UAI - Early Career Researcher Awards

The UAI has opened its call for application for the Early Career Researcher Awards. In 2023, two prizes, worth 6000 euros each, will be awarded to support research during the calendar years 2024-2025. Applications are open to researchers who are holders of a PhD awarded no earlier than 1st January 2015 in the fields of sciencephilosophyhistory of art, or archeology.

Invitation to the State Doctoral Examination

Invitation to the State Doctoral Examination of student Uche Cyprian Okafor, M.Sc., which will take place on the 25th of January 2023 in room no. 313, from 10 AM, can be found in the attached files.

Přihlašování na Erasmus+ studijní pobyt v ak. r. 2023/24 bylo spuštěno

Termín pro přihlášení je 21.2.2023. Veškeré informace naleznete ZDE.