Aktuality

Národní rozvojový den na Ministerstvu zahraničních věcí

Pojďte s námi oslavit historicky první Národní rozvojový den na Ministerstvu zahraničních věcí, pojďte s námi udělat svět lepším, protože Česko pomáhá!
Rádi bychom Vás pozvali dne 25. dubna 2024 od 13 do 17 hodin do zahrady Černínského paláce na MZV, Loretánské náměstí 5, Praha 1. (vstup z ulice Černínská 101/1).
Těšit se můžete na zajímavé rozhovory a osobnosti, interaktivní prezentace, výstavy, promítání a další zajímavé aktivity.
Program – hlavní podium*:
13:00 - Zahájení s moldavským hudebním doprovodem
13:20 - Co to znamená pomáhat při katastrofách?
O zážitcích z práce v terénu budou hovořit zástupce vyprošťovacího týmu hasičů, lékař spolupracující s Lékaři bez hranic a reportér z krizových oblastí
14:00 - Jak může jednotlivec pomáhat v zahraničí?
Na pódiu vystoupí Arthur Sniegon, který mění osudy zvířat v Africe, s Jankem Rubešem a dalšími zajímavými osobnostmi!
15:00 - Jak Česko přisp?ívá ke zlepšení podmínek ve světě?
Zážitky a dojmy z pracovních cest ministra zahraničí J. Lipavského
15:30 - Co Česko dělá pro ochranu lidských práv ve světě?
Dozvíte se, jak Česko podporuje občanskou společnost a nezávislá média v zahraničí. Těšit se můžete na zajímavé hosty
16:30 - Závěrečné vystoupení zástupce Ministerstva zahraničních věcí
Výstavy: Česko pomáhá (ve vstupní části), Zdravotně-humanitární program MEDEVAC
Promítání: 13 – 14:30 Jeden svět, 14:30 – 15:30 ukázky z cest ministra zahraničí, 15:30 – 17:00 (promítání se uskuteční v Kaňkově pavilonu na zahradě MZV. K dipozici budou místa k sezení).
Interaktivní aktivity: 3D brýle, ve kterých můžete nahlédnout do reality rozvojových zemí, aktivity záchranného týmu, dopisy nespravedlivě vězněným a pronásledovaným, úniková hra s motivem etiopské dívky i prezentace aktivit Kashitu Teamu a další!
Můžete se také těšit na prezentaci partnerských zemí s živou hudbou a ochutnávkou regionálních potravin (Bosna a Hercegovina, Gruzie, Moldavsko, Ukrajina).
Těšíme se na vás!
*Program bude pravidelně aktualizován

Den otevřených dveří– zažijte FTZ na vlastní kůži

Přijďte se k nám podívat v pátek 22. března 2024 od 9:00 do 15:00 na Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU v Praze. Budete mít možnost poznat naše studijní programy a prostředí kampusu. Sezn?ámíte se se zástupci studentských organizací, získáte informace o studiu a o možnostech mezinárodního studia nebo zapojení do výzkumných týmů. Na 10:00 a 12:00 je připravena přednáška o studiu na FTZ, prezentace studijních programů, setkání se studenty FTZ, kteří představí benefity studia ze svého pohledu.

Vždy v celou hodinu jsou pro zájemce připraveny komentované prohlídky Botanické zahrady a přístupné budou také laboratoře a Herbárium.

Velryby jižní v ohrožení

Pozvánka na vědecký seminář Katedry chovu zvířat a potravinářství v tropech, který se uskuteční na Fakultě tropického zemědělství v učebně č. 116 ve čtvrtek 14. března od 14 hodin.

Velryba jižní čelí ochranářským výzvám od historického lovu po změnu klimatu. S přístupem molekulární ekologie lze sledovat její populační strukturu a dynamiku v průběhu času. Výzkum potvrdil konektivitu populací jižního Atlantiku. Další studie stabilních izotopů ukázaly, že jihoafrické velryby prošly dramatickým posunem na sever a diverzifikací ve strategii hledání potravy. S ohledem na další předpovědi významných dopadů globálního oteplování zůstává budoucnost velryb jižních a další mořské megafauny nejistá.

Našimi hosty budou Petra Nevečeřalová spolu se svým školitelem Pavlem Hulvou z Přírodovědecké fakulty UK, kteří jsou součástí mezinárodního týmu vědc?ů zkoumajících situaci velryby jižní. V sérii vědeckých studií se jim podařilo ilustrovat, s jakými problémy se velryba jižní (Eubalaena australis) v současnosti potýká. 

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.