Den otevřených dveří– zažijte FTZ na vlastní kůži

Přijďte se k nám podívat v pátek 22. března 2024 od 9:00 do 15:00 na Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU v Praze. Budete mít možnost poznat naše studijní programy a prostředí kampusu. Sezn?ámíte se se zástupci studentských organizací, získáte informace o studiu a o možnostech mezinárodního studia nebo zapojení do výzkumných týmů. Na 10:00 a 12:00 je připravena přednáška o studiu na FTZ, prezentace studijních programů, setkání se studenty FTZ, kteří představí benefity studia ze svého pohledu.

Vždy v celou hodinu jsou pro zájemce připraveny komentované prohlídky Botanické zahrady a přístupné budou také laboratoře a Herbárium.

Velryby jižní v ohrožení

Pozvánka na vědecký seminář Katedry chovu zvířat a potravinářství v tropech, který se uskuteční na Fakultě tropického zemědělství v učebně č. 116 ve čtvrtek 14. března od 14 hodin.

Velryba jižní čelí ochranářským výzvám od historického lovu po změnu klimatu. S přístupem molekulární ekologie lze sledovat její populační strukturu a dynamiku v průběhu času. Výzkum potvrdil konektivitu populací jižního Atlantiku. Další studie stabilních izotopů ukázaly, že jihoafrické velryby prošly dramatickým posunem na sever a diverzifikací ve strategii hledání potravy. S ohledem na další předpovědi významných dopadů globálního oteplování zůstává budoucnost velryb jižních a další mořské megafauny nejistá.

Našimi hosty budou Petra Nevečeřalová spolu se svým školitelem Pavlem Hulvou z Přírodovědecké fakulty UK, kteří jsou součástí mezinárodního týmu vědc?ů zkoumajících situaci velryby jižní. V sérii vědeckých studií se jim podařilo ilustrovat, s jakými problémy se velryba jižní (Eubalaena australis) v současnosti potýká.

„Mysl, která se nebojí, nezná hranice,“ říká nový proděkan Fakulty tropického zemědělství

Docent Hynek Roubík se řídí přesvědčením, že „odpady jsou problém, výzva a příležitost všude“. Proto se dal na dráhu environmentálního a ekologického inženýrství v oblasti odpadového hospodářství. Výzkumu se věnuje na katedře udržitelných technologií Fakulty tropického zemědělství, kde také své vědomosti předává mladým doktorandům. V polovině ledna letošního roku se stal proděkanem této fakulty pro vědu, výzkum a doktorské studium.