Aktuality

Zkušenost studentky v rámci programu ERASMUS KA171 z jejího pobytu v České republice

Účast na programu ERASMUS KA171 a studium v České republice popisuje studentka Ndeye jako velmi obohacující zkušenost. Od samého začátku ji okouzlila česká architektura a přátelské prostředí hostitelské instituce, jíž byla Česká zemědělská univerzita v Praze, které ji velmi pomohlo s adaptací. Akademická zkušenost překonala její očekávání a přinesla ji nový pohled na její studijní obory. Vyučující byli nejen velmi znalí, ale také otevření novým názorům. Podporovali aktivní účast a kritické myšlení, což pro ni bylo velkým přínosem.

Mezinárodní konference o inkluzivním vzdělávání v multikulturních třídách

Na půdě na Izmir Katip Çelebi University v Turecku se uskutečnila Mezinárodní konference o inkluzivním vzdělávání v multikulturních třídách. Jejím tématem byly výzvy a příležitosti v multikulturním vzdělávacím prostředí. Za Fakultu tropického zemědělství se zúčastnila Dr. Petra Chaloupková, proděkanka pro mezinárodní vztahy.

Na konferenci se sešli přední akademici a pedagogové, kteří diskutovali o inkluzivní pedagogice, tvorbě kurikula a strategiích pro orientaci v rozmanitých prostředích tříd. Hlavní řečníci, mezi nimiž byli Prof. Dr. Simona Lache, Prof. Dr. Maria Luisa Sierra, Dr. Petra Chaloupková a Prof. Dr. Aydin Balyer, se zabývali tématy, jako je internacionalizace ve vysokoškolském vzdělávání, přístup k rozdílným kulturám a zvyšování institucionální kapacity. V rámci setkání účastníci vzájemně sdíleli osvědčené postupy a přístupy i výsledky výzkumů.  Tématem konference byla mezikulturní komunikace, inovativní výukové metody a podpora inkluzivity.

V rámci programu probíhaly paralelní sekce, které se zabývaly konkrétními aspekty multikulturního vzdělávání. Jednotlivé sekce zahrnovaly diskuse o inkluzivním vedení a integraci učebních osnov, jakož i zkoumání genderové rozmanitosti a kulturní kompetence ve vysokoškolském vzdělávání. Účastníci se zapojili do dialogů o řízení rozmanitých skupin studentů, zavádění univerzálního designu pro učení a řešení předsudků ve vzdělávacím prostředí. Tato akce nejen zdůraznila význam inkluzivního vzdělávání v globalizovaném světě, ale také poskytla platformu pro výměnu nápadů mezi pedagogy a rozvoj praktických řešení pro jejich studující.

Dr. Petra Chaloupková představila výsledky kvalitativního průzkumu, provedeného v dubnu 2023, prostřednictvím strukturovaných rozhovorů s akademickými pracovníky a zahraničními studenty na Fakultě tropického zemědělství na České zemědělské univerzitě v Praze. Ty vyzdvihly význam týmové práce. Následně byli v březnu 2024 osloveni studenti, aby se prostřednictvím online dotazníku vyjádřili své postoje k multikulturní týmové spolupráci.

Praktickým příkladem podpory společné výuky v multikulturním prostředí je projekt zaměřený na spolupráci tří evropských univerzit z Rakouska, České republiky a Švédska, jehož cílem bylo zlepšit softskills studentů, vědeckou komunikaci, kritické myšlení, týmovou práci a schopnost řešit problémy prostřednictvím inovativních výukových metod a případových studií v reálném čase z různých světových regionů.

Green Plate Forum 2024 ve Vídni

V úterý 25. června proběhl event Green Plate Forum 2024 na univerzitě BOKU ve Vídni, kterého se zúčastnili zástupci Fakulty tropického zemědělství. Akce byla zaměřena na udržitelné stravování a ochranu životního prostředí prostřednictvím unikátních kulinářských postupů a receptů různých kultur.

 

Aktivita byla realizována v rámci projektu “Networking through student cooperation on case study challenges (NET-COOP)” financovaného z grantu Euroleague for Life Sciences (Faculty of Tropical AgriScience (czu.cz)), na kterém spolupracují tři partnerské univerzity (ČZU v Praze, SLU ze Švédska a BOKU z Rakouska).

 

Událost byla součástí studentské iniciativy pořádané studenty z BOKU ve spolupráci se studenty z České zemědělské univerzity a švédské SLU. Byla pojata jako závěrečné společné setkání studentů, kteří se během letního semestru podíleli na vypracování společných případových studií a sdíleli své znalosti z pohledu různých perspektiv dle zaměření jednotlivých studijních programů a předmětů.

 

Účastníci na setkání diskutovali o Cíli udržitelného rozvoje č. 2 (SDG2), který se zaměřuje na vymýcení hladu, zajištění potravinové bezpečnosti, zlepšení výživy a podporu udržitelného zemědělství. Studenti připravili degustační menu, kde každá země byla zastoupena jedním pokrmem, a podělili se o recepty. Důraz byl kladen na udržitelnost produkce vybraných pokrmů a na aspekty udržitelné spotřeby. Event představil udržitelné přístupy přípravy pokrmů z různých kontinentů.  Konkrétně se jednalo o recepty z Turecka, Íránu, Etiopie, Kolumbie a Německa.

 

Green Plate Forum 2.0 bylo zaměřeno na sdílení nejnovějších vědeckých poznatků s širší vědeckou a rozvojově orientovanou veřejností, včetně odborníků z praxe, politických zástupců a zainteresovaných stran. Akce poskytla studentům prostor pro setkání a sdílení názorů a zkušeností během tematicky zaměřených diskusí. Na realizaci akce se podíleli koordinátorky projektu z FTZ Petra Chaloupková a Olga Leuner společně s 9 studenty FTZ, kteří na případových studiích využili své znalosti získané z předmětu Project Monitoring and Evaluation.

IROICA Webinar Univerzity a mobilita v době globální polykrize

Ve čtvrtek 30. května 2024 uspořádala IROICA (Síť pracovníků pro mezinárodní vztahy Asociace evropských univerzit v oblasti přírodních věd) webinář s názvem „Univerzity a mobilita v době globální polykrize“. Akce se zaměřila na výzvy a příležitosti, kterým univerzity čelí při udržování akademické mobility uprostřed globálních krizí, jako jsou klimatické změny, pandemie, politická nestabilita a ekonomické problémy. Na webináři vystoupili odborníci, kte?ří diskutovali o strategiích pro podporu mezinárodní spolupráce, podporu mobility studentů a zaměstnanců a zajištění odolnosti vysokoškolských institucí. Účastníci řešili, jak se mohou vysoké školy přizpůsobit rychle se měnícím globálním podmínkám a zároveň nadále podporovat mezinárodní výměnu a spolupráci.

Prof. Michal Lošťák, prorektor pro mezinárodní vztahy, vedoucí Katedry humanitních studií ČZU v Praze, se podělil o své myšlenky na téma „Univerzity v době globální polykrize“ a „V jakém smyslu jsou současné krize příležitostí pro změnu paradigmat internacionalizace na univerzitách v oblasti přírodních věd?“.

“Díky bohatým zkušenostem s realizací projektů v různých zemích světa, např. Kambodža, Gruzie, Etiopie, Sýrie, Ukrajina, Zambie, jsme ve spolupráci s expertem na bezpečnost pracovníků při zahraničních cestách vytvořili pravidla a postupy pro výjezdy studentů a pracovníků FTZ a založili bezpečnostní tým pro zahraniční mobility,” představila projekty, a postupy pro výjezdy do zahraničí Dr. Petra Chaloupková, proděkanka pro mezinárodní vztahy Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze. Zaměřila se na „Praktické a etické aspekty mobilit v době globálních polykrizí“a podělila se o praktické zkušenosti s mezinárodními mobilitami na FTA. Propagovala také výstupy projektu Multiclass: Multikulturní třídy: inkluzivní učení a výuka ve vysokoškolském vzdělávání. 

Toto setkání poskytlo cenné pohledy a praktická řešení pro pracovníky ve vysokoškolském vzdělávání, kteří se pohybují ve složitých podmínkách globálních polykrizí.

Letní škola 2024 v Kambodži

Fakulta tropického zemědělství oznamuje možnost přihlásit se na Letní školu 2024 v Kambodži, jejímž tématem jsou: "Zemědělsko-potravinářské systémy směřující k zeleným technologiím a soběstačnosti". 

Podpora mobilit na krátkodobá studia a stáže

Oddělení mezinárodních vztahů a Oddělení pro vědu, výzkum a doktorské studium FTZ oznamují možnost požádat o příspěvek na cestovní náklady

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.