráci (FoRS) pro aktéry z akademického, neziskového, veřejného a soukromého sektoru působící v obl. zahraniční rozvojové spolupráce