Aktuality - věda a výzkum

18. ročník Letní školy statistických metod

Přijďte se poučit a pobavit zároveň. Získáte znalosti o plánování experimentů a pro podporu odborné konzultace Vaší disertačky nebo výzkumu využijete networking. Nechte se inspirovat od ostatních a odneste si nápady, náměty i praktické zkušenosti.

Nabídka stipendií pro studijní a výzkumné pobyty v Mexiku

Fakulta tropického zemědělství oznamuje možnost získání stipendií pro studijní a výzkumné pobyty v Mexiku na akademický rok 2024/2025.  Podrobnosti stipendijní nabídky:

- Počet míst: 5

- Délka pobytu: 5 až 10 měsíců (zahájení pobytu bude upřesněno mexickou stranou)

- Úhrada pobytu: Ministerstvo zahraničních věcí Mexika

- Úhrada cestovného: Bez refundace cestovného

 

Požadované dokumenty:

- Návrh na vyslání / Žádost o účast ve stipendijním programu MŠMT (podepsaná a potvrzená zahraničním oddělením VŠ)

- Životopis ve španělštině

- Motivační dopis ve španělštině

- Doklad o vykonaných zkouškách

- Potvrzení o úrovni znalosti španělského jazyka

 

Termíny:

- Uzávěrka přihlášek k AIA: 10. června 2024 (e-mailem na adresu e-podatelna@dzs.cz)

- Podání online žádosti mexické straně: do 28. června 2024 (přes portál SIGCA)

 

Odkazy pro další informace:

Akademická informační agentura (AIA) - http://aia-databaze.zahranici-stipendium.cz/modules/aia/

Mexická agentura mezinárodní rozvojové spolupráce (AMEXCID) - http://www.gob.mx/amexcid/acciones-y-programas/becas-para-extranjeros-29785

Portál SIGCA pro online žádosti - https://sigca.sre.gob.mx/login

Další detaily najdete v přiloženém dokumentu.

Pozvánka na obhajobu dizertační práce Kateřiny Vihanové

Srdečně Vás zveme na obhajobu dizertační práce Ing. Kateřiny Vihanové na téma “ Chemical composition and antimicrobial activity of essential oils and supercritical carbon dioxide extracts of Asian spices against food pathogens in liquid and vapour phase” (Katedra tropických plodin a agrolesnictví, Tropical Agrobiology and Bioresource Management). Obhajoba práce proběhne dne: 31.5.2024 od 10 hod ve školící místnosti č. 403 (budova FTZ).

Foodborne microbial diseases present a significant public health concern necessitating the preservation of food products to extend their shelf life and ensure safety. An emerging method of food preservation involves the antimicrobial modified atmosphere packaging. Spices and condiments containing volatile oils hold promise for such applications. In this study, the in vitro growth-inhibitory activity of essential oils (EOs) and supercritical carbon dioxide extracts (CO2 extracts) obtained from spices originating from Asia was assayed using broth microdilution volatilisation method against bacterial food pathogens. Subsequently, chemical profiles of most potent samples were examined using gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS) apparatus. The findings of the study suggest that EOs and CO2 extracts derived from Cinnamomum spp. hold promise as natural food preservatives in the food industry. In addition, the results of experiments with Cambodian species suggest the potential application of supercritical CO2 for their extraction in spice-processing practice.

Propojení akvakultury a bioplynových technologií v Zambii

Projekt “Through Biogas Technology Towards Higher Resilience of the Communities in Western Province of Zambia” představuje výsledky svých aktivit v Zambii. V Zambii se obyvatelstvo často potýká s nedostupností či nedostatkem energetických zdrojů.  Většina lidí je tak závislá na postupech, které nejsou energeticky dlouhodobě udržitelné. Zodpovědnost za zajištění tradičních zdrojů energie (nákup dřevěn?ého uhlí, sběr palivového dřeva) nesou ve většině případů ženy a dívky, které se tak často nemohou věnovat vzdělávání a/nebo jiným seberealizačním aktivitám. 

Expedice do horských oblastí západního Balkánu:

Posílení dlouhodobé udržitelnosti sběru a komercializace místních léčivých a aromatických rostlin. V březnu 2024 se zástupci Fakulty tropického zemědělství ve spolupráci s kolegy z Rhine-Waal University (Německo) a University of Gastronomic Sciences (Itálie) vydali na expedici

Letní škola 2024 v Kambodži

Fakulta tropického zemědělství oznamuje možnost přihlásit se na Letní školu 2024 v Kambodži, jejímž tématem jsou: "Zemědělsko-potravinářské systémy směřující k zeleným technologiím a soběstačnosti". 

Pozvánka na seminář – Výzkum hmyzožravých predátorů

Katedra chovu zvířat a potravinářství v tropech Vás zve na seminář, který se uskuteční ve čtvrtek 2. května od 14 hodin na Fakultě tropického zemědělství. Naším hostem bude Mgr. Kateřina Sam, Ph.D., vedoucí oddělení ekologie Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR, která nám představí svůj výzkum hmyzožravých predátorů se zaměřením především na ptáky v různých tropických oblastech.

Setkání proběhne v místnosti č. 116 na FTZ a bude možné se také připojit prostřednictvím MS Teams. Odkaz na online setkání naleznete v příloze.

 

Kdy: 2. května 2024 14:00-15:30 hod.

Kde: FTZ (ČZU) místnost č. 116 nebo MS Teams, prostřednictvím QR kódu v? příloze.

Konference Tropentag 2024

V polovině září tohoto roku se opět uskuteční Tropentag 2024, významná mezinárodní akce zaměřená na výzkum v oblasti tropického a subtropického zemědělství, řízení přírodních zdrojů a rozvoje venkova.  

 

Konferenci Tropentag 2024 bude hostit University of Natural Resources and Life Sciences ve Vídni (BOKU) ve dnech 11. až 13. září 2024. Konference se bude konat nejen ve Vídni, ale také online.  

 

Téma konference:  

Prozkoumat příležitosti... pro řízení přírodních zdrojů a lepší život pro všechny. 

 

O konferenci 

Tropentag je každoroční mezinárodní konference zabývající se výzkumem v oblasti tropického a subtropického zemědělství, řízení přírodních zdrojů a rozvoje venkova. Tropentag pořádá Univerzita BOKU (Rakousko) a spolu s?dalšími univerzitami z Německa (Berlín, Bonn, Göttingen, Hohenheim, Kassel-Witzenhausen, ZALF e.V., součástí je také belgická univerzita v Gentu  a Česká zemědělská univerzita v?Praze. Na konferenci se podílá také Rada pro výzkum tropů a subtropů (ATSAF e.V.) ve spolupráci s fondem GIZ pro mezinárodní zemědělský výzkum (FIA).  

 

Cílem konference Tropentag 2024 je poskytnout výzkumným pracovníkům, vědcům, studentům, a dalším odborníkům platformu, na které se budou moci seznámit s četnými výzvami a příležitostmi v oblasti řízení přírodních zdrojů s cílem dosáhnout lepší kvality života pro všechny. Konference se zaměřením na udržitelný rozvoj se bude zabývat inovativními přístupy, mezioborovými řešeními a otevře naléhavé problémy v oblasti zemědělství, environmentálního managementu, potravinové bezpečnosti a života na venkově. 

 

Výzva k předkládání příspěvků a předběžné informace o konferenci jsou nyní k dispozici na tomto linku: 

 

https://www.tropentag.de  

 

 

Podrobné informace (včetně workshopů a fotosoutěže) naleznete v textu výzvy na adrese: 

https://www.tropentag.de/conference/call_tt24.pdf 

Learn & Discuss vol. 5 – Pozvánka na setkání k diskuzi o nelegálním obchodu se zvířaty

Pojďte s námi odhalit fakta o pytláctví a obchodu s želvími vejci nebo výrobky z želvích krunýřů. Zjistěte, jak může monitoring sociálních médií pomoci při dopadení pytláků, a seznamte se s výsledky případových studií z oblasti ochrany zvířat.

 

Naše pozvání příjala Mgr. Hana Svobodová (Chráníme mořské želvy a.s.)., která stojí za projektem ochrany mořských želv, Ing. Tereza Švejcarová z Fakulty životního prostředí a

Mgr. ing. Jan Chmelař z České inspekce životního prostředí.

 

Hana Svobodová vám představí projekt „Chráníme mořské želvy“.

Všechny druhy mořských želv jsou ohroženy vyhynutím. Nejhorší situace je v Indickém oce?ánu, kde na mnoha místech už mořské želvy zcela zmizely. Projekt Chráníme mořské želvy ve spolupráci s místními organizacemi před pytláky chrání pláže ve dvou oblastech  v Indonésii (ostrov Lembata na JV země a ostrov Denawan na jihu Bornea) a v jedné oblasti na jihu Srí Lanky (pláže u města Dikwella).

Kromě přímé ochrany líhních pláží se projekt zaměřuje také na vzdělávání a rozvoji tamních obyvatel a spolupracuje také s vládními organizacemi a dalšími ochranářskými organizacemi, připravují vzdělávací materiály pro děti, které se používají v mnoha zemích světa včetně ČR. Od roku 2014 se díky těmto aktivitám podařilo zachránit více než 4 000 000 želvích vajec a toto číslo každý den stoupá. 

 

Ing. Tereza Švejcarová se zaměří na ptactvo v jihovýchodní Asii a nelegální obchod s nimi prostřednictvím sociálních sítí.

 

Mgr. Ing. Jan Chmelař (ČIŽP) spolu s několika příklady z několika případových studií.

 

Více se dozvíte na společném setkání a po přednášce bude prostor na další diskuzi a vaše dotazy.

Pozvánka na obhajobu dizertační práce Ing. Abubakar Sadiq Musa

Zveme Vás na obhajobu dizertační práce Ing. Abubakar Sadiq Musa na téma “Effects of routine Handling in the husbandry of common eland ” (Katedra chovu zvířat a potravinářství v tropech, obor Tropical Agrobiology and Bioresource Management). Obhajoba práce proběhne dne: 7.5.2024 od 12 hod v zasedací místnosti č. 401 (budova FTZ).

In the global wildlife enterprise, there is a growing opportunity for intensified game farming, particularly with species like common eland (Taurotragus oryx). Thus, success in intensification relies heavily on the ability to handle these large bovids effectively while maintaining their welfare. In light of this, the present study examines methods and factors affecting the ease of handling, social interaction, and overall harmony of common eland in an intensive management system, crucial for animal welfare. Two research studies led to the entirety of the present study: One evaluated the effects of routine handling and immunocastration on temperament during handling, social behaviour and activity budgets of eland, finding minimal impact; the other studied the effect of routine handling and social dominance on blood biochemistry, noting no effect on social rank but some stress-related changes. Overall, routine handling led to a gradual improvement in temperament over time while immunocastration ameliorated agonistic behaviour in the studied animals with minimal effect on their activity. Although there is optimism for integrating common eland into intensive game production, further research is needed to understand the impact of traditional husbandry management on their welfare and productivity.

Pozvánka na online webinář

ACCTING (AdvanCing behavioral Change Through an INclusive Green Deal) představuje znalosti a inovace s cílem podpořit změny v chování v souvislosti s inkluzí a rovnoprávností v rámci Evropské zelené dohody.  

Pozvánka na obhajobu dizertační práce Rohita Bharati

Zveme Vás na obhajobu dizertační práce Ing. Rohita Bharati na téma “Exploring the Potential of In-vitro Polyploidization for Genetic Improvement of Medicinal Plants” (Katedra tropických plodin a agrolesnictví, Tropical Agrobiology and Bioresource Management). Obhajoba práce proběhne dne: 24.4.2024 od 10 hod v zasedací místnosti č. 313 (budova FTZ).

The thesis delves into the significance of medicinal plants throughout human history and the challenges faced in their breeding and research due to time and resource constraints. It proposes synthetic polyploidization as a viable solution to expedite the breeding process and enhance the traits of medicinal plants. The study focuses on several important medicinal plant species, including spearmint, lemon balm, basket plant, and mini melon, along with Vitis spp., employing in vitro polyploidization techniques. Through the application of oryzalin, the study successfully induced polyploidy in the selected plants, resulting in significant variations in various characteristics compared to their progenitor genotypes. These findings underscore the potential of synthetic polyploidization in genetic enhancement, offering a pathway for the accelerated development of medicinal plant cultivars with improved therapeutic properties. The research contributes valuable insights to bridging the gap between traditional breeding methods and innovative approaches for sustainable medicinal plant cultivation and utilization.

Podpora mobilit na krátkodobá studia a stáže

Oddělení mezinárodních vztahů a Oddělení pro vědu, výzkum a doktorské studium FTZ oznamují možnost požádat o příspěvek na cestovní náklady

Pozvánka na výstavu Mořské želvy ve vestibulu FTZ

Přijďte se podívat na výstavu Mořské želvy do vestibulu Fakulty tropického zemědělství. Dozvíte se více o projektu, který se zaměřuje na jejich ochranu. Všechny druhy mořských želv jsou ohroženy vyhynutím, a situace je nejnaléhavější v Indickém oceánu, kde mnohé populace již zcela vymizely. Projekt "Chráníme mořské želvy" se snaží tuto krizovou situaci změnit a ve spolupráci s místními organizacemi chrání pláže ve dvou oblastech Indonésie (ostrov Lembata a ostrov Denawan) a na jihu Srí Lanky (pláže u města Dikwella).

 

S indonéskou organizací Sehabat penyu Loang a organizací Pamali Indonesia pracují na ochraně líhních pláží na ostrovech Lembata a Denawan. Tyto lokality jsou klíčovými líhněmi pro ohrožené druhy mořských želv, jako jsou karety obrovské, zelenavé a pravé.

 

Dále pět let zajišťovali ochranu želv na ostrovech Bilang-bilangan a Mataha v Indonésii, což jsou důležitá líhniště karety obrovské v jihovýchodní Asii. Na Srí Lance spolupracují také s tamní vládou na zlepšení ochrany mořských želv a poskytují doporučení pro turisty, jak podporovat efektivní ochranu.

 

Kromě návštěvy výstavy můžete podpořit ochranu mořských želv tím, že se dozvíte více o tomto projektu a pomůžete nám šířit povědomí o této důležité problematice.

 

Další informace o projektu najdete na webu: https://www.morskezelvy.cz/

 

Výstava bude ve vestibulu k vidění do poloviny dubna.

Pozvánka na vědecký seminář: "Pytláctví a ochrana slonů a lidoopů ve střední Africe“

Katedra chovu zvířat a potravinářství v tropech Vás zve na vědecký seminář s názvem "Pytláctví a ochrana slonů a lidoopů ve střední Africe - postřehy ochranáře". Na tomto setkání se Vám představí Arthur F. Sniegon, odborník na ochranu přírody s rozsáhlými zkušenostmi ze střední Afriky.

 

Datum konání: 28. března 2024

Čas: 14:00 - 15:30 hod.

Místo konání: FTZ, místnost 116

 

Přijďte na inspirativní přednášku Arthura F. Sniegona, který s Vámi bude sdílet své poznatky z 14 letého dobrodružství v Kongu, Kamerunu a Čadu. Představí vám, jak probíhá monitorování ohrožených druhů a také jakým výzvám čelíme při ochraně divočiny před zločinem. Dozvíte se také o iniciativách zapojení místních komunit do udržitelného rozvoje, což představuje důležitý krok k harmonii mezi člověkem a přírodou.

Pozvánka na obhajobu dizertační práce Ebenezera Donkor

Zveme Vás na obhajobu dizertační práce Ebenezera Donkor na téma “The Impact of Producer Groups on the Adoption of Sustainable Agricultural Practices and Technical Efficiency of Small Farmers in Sub-Saharan Africa” (Katedra ekonomiky a rozvoje, Sustainable Rural Development). Obhajoba práce proběhne dne: 26.3.2024 od 9:30 hod v zasedací místnosti č. 401 (budova FTZ).

The study investigated the impact of producer group participation on the adoption of sustainable cocoa practices (SCPs) and technical efficiency among cocoa farmers in Ghana. By comparing members of different producer groups and non-members, the study aimed to assess the extent of this impact across various types of producer groups. A total of 458 farmers were sampled for the study, comprising 193 members of cooperatives, 144 members of farmer associations, and 121 non-members. Employing various econometric and counterfactual models, the study found that membership in producer groups, including cooperatives and farmer associations, significantly influenced the adoption of sustainable cocoa practices and the technical efficiency of cocoa farmers. Notably, the impact of producer groups varied between members of cooperatives and farmer associations. Additionally, the study revealed that the adoption of SCPs had a noteworthy effect on the technical efficiency of cocoa farmers.

Den otevřených dveří– zažijte FTZ na vlastní kůži

Přijďte se k nám podívat v pátek 22. března 2024 od 9:00 do 15:00 na Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU v Praze. Budete mít možnost poznat naše studijní programy a prostředí kampusu. Sezn?ámíte se se zástupci studentských organizací, získáte informace o studiu a o možnostech mezinárodního studia nebo zapojení do výzkumných týmů. Na 10:00 a 12:00 je připravena přednáška o studiu na FTZ, prezentace studijních programů, setkání se studenty FTZ, kteří představí benefity studia ze svého pohledu.

Vždy v celou hodinu jsou pro zájemce připraveny komentované prohlídky Botanické zahrady a přístupné budou také laboratoře a Herbárium.

Velryby jižní v ohrožení

Pozvánka na vědecký seminář Katedry chovu zvířat a potravinářství v tropech, který se uskuteční na Fakultě tropického zemědělství v učebně č. 116 ve čtvrtek 14. března od 14 hodin.

Velryba jižní čelí ochranářským výzvám od historického lovu po změnu klimatu. S přístupem molekulární ekologie lze sledovat její populační strukturu a dynamiku v průběhu času. Výzkum potvrdil konektivitu populací jižního Atlantiku. Další studie stabilních izotopů ukázaly, že jihoafrické velryby prošly dramatickým posunem na sever a diverzifikací ve strategii hledání potravy. S ohledem na další předpovědi významných dopadů globálního oteplování zůstává budoucnost velryb jižních a další mořské megafauny nejistá.

Našimi hosty budou Petra Nevečeřalová spolu se svým školitelem Pavlem Hulvou z Přírodovědecké fakulty UK, kteří jsou součástí mezinárodního týmu vědc?ů zkoumajících situaci velryby jižní. V sérii vědeckých studií se jim podařilo ilustrovat, s jakými problémy se velryba jižní (Eubalaena australis) v současnosti potýká. 

„Mysl, která se nebojí, nezná hranice,“ říká nový proděkan Fakulty tropického zemědělství

Docent Hynek Roubík se řídí přesvědčením, že „odpady jsou problém, výzva a příležitost všude“. Proto se dal na dráhu environmentálního a ekologického inženýrství v oblasti odpadového hospodářství. Výzkumu se věnuje na katedře udržitelných technologií Fakulty tropického zemědělství, kde také své vědomosti předává mladým doktorandům. V polovině ledna letošního roku se stal proděkanem této fakulty pro vědu, výzkum a doktorské studium.

Pozvánka na obhajobu dizertační práce Johany Alaverdyan

Zveme Vás na obhajobu dizertační práce Ing. Johany Alaverdyan na téma “Investigating Ixodid Ticks, Tick-Borne Pathogens, and Their Presence in Neglected Ecosystems and Unconventional Hosts” (Katedra chovu zvířat a potravinářství v tropech, Tropical Agrobiology and Bioresource Management). Obhajoba práce proběhne dne: 22.3.2024 od 10 hod v zasedací místnosti č.313 (budova FTZ).

Na půdě České zemědělské univerzity se uskuteční ČeskoSlovenská virologická konference 2024.

Jejím cílem je zvýšit povědomí o špičkovém výzkumu a podpořit vědeckou výměnu a spolupráci. Vědecká konference, která představí výsledky českých, slovenských i zahraničních virologů, se uskuteční ve dnech 15. – 16. února 2024 v Aule České zemědělské Univerzity v Praze. Toto setkání pořádá RNDr. Jiří Černý, Ph.D. a jeho tým z Fakulty tropického zemědělství s podporou Národního institutu virologie a bakteriologie a České společnosti pro biochemii a molekulární biologii. Konference se koná po pěti letech, dřívější konání paradoxně neumožnila pandemická situace způsobená COVID- 19.

Semináře s předsedou GA ČR

Grantová agentura České republiky (GA ČR) pořádá pro všechny zájemce z oblasti vědy a výzkumu dva semináře s předsedou, na kterých se účastníci dozvědí nejdůležitější informace o grantových soutěžích, chystaných novinkách nebo o hodnoticím procesu. V rámci obou seminářů, jednoho v Praze a druhého v Brně, proběhne i otevřená diskuze. Seminářů je možno se zúčastnit jak fyzicky, tak online. 

Bližší informace naleznete na: https://gacr.cz/seminare-s-predsedou-ga-cr-v-praze-a-brne/.

Interview with Assoc. Prof. Dr. Hynek Roubík – Newly Appointed FTA Vice-Dean of Science, Research and Doctoral Studies

The BRT is pleased to announce that Assoc. Prof. Dr. Hynek Roubík, founder and leader of the Biogas Research Team (BRT) at the Czech University of Life Sciences Prague (CZU), has been appointed as the new Vice-Dean of Science, Research and Doctoral Studies at FTZ.

Call for applications for the Erasmus+ study stay in the academic year 2024/25

Erasmus+ is the EU's programme to support education, training, youth and sport using mobility and cooperation opportunities in higher education. This call is open for student mobilities for studies during the academic year 2024/25.

Fakulta tropického zemědělství oznamuje personální změny ve vedení

Prof. Ing. Jan Banout, Ph.D. přijal nabídku na pozici Prorektora pro strategii. Novým proděkanem pro vědu a výzkum se stal doc. Ing. Hynek Roubík, Ph.D. S účinností od 15.1.2024 ukončil své působení na pozici prvního proděkana a prod?ěkana pro vědu, výzkum a doktorské studium prof. Ing. Jan Banout, Ph.D., který přijal nabídku pana rektora na pozici Prorektora pro strategii.  Na pozici proděkana pro vědu, výzkum a doktorské studium FTZ byl panem děkanem jmenován ke stejn?ému datu doc. Ing. Hynek Roubík, Ph.D.

Interview with Assoc. Prof. Dr. Hynek Roubík - Founder of the BRT Agri Policy Lab

The BRT is pleased to announce the development of its new initiative, the Agri Policy Lab. To get more insight into the development of this exciting new initiative, we interviewed Assoc. Prof. Dr. Hynek Roubík who is an expert in organic waste management and sustainable technologies, the leader of the Biogas Research Team (BRT) at the Czech University of Life Sciences Prague (CZU), an agriculture enthusiast with a passion for his work and the second-youngest member of the Czech Academy of Agricultural Sciences and Bioeconomy platform of the Czech Republic. He does research, especially in Waste Management, Environmental and Ecological Engineering and is an editorial board member of several journals. He is also the author of over 100 peer-reviewed (indexed) research papers and was appointed one of Czechia's youngest associate professors. 

Fakulta tropického zemědělství vás zve na Dny otevřených dveří!

Dny otevřených dveří se uskuteční 19. a 20. ledna vždy od 9 do 15 hodin na Fakultě tropického zemědělství, v areálu ČZU v Praze.

Propojení krize způsobené covidem-19 s minulými pandemiemi a jejich dopady na potravinovou bezpečnost

Interdisciplinární výzkumná skupina CZU COVID-19 Response Team, kterou vedl doc. Hynek Roubík, publikovala svoji práci v Globalization and Health, jednom z nejprestižnějších časopisů, který řadí veřejné zdraví do dynamických sil globálního rozvoje.

Invitation to PhD Thesis Defence of Julien Antih

We are pleased to invite you to attend the dissertation thesis defence of Julien Antih on “Chemical composition and antibacterial activity of essential oils vapours from plants recommended by the European Medicines Agency against respiratory diseases”

Agrohovor - Podcast s doc. Hynkem Roubíkem

Agrohovory od Ministerstva zemědělství, rozhovory s mladými osobnostmi z našich lánů.

Zelený management: Češi učí Afričany hospodařit, prodávat i zpracovávat odpad

Češi učí zambijské zemědělce nejen jak hospodařit, ale také jak své výpěstky prodávat a jak zpracovávat odpad. Udržitelné farmaření je založeno na ekonomickém i ekologickém know-how.

Invitation to the defence of Yamen Shmeit

We are pleased to invite you to attend the dissertation thesis defence of Ing. Yamen Homaidan Shmeit on “Induced polyploidy in species from the Lamiaceae family: Thymus vulgaris L. and Satureja montana L.”

Join us for the Conference on Transformation of Higher Education in Agriculture

Conference will take place on 12 December from 14.00 to 15.30 CET. The lecture for FTZ will be given by Ing. Jan Staš.

Invitation to PhD Thesis Defence of Eduardo Duque Dussán

We invite you to the dissertation thesis defence of Ing. et Ing. Eduardo Duque Dussán, MBA.

Youth Hackathon 2022 – vítězové z FTZ!

Ing. Jan Staš, člen Biogas Research Team (BRT), se právě vrátil z čínské Sanyi, kde reprezentoval svůj tým NOSATOR-FLOW při přebírání ceny za mimořádný úspěch v soutěži, která hledala řešení problému plýtvání potravin.

Den otevřených dveří 10. listopadu

Zveme vás na Den otevřených dveří 10. 11. 2023 od 9:00 do 15:00 na Fakultě tropického zemědělství, v areálu ČZU v Praze.

The former member of TRIBE team Dr. Naji Sulaiman has been interviewed by The New York Times

Our colleague Dr. Naji Sulaiman, a former member of TRIBE lab, has been interviewed by the prestigious international newspaper The New York Times. 

V západní Zambii úspěšně pokračuje projekt ČRA podporující ochranu životního prostředí stavěním bioplynáren

V rámci projektu s názvem Bioplynovou technologií k vyšší odolnosti komunit v Západní provincii Zambie realizovaného společností Člověk v tísni bylo postaveno již 45 bioplynáren. Ty umí z trusu zvířat a zbytků jídla vyrobit plyn, který mohou domácnosti jednoduše využívat k vaření nebo svícení. Plyn tak dokáže nahradit dřevo a dřevěné uhlí, na které je zde odkázána většina obyvatel. Biopalivovovou technologii zambijští venkované využívají nejen jako zdroj udržitelné energie pro domácnost, ale i jako vysoce efektivní organické hnojivo.

Hynek Roubík: Učiňme vědu otevřenou, transparentní a reprodukovatelnou

Reprodukovatelnost je zásadní pro pokrok a dopad výzkumu, vývoje a inovací, protože potvrzuje nebo opravuje výsledky jednotlivých studií. To vede k vyšší kvalitě výzkumu, spolehlivějším a využitelnějším výsledkům a ke snížení nákladů na výzkum. Začlenění reprodukovatelnosti do strategie a designu výzkumu by proto mělo být považováno za klíčový předpoklad kvality výzkumu.

COVID-19 crisis interlinkage with past pandemics and their effects on food security

An interdisciplinary research group CZU COVID-19 Response Team, which was led by our Group leader – Assoc. Prof. Dr. Hynek Roubík just published their work in Globalization and Health (one of the most prestigious journals, which is pioneering and transdisciplinary journal that situates public health and wellbeing within the dynamic forces of global development).

Interview with One Plant Fellowship Laureate - Esther Muindi

Dr. Esther Muindi is soil and water management expert from the school of agricultural Sciences and agribusiness, Pwani University. She is passionate about climate change mitigation and would like to study green house gases (GHGs) associated with biogas technology during her 6 months postdoc period with the Czech University of Life Sciences Prague - Biogas Research Team.

Tropical News 7 - “Newsletter for FTA Friends”

Dear students, colleagues, alumni, and FTA friends, Welcome to the seventh issue of Tropical News.

Our newsletter will give you a brief insight into the latest activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences at the Czech University of Life Sciences Prague. 

This newsletter is distributed twice a year, and we would like to inform all our current and future partners of the news from our faculty to create new opportunities for cooperation.
We will be happy to get you involved in FTA activities, so feel free to contact us!

Thank you for your continued support!


You can find the Newsletter in the attached file below and previous Newsletters here.

Pozvánka na konferenci: 4th MCYR - Výzva k poslání abstraktu

Drazí kolegové, dovolte mi pozvat vás a vaše kolegy na 4. ročník konference MCYR! Veškeré informace naleznete zde. MULTIDISCIPLINARY CONFERENCE FOR YOUNG RESEARCHERS (MCYR)

V All Africa Horticultural Congress - AAHC2024 - Call for Abstracts + Registration

The All Africa Horticultural Congress (AAHC) is the most important scientific event organized every four years in the field of Horticulture in Africa under the auspices of the International Society for Horticultural Science (ISHS).

Účastníci konference ČES 2023 diskutovali o větší efektivitě i budoucnosti evaluací

Role a zapojení samosprávy, mezinárodní rozvoj nebo evaluace ve vztahu k menšinám či uprchlíkům. To byla jen některá z témat konference České evaluační společnosti a Fakulty tropického zemědělství s podtitulem Dynamika evaluací z pohledu různých aktérů, která se uskutečnila 14. a 15. června na České zemědělské univerzitě v Praze.

Lecture Invitation: Prof. Julius Kewir Tangka, Dr. Viyoi Catherine Tidze and Dr. Esther Etengeneng Agbor

Are you interested in advances in renewable energy research or sustainable energy sources in sub-Saharan Africa? We would like to invite you to special lectures given by Professor Julius Kewir Tangka and Doctor Viyoi Catherine Tidze. The lectures will take place on Tuesday, June 20 at 13:00 in room 401, Faculty of Tropical AgriSciences.

1st phase of ethnobotanical research in tribal communities of Bastar region, India completed

In frame of his dissertation entitled ‘Ethnobotany of Gond and Baiga communities in the vicinity of selected sacred groves in Chhattisgarh, India’, Nishanth Gurav, under the supervision of Zbyněk Polesný, from the TRIBE team completed his first data collection field expedition to Bastar region in central India to investigate wild edible plants from the ethnobotanical perspective.

FTZ: Studijní referent(ka) pro oddělení V&V

Fakulta tropického zemědělství je malá instituce s pestrými mezinárodními aktivitami v příjemném prostředí moderní budovy a zeleného kampusu. Studenti k nám přijíždějí z různých míst světa s převahou asijských a afrických zemí. Budete v přímé komunikaci se studenty, akademiky školiteli. Stanete se pravou rukou proděkana pro vědu a výzkum.

Co potřebujeme:

 • Komplexní zajištění agendy doktorského studia v anglickém jazyce – komunikace, studijní a osobní evidence, organizace přijímacího řízení, kontrola matričních dat a vyplácení stipendií aj.
 • Příprava podkladů a organizace zasedání oborových rad, vědeckých rad, akreditačních dokumentů.
 • Vedení agendy habilitačního a jmenovacího řízení.
 • Podpora sběru dat o publikacích a výsledcích vědy a výzkumu.
 • Organizace interní grantové soutěže, kontrola financování a čerpání prostředků v rámci projektů, správa projektů v univerzitním systému.
 • Spolupráce při organizaci konferencí pořádaných fakultou.
 • Vedení agendy univerzity třetího věku.
 • Samostatné řešení úkolů v rámci managementu vědy a výzkumu včetně přípravy podkladů (dat, zpráv, rozborů, statistik) pro různé účely v rámci FTZ, ČZU i mimo univerzitu.
 • Aktivní součinnost s celoškolskými útvary, které technicky zabezpečují rozvoj vědy a výzkumu na FTZ.

Požadavky:

 • SŠ, VŠ výhodou
 • Zkušenost na podobné pozici výhodou, ale zaškolení garantujeme
 • AJ na min. úrovni B1 (mezinárodní prostředí), ČJ výborný
 • Proaktivita, samostatnost, chuť pracovat

Nabízíme:

 • 25 dní dovolené, 3 sick days/rok
 • Příjemné prostředí zeleného kampusu – Praha Suchdol
 • Příležitost k osobnímu i profesnímu růstu (jazykové kurzy, tuzemské i zahraniční stáže v rámci programu Erasmus)
 • Program benefitů pro zaměstnance ČZU

Úvazek: 1,0

Nástup od 1. 8. 2023

Prosím zašlete CV a motivační dopis

Průzkum o informovanosti evropských občanů o klíšťatech a nemocech přenášených klíšťaty

Tento průzkum zjišťuje informovanost evropských občanů o klíšťatech a nemocech přenášených klíšťaty. Dotazník byl připraven skupinou výzkumníků z několika Evropských institucí. Na začátku si budete moct vybrat jazyk, kterým budete dotazník vyplňovat. Poté si přečtete etické prohlášení, se kterým můžete buď souhlasit (a pokračovat v dotazníku) nebo nesouhlasit (a dotazník opustit).

Opprtunity for 30 PhD for Early to Mid Career Researchers working in Social Sciences and Humanities

 The SSH CENTRE project is funding 30 PhD and Early to Mid Career Researchers working in Social Sciences and Humanities (SSH) to participate in an SSH knowledge brokerage initiative for policymaking on themes of climate, energy, and mobility. Each participant will receive €2,000 as an honorarium to participate in t

ELLS - Scientific Student Conference 2023

Euroleague for Life Sciences (ELLS) pořádá každoročně studentskou vědeckou konferenci pro studenty z ELLS univerzit. Hlavním tématem letošního ročníku je The Power of Science - Many Perspectives on our World

MCYR 2023: Empowering Young Researchers for Multidisciplinary Exploration

The first pre-conference workshop already happened in May and more of MCYR is coming up! Welcome to the Multidisciplinary Conference for Young Researchers (MCYR) blog post!

FTA hosted the international conference: Global Research Collaboration: Harnessing Innovation for Food Systems Transition

The Faculty of Tropical AgriSciences hosted the Agrinatura General Assembly 2023 and scientific conference held from 10th May to 12th May. The General Assembly and international conference have proved to be a platform for knowledge exchange, networking, and collaboration in agriculture for development. The Agrinatura General Assembly and conference brought together experts and professionals from different parts of the world to share ideas, experiences, and insights on various aspects of agriculture.

Almost 90 participants from 30 international institutions took part in these events and were actively engaged in the presentations, discussions, and networking sessions. Their presence made a significant impact on the quality of the event and helped create a platform for exchange and collaboration among attendees.

 

 

We would like to express gratitude to the esteemed speakers and presenters who shared their invaluable expertise and experiences during the conference.

 

The key topics discussed during the conference were:

 • Challenges and opportunities for youth involvement in Food Systems Evolution
 • Social innovations for Food Systems Transition
 • Implementation of technical innovations in Agroecological practices

 

The programme of the conference is available here: Agrinatura 2nd Conference 2023 | Agrinatura (agrinatura-eu.eu)

 

CINeZ seminar - Nicole Nova (Princeton University) - Distemper in Arctic Wildlife

Let us invite you to the last CINeZ seminar in this academic year. The talk entitled "Long-term, enzootic persistence and cross-species transmission of canine distemper virus in Arctic wildlife in North America" will be given by Dr. Nicole Nova from the High Meadows Environmental Institute, Princeton University, Princeton, NJ, USA. The seminar will take place exceptionally on Tuesday, June 13th, from 15:00 CEST in room 401 at FTZ.

You can also join the seminar at MS Teams via this link

All important information, including a flyer propagating the seminar, the abstract, and Nicole´s CV, are attached.

Please feel free to spread the information about the seminar to all your colleagues who could be interested in it. 

2nd Agrinatura conference, Prague, Czech Republic, 11 May 2023

Dear colleagues, We would like to invite you to participate in the conference we are organizing in cooperation with the international association Agrinatura.

 

Global Research Collaboration: Harnessing Innovation for Food Systems Transition

Czech University of Life Sciences Prague, Czech Republic, 11 May 2023

Významný přínos ukrajinské vědkyně k výzkumu výroby bioplynu na České zemědělské univerzitě

Do České republiky přijela Doc. D.Sc. Yelizaveta Chernysh, PhD. ze Sumy State University na Ukrajině vloni v březnu, a hned navázala na dlouhodobou spolupráci s Biogas Research Team vedeným docentem Hynkem Roubíkem z Fakulty tropického zemědělství ČZU. „V České republice se mi moc líbí, obzvlášť Praha a její historická část, ale pro mne je to tady především o pokračování ve výzkumu,“ říká docentka Chernysh.

Budoucnost výroby kritických surovin z odpadních látek v rukách odborníků z ČZU v Praze

Tým docenta Hynka Roubíka z  Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze se ve spolupráci s dalšími evropskými partnery věnuje tématu fosfosádrovce. Projekt je podpořen výzvou ERAMIN.

Rozhovor s Hynkem Roubíkem na ČT24 na téma "Extrémní sucho v Tunisku"

Poslechněte si rozhovor s Hynkem Roubíkem na ČT24 na téma "Extrémní sucho v Tunisku", který proběhl 6. dubna 2023.

Invited lectures by Ana Mandic and Adriajana Filipovic

We would like to warmly invite you to the Invited lectures by Ana Mandic and Adriajana Filipovic, which will take place today, 27.4.2023 in room 127 from 10:30.

Multidisciplinary Workshop: Green Transition & Biodiversity

First Announcement and Call for Contributions. Brussels, Monday 4 December 2023. The Royal Academy for Overseas Sciences will organize its fourth Theme Day on Monday 4 December 2023. The goal of this conference is to allow young researchers under the age of 40, who are active in global South countries, to meet each other, whatever their specialization, but also to let them know the Royal Academy for Overseas Sciences and its activities (www.kaowarsom.be). Abstracts may be submitted in English, French or Dutch, but preferably in English. Participation is free of charge but registration is compulsory

Agrinatura 2nd Conference: Global Research Collaboration: Harnessing Innovation for Food Systems Transition

THURSDAY, 11 MAY 2023 CZECH UNIVERSITY OF LIFE SCIENCES PRAGUE, CZECH REPUBLIC. We would like to invite you to participate at the 2nd Agrinatura Conference dur ing this year General Assembly at the Czech University of Life Sciences Prague, Czech Republic.

 

Programy Fulbrightovy komise na rok 2024/2025 a webináře

Rádi bychom s přicházejícím jarem upozornili na programy Fulbrightovy komise na rok 2024/2025 a na webináře, které o nich pro zájemce plánujeme právě na jarní období. 

Podrobné informace o obojím jsou v příloze e-mailu.

Prosíme Vás o laskavé sdílení těchto informací s Vašimi spolupracovníky a studenty na fakultách a ústavech a budeme se těšit na spolupráci v nadcházejícím roce.

Rádi všem poskytneme podrobnější informace emailem a telefonicky.

 

Se srdečným pozdravem,

Kateřina Kloubová, Andrea Semancová

koordinátorky programů

Ghen University: Mentoring programme - opportunities for young scientists

The Call for the One Planet Fellowship Internship Program for Emerging European Scientists

African Women in Agricultural Research and Development (AWARD) is pleased to announce the Call for the One Planet Fellowship Internship Programs targeting young European scientists. The One Planet Fellowship is a career development initiative funded by the Bill & Melinda Gates Foundation (BMGF), BNP Paribas Foundation with additional support from Canada’s International Development Research Centre (IDRC) and the European Union (EU) Commission. The Fellowship, jointly implemented by AWARD and Agropolis Fondation, was created with the aim of building a dynamic, diverse, and highly connected network of African and European scientists equipped to lead cutting-edge research and innovation to help Africa’s small-scale farmers adapt to a changing climate.

 

Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU

Zveme všechny zájemce o studium a další návštěvníky na Den otevřených dveří na FTZ ČZU v Praze, který proběhne v pátek 24.3. 2023 od 9:00 do 15:00 v budově Pavilonu tropického zemědělství, v areálu ČZU v Praze.

Study Tropical Agroecology online with us! Applications are now open.

Our newly launched online MSc degree programme offers students from all over the world the opportunity to specialise in Tropical Agroecology!

 

Horizon Europe: AGRIGEP: Assessment and implementation of Agriculture and Life Science Universities’ first Gender Equality Plans in widening countries

The newly launched Horizon EU project AGRIGEP contributes to creating equal opportunities for all through responsive Gender Equality Plans &  Inclusive Action at Agriculture and Life Science Universities.

 

Tropentag 2023 - Call for papers

Tropentag 2023, hybrid conference (Berlin and online); September 20-22, 2023; 'Competing pathways for equitable food systems transformation: trade-offs and synergies.'

 

Junior researcher in the fields of big data analysis, machine learning, remote sensing and natural hazards

The Royal Museum for Central Africa (RMCA) is one of the 10 Federal Scientific Institutions (FSIs) under the supervision of the State Secretary for Federal Science Policy. It is therefore both a scientific institute and a museum.

Our group leader as member of the new Advisory board to the Czech Minister of Science

On Wednesday, February 15, 2023, the new informal advisory body of the Minister of Science, Helena Langšádlová, consisting of young talented scientists, innovators, met for the first time. Assoc. Prof. Dr. Hynek Roubík was invited to join this Advisory board as well.

The new Evolutionary Entomology team is recruiting now PhD and Postdoc!

Aleš Buček is a new project leader at the Faculty of Tropical AgriSciences. He is starting his Evolutionary Entomology research team in the Department of Sustainable Technologies with a 5-year funding from the highly competitive JUNIOR STAR GAČR fund. He is now recruiting two highly motivated PhD students and one Postdoc to work on research of evolutionary trends and trajectories in insects that convergently adapt to same environment selection pressures. Visit Aleš's web for more info on the position and his research.

Dean´s award 2022 is going to the Biogas Research Team!

Group leader of BRT Assoc. Prof. Dr. Hynek Roubík has been selected and rewarded by the Dean Prof. Patrick Van Damme and the members of Dean´s College for his contribution, both scientific and in terms of popularization of science.

Invited lecture by Dr Tetiana Grabovska: “Waste of War” Thursday 16th, 10-12:00 in room 313

The ongoing Russian-Ukrainian war is the most powerful and largest conflict in Europe since World War II. Since the beginning of the war, significant damage has been caused to the infrastructure of settlements, the agro-industrial complex, the state of the natural environment of Ukraine, etc. Natural objects suffer from explosions, fires, atypical emissions, loads, changing landscapes. The situation with waste in Ukraine was difficult even before the war, as a large volume of waste was not only in landfills but also in unauthorized areas. The problem remains in sorting and processing. This presentation shows the state of environment in Ukraine and problems of waste during the war time.

Join the “Green HExagon” and turn your sustainable ideas into reality!

The international pre-incubation programme "Green HExagon" is open for applications. Apply till February 15th by following this link: https://greenhexagon.eu/apply/

UAI - Early Career Researcher Awards

The UAI has opened its call for application for the Early Career Researcher Awards. In 2023, two prizes, worth 6000 euros each, will be awarded to support research during the calendar years 2024-2025. Applications are open to researchers who are holders of a PhD awarded no earlier than 1st January 2015 in the fields of sciencephilosophyhistory of art, or archeology.

Ekosystém Mekongu je kvůli přehradám v ohrožení, rozhovor s doc. Roubíkem na ČT24

„Můžeme určitě mluvit o hrozbě potravinové krize. Bude se to dít postupně, ale dopady jsou samozřejmě obrovské. Bude to i dalekosáhlá ekologická a socioekonomická krize pro velké množství lidí,“ řekl v Horizontu ČT24 Hynek Roubík z katedry udržitelných technologií Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze.

Tropical News 6 - “Newsletter for FTA Friends”

Dear students, colleagues, alumni, and FTA friends, Welcome to the sixth issue of Tropical News.

Our newsletter will give you a brief insight into the latest activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences at the Czech University of Life Sciences Prague. 

This newsletter is distributed twice a year and we would like to inform all our current and future partners of the news from our faculty to create new opportunities for cooperation.
We will be happy to get you involved in FTA activities, so feel free to get in touch with us!

Thank you for your continued support!


You can find the Newsletter in the attached file below and previous Newsletters here.

GLOFOR - World Wide Webinar

DECEMBER 15TH at 11 am (CET). Discover our world-class Erasmus Mundus Master Programme in Global Forestry in a dedicated worldwide event!

Jean-Jacques and Berthe Symoens Prize for Tropical Limnology

Dear Colleague,

Please find enclosed the rules of the “Jean-Jacques and Berthe Symoens Prize for Tropical Limnology” which was set up in order to reward the author of a memoir of high scientific value with a prize of 2,500 €. Studies submitted for the 2023 prize should be sent to the secretariat of the Academy (av. Circulaire 3, 1180 Brussels) before 1 February 2023. Seven paper copies and one electronic version are required.

Cena děkana FTZ za nejlepší publikační nebo popularizační výstup zaměstnanců FTZ

Přihlášení do soutěže je formou dopisu děkanovi FTZ s přiloženým výstupem (pokud lze): separátem článku/článků/knih(y) anebo specifikací popularizačního/aplikačního výstupu, kterým může být například odborná publikace určená široké odborné veřejnosti (kniha nebo článek / soubor článků v kvalitním populárně-vědeckém časopise, atd.), uspořádání společenské akce s vědeckou tématikou, vědecká osvěta formou uměleckého díla, aplikovaný výstup (patent, užitný vzor, certifikovaná metodika, plemeno, software, specializovaná mapa, atd.). 

TODAY: Conference in Mostar: Organic Farming in the Western Balkans

What's going on elsewhere while the FTA is having an open day? For example, there is a conference in Mostar, which is organised by FTA together with colleagues from the universities in Mostar: Dzemal Bijedic University of Mostar and University of Mostar.

Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU

Zveme všechny zájemce o studium a další návštěvníky na Den otevřených dveří na FTZ ČZU v Praze, který proběhne 11.11. 2022 od 9:00 do 15:00 v budově Pavilonu tropického zemědělství, v areálu ČZU v Praze (viz plánek v příloze).

Jedno z důležitých světových center tropického zemědělství sídlí na kraji Prahy. Ukazuje, kudy z produkční krize

Minulý měsíc proběhla na kampusu ČZU vědecká konference Tropentag 2022, v rámci, které vědci i farmáři řešili cestu ven z produkční krize. Na pražský Suchdol zavítal i reportér Deníku N Petr Koubský, aby se dozvěděl něco o největší fakultě v Evropě zabývající se tropickým zemědělstvím.

Invitation for SEMINARS Oct 20 and Oct 21 – Gender Dimension in Horizon Europe

Dear colleagues, Let us invite you to in-person seminars in English jointly entitled Gender Dimension in Horizon EuropeThere are two parts of the seminar which can be taken separately, however, for a synergy effect, both are recommended. The lecturer is dr. Maxime Forest from Yellow Window with long-term experience. The details are provided below.

Please, register for each via EduPortal.

Feel free to share the invitation with your colleagues. 

Mezinárodní mobilita posiluje spolupráci univerzit

Patnáctiletá spolupráce Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze s Univerzitou zemědělství a lesnictví ve vietnamském Hue byla při letní návštěvě českých akademiků ve Vietnamu rozšířena o pracovníky Fakulty lesnické a dřevařské.  

30.9. začíná na kampusu ČZU Noc vědců na téma Všemi smysly

Hmat, sluch, čich, zrak a chuť — pět starých dobrých známých. Co na ně ale říká šestý smysl? Nebo zvířata a rostliny? A co všechno o nich umí prozradit věda? Otevřete nové dimenze vnímání, dejte věcem jiný rozměr a rozviňte všechny smysly, budete je totiž potřebovat.

Rádi bychom vás pozvali na Fakultu tropického zemědělství, kde jsme si pro vás připravili pestrý program od 17-22h.

Ohlédnutí za konferencí TROPENTAG 2022

Ve dnech 14.–16. září 2022 se suchdolský kampus ČZU stal dějištěm mezioborové konference TROPENTAG 2022, zaměřené na tropické zemědělství a rozvoj venkova. Mezinárodní odborníci debatovali o tom, zda agroekologické zemědělství může uživit svět.

Meet the FTA Project centre and FTA experts

Please, let us invite you to the workshop „Meet the FTA Project centre and FTA experts” which will take place on 20th September 2022 from 10:00 to 12:00 at the Faculty of Tropical AgriSciences room no. 401, the event will be held in English.

  

Students, employees and others interested in projects are welcome.

 

The programme is attached.

 

We look forward to seeing you,

On behalf of the FTA Project centre

 

Tereza Žáková and Jan Staš

Výstava chilli papriček v Botanické zahradě FTZ 2022

Zveme Vás k nám do Botanické zahrady FTZ na již tradiční podzimní výstavu chilli paprik. Můžete se těšit na zhruba 130 druhů, variet a kultivarů více či méně pálivých papriček. Pro odvážné bude připravena ochutnávka čerstvých plodů s různou intenzitou pálivosti. Pro nejodvážnější máme přichystané chilli pasty vlastní výroby. Samozřejmostí bude také doplňkový prodej výpěstků našich studentů. Srdečně se na Vás těšíme! 

Czechia and Vietnam: strong bilateral relations between CZU and HUAF universities have potential for much greater expansion

Interview with Prof. Dr. Phung Le Dinh, the Vice-Rector of HUAF. By Klára Jiřičná

Evaluation of the Great Green Wall project

A team of experts led by prof. Van Damme of FTA CZU published the final evaluation of FAO’s Action Against Desertification that mainly operated under the Great Green Wall initiative and was implemented in 2014-2020 aiming at tackling environmental impacts linked to drought and desertification in Burkina Faso, Ethiopia, Fiji, the Gambia, Haiti, the Niger, Nigeria and Senegal (partly during the COVID-19 pandemic).

The evaluation involved online and face-to-face interviews, field visits in 8 countries allowing for direct observation of land restoration and livelihood activities and came to the following conclusions.

MŠMT: nabídka vládních stipendií

Stipendia jsou určena pro občany následujících zemí: Bosna a Hercegovina, Kambodža, Etiopie, Gruzie, Moldávie, Ukrajina a ZambieUzávěrka pro přihlášky na akademický rok 2023/2024 je 30. 

Ve Vietnamu bioplynky vítají, v Česku jsme pomalejší, říká expert

Hynek Roubík je jedním z nejmladších docentů v Česku, působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity a povídal si s námi o tom, jaký je potenciál energetického využití odpadu nebo vzájemného soužití energetiky a zemědělství.

TROPENTAG CONFERENCE VOLUNTEERS WANTED

We are looking for volunteers that would help us present an outstanding event - the Tropentag 2022 conference, which will take place on 14-16 September 2022 on our university's campus

FTZ PROMOCE 2022

Čtvrtek 23. června 2022 se pro 75 studentů bakalářských a magisterských programů na Fakultě tropického zemědělství stal milníkem v jejich životě, když si v AULE ČZU přebírali své diplomy. Ale jak zní heslo Klubu absolventů ČZU, promocí to nekončí!

Tropical News 5 - “Newsletter for FTA Friends”

Dear students, colleagues, alumni, and FTA friends, Welcome to the fifth issue of Tropical News. Our newsletter will give you a brief insight into the latest activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences at the Czech University of Life Sciences Prague.

 

Be a Student Reporter at the Tropentag - A hybrid conference

...which will take place during 14 – 16 September 2022, Czech University of Life Sciences Prague, Czech Republic Can agroecological farming feed the world? Farmers' and academia's views

Výzva k podávání přihlášek k návštěvě pracoviště Joint Research Centre Ispra pro mladé vědce, MŠMT ČR

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) tímto vyhlašuje veřejnou výzvu k podávání přihlášek na obsazení 8–10 míst pro 2–3denní návštěvu pracoviště Společného výzkumného střediska (Joint Research Centre, JRC) v italské Ispře.

Student conference on plant biology, Prague 20-22 September 2022

We would like to invite all interested students, researchers and other scholars to the students plant science conference that is held in Prague and free of charge, I believe some might be interested in the covered topics.
 
All information can be found at: https://plantbioconference.wordpress.com/
 

Trainings on diversifying the eating habits of Ethiopians

In recent weeks, FTA representatives Ing. Iva Kučerová, PhD and Sára Šebrlová visited the Arba Minch region in Ethiopia within the development project titled “Arba Minch Fruit Value Chain, Gamo zone, SNNPR, Ethiopia” implemented by Mendel University in Brno in cooperation with FTA, funded by the Czech Development Agency.

Zahradní slavnost na FTZ ČZU

Fakulta tropického zemědělství si opět připravila program v rámci Zahradní slavnosti absolventů a přátel ČZU. Můžete se těšit na prohlídky laboratoří (Herbária a Molekulární genetiky) a Botanické zahrady FTZ,

Virolog Černý v rozhovoru pro Blesk o opičích neštovicích: Hrozí nám další pandemie?

Přes dva roky života s koronavirem, 89 dní válečného konfliktu na Ukrajině a nyní svět čelí další hrozbě, kterou jsou opičí neštovice. Případů tohoto doposud vzácného onemocnění poměrně rychle přibývá. Světová zdravotnická organizace hlásí už stovky případů a nákazu potvrdilo i 12 zemí Evropské Unie. Co všechno o tomto infekčním onemocnění víme? Jak se přenáší, jaké mohou být jeho následky či možnosti léčby? Hostem Epicentra z České zemědělské univerzity v Praze byl virolog z Fakulty tropického zemědělství a také koordinátor Centra infekčních nemocí zvířat Jiří Černý.

Patrick Van Damme: Zásahy do krajiny musí jít ruku v ruce s podporou místní komunity

Patrick Van Damme je nejen jedním z předních expertů na tropické zemědělství a etnobotaniku, ale je také jedním z mála zahraničních vědců, kteří stojí v čele českého akademického pracoviště. Jaké jsou jeho zkušenosti z vedení fakulty? Portál Vědavýzkum.cz přináší další díl rozhovorů se zahraničními vědci, kteří působí v ČR.

6th Annual Meeting on Plant Ecology and Evolution & COBECORE meeting: Registration open

With great pleasure, we invite you to the 6th Annual Meeting on Plant Ecology and Evolution (AMPEE6) on Thursday, 29 September 2022 at Meise Botanic Garden. The meeting will be jointly organized with the COBECORE meeting on Congo basin eco-climatological data recovery and valorisation.

ForumforAg Regional Event Czech Republic

Forum for Agriculture is coming up on May 18, 2022 organized by Forum for the Future of Agriculture with our expert, Assoc. Prof. Miroslava Bavorova as a speaker on session 2 ( starting at 12: 10) tackling the theme of „Integrating climate mitigation and biodiversity regeneration in food system transformation.“

Botanická zahrada FTZ se zapojila do vědeckého výzkumu

Botanická zahrada FTZ poskytla rostlinný materiál pro vědecký výzkum na rostlinách rodu Piper (pepřovníky). Výzkumní pracovníci nejprve pomocí moderních technologií potvrdili správné botanické zařazení námi pěstovaných rostlin, a následně použili rostliny pro další vědecké účely. Proč a jak rostliny zkoumaly se dozvíte v následujících řádcích.

Register to GFAR Talks II - The Ukraine conflict & the global agrifood system: implications for Africa and beyond

You are invited to the 2nd instalment of the GFAR Talks webinar series, showcasing informed debates on challenging and provocative topics related to agrifood system transformation. Organized in collaboration with YPARD and moderated by Prof. Sayed Azam-Ali OBE, this edition of GFAR T

Tropentag 2022

Letošní ročník pořádá Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. K účasti a aktivnímu přispění jsou srdečně zváni všichni studenti magisterského a doktorského studia, vědečtí pracovníci, poradci, zemědělci, osoby s rozhodovacími pravomocemi a politici, kteří se zabývají zemědě

Právě vychází časopis Živá univerzita č. 1-2/2022

Výběr z aktuálního dění na ČZU vám přináší nové dvojčíslo Živé univerzity, které vychází online a zároveň i v tištěné podobě. Nejnovější dvojčíslo přináší letošní novinky nejen z Fakulty tropického zemědělství.

11th Central European Congress on Food and Nutrition

Dear Colleagues, we would like to inform you that the deadline for submission of abstracts for oral and poster presentations has been changed to May 15 and therefore we invite you to submit your papers or encourage your colleagues to do so. We would also like to draw your attention to the new opportunity to submit abstracts for project presentations. We are sure that this targeted activity will foster collaboration among institutions in the region. Individual elements of the scientific program are already presented on the congress website - please follow the information below.

Assoc. Prof. Dr. Hynek Roubík and members of BRT among the Young Scientists Group Expert Reviewers and Selection Committee

Following the launch of the call for applications to the World Food Forum (WFF) Young Scientists Group (YSG), more than 110 young scientists applied from around the world.

Jak se suší mango v Kambodži? Třeba i v sušárnách z FTZ!

Metody zpracování ovoce představil Jan Staš (zaměstnanec FTZ, expert na zpracování potravin) během 10denního školení pro místní farmáře a budoucí školitele v rámci projektu „iAGRO – Improving the agricultural value chain in Kampong Speu Province, Cambodia“ implementovaným Diakonií ČCE a podpořeným Českou rozvojovou agenturou.

Podpora mobilit na krátkodobá studia a stáže 2022

Oddělení mezinárodních vztahů a Oddělení pro vědu, výzkum a doktorské studium FTZ oznamují možnost požádat o příspěvek na cestovní náklady (tzv. „Grant na podporu mobility studentů“) student?ům bakalářského, magisterského či doktorského studia. Finanční podpora se týká částečného krytí cestovních nákladů spojených s vypracováním Bc./MSc./Ph.D. práce ve spolupráci se zahraniční univerzitou, v případě Ph.D. studentů je možné žádat o podporu stáže na české i zahraniční excelentní instituci v univerzitním prostředí i mimo něj. Upřednostňovány budou výjezdy s výzkumným záměrem (v souvislosti se zpracováním kvalifikační práce) před výjezdy na letní školy (LŠ), ovšem výjezdy na LŠ, semináře a konference mohou být podpořeny

The 1st Café Scientifique at FTA for PhD students

On 31st of March (2022) the 1st Café Scientifique at FTA for PhD students was organized by Associate professor Hynek Roubík (Group leader of Biogas Research Team).

Annual Report 2021

Dear colleagues, students and friends of the Faculty of Tropical Agriculture, this is reportedly the first FTA annual report with a foreword in English. Rejoice and: boom drumbeat! (as Flemish poet, writer and Dada artist Paul van Ostaijen wrote in 1920).

Thai delegates from the Prince of Songkla University at the Faculty of Tropical AgriSciences

Five representatives of the Prince of Songkla University (PSU) visited CZU between 21st – 25th March 2022. The visit was based on long-term cooperation and previous projects with FTA within Erasmus+ projects such as: EURASIA 2, ALFABET, AskAsia, SIMPLE and PISAI.

New Double degree study programme at FTA

The Double degree Master study programme “Agricultural Sciences and Farming Systems in the Tropics and Subtropics” is the first Double degree (DD) programme offered by the Faculty of Tropical AgriSciences. It is the unique opportunity for students to simultaneously receive two Master degrees in the area of „Agricultural Sciences and Farming Systems in the Tropics and Subtropics“ in only 2 years and thus enhance their position in the European and Czech labour market. The main objective of the DD programme is to enable students to profit from the different background of teaching and research of the partner universities in the area of tropical agriculture. In addition to the existing single degree programme “Tropical Farming Systems”, the double degree shall offer an additional benefit for the students by an increased selection of modules offered on tropical agriculture, the acquirement of soft skills in different teaching environments as well as cultural backgrounds and performing scientific work under the supervision of two academics from two different universities. Students will benefit from the elective modules at the host university that are more focused on environment, resource efficiency, aspects of developing countries and interdisciplinary work.

Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU

Zveme všechny zájemce o studium a další návštěvníky na Den otevřených dveří na FTZ ČZU v Praze, který proběhne 18.3. 2022 od 9:00 do 15:00 v budově Pavilonu tropického zemědělství, v areálu ČZU v Praze (viz plánek v příloze).

Česká zemědělská univerzita v Praze otevírá veřejnou sbírku ČZU pro Ukrajinu

Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážené studentky a vážení studenti, v reakci na invazi ruských vojsk na Ukrajinu otevírá Česká zemědělská univerzita v Praze veřejnou sbírku ČZU pro Ukrajinu na pomoc ukrajinským občanům. Sbírkový účet vedený u České spořitelny má číslo 500 201 212/0800, variabilní symbol 997301.

International Student Professional Creative Competition "Agrarian Sciences and Food"

The Competition is held in three areas: agronomy, technology of production and processing of livestock products, agroengineering. The Competition is held in two stages: the first (in home HEIs) - October 2021 - March 2022; the second (on the basis of MNAU) - April 2022 - June 2022.

Ve stínu kakaovníku

Oceněný snímek Ve stínu kakaovníku režiséra Stanislava Komínka z mezinárodního filmového festivalu AGROFILM, který měl 27.1. premiéru na ČT poukazuje na životní podmínky pěstitelů, nedostatek dělníků pro sklizeň či problém d?ětské práce či kácení deštných pralesů. Zároveň ukazuje dopady certifikace Fairtrade na jejich podnikání a jak lze zlepšit situaci pomocí družstev a získání certifikace FAIRTRADE.

Jazykové kurzy LS 2021/22

Dobrovolné jazykové kurzy jsou určeny pouze pro doktorandy, studenty a zaměstnance ČZU Praha a jsou odborně garantovány KJ PEF ČZU.

Reportáž o antibiotické rezistenci z Pavilonu tropického zemědělství

V reportáži ČT24 z Pavilonu tropického zemědělství se rozhovořili čeští vědci o nejnovější studii věnující se rezistenci vůči antibiotikům jakožto důsledku evolučních závodů ve zbrojení mezi mikroskopickými houbami a bakteriemi na tělech ježků.

Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU

21. - 22. 1. 2022 
Pátek 9-15h
Sobota 9-13h

Zápis do studijního programu ERASMUS+ na ak.r. 2022/2023

Přihlásit se můžete nahráním následujících dokumentů na https://1url.cz/@Erasmus_Apps nejpozději do 11.2.2022, do 23:59 h

Pozvánka na konferenci Pestrá krajina

Asociace soukromého zemědělství ČR a Česká zemědělská univerzita v Praze vás srdečně zvou na konferenci PESTRÁ KRAJINA, která se koná ve středu 26. ledna 2022, v aule České zemědělské univerzity v Praze, Kamýcká 129, Praha 6 – Suchdol.

International Conference for Youth in Agriculture 2022 (ICYA22)

Are you ready to look into the future of cropping systems, meet fellow agricultural students and go on (real-life) excursions? During the International Conference for Youth in Agriculture 2022 (ICYA22)

Ježci v hlavní roli příběhu o vzniku bakteriální rezistence

Rezistence k antibiotikům je důsledkem evolučních závodů ve zbrojení mezi mikroskopickými houbami a bakteriemi na tělech ježků. Takový závěr vyplývá z nové vědecké studie publikované v prestižním vědeckém časopise Nature. Účastnili se jí i dva čeští vědci, Barbora Černá Bolfíková z České zemědělské univerzity v Praze a Pavel Hulva z Univerzity Karlovy.

Pojďte k nám pracovat! FTZ hledá Asistenta/ku tajemnice fakulty

Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze přijme zaměstnance na pozici: Asistent/ka tajemnice fakulty

Dr. Rondevaldová radí, kdy ochutnat exotické ovoce v ČR v nejvyšší kvalitě

Tropické druhy se většinou sklízejí po celý rok, jistá sezónnost se proto týká pouze ovoce ze subtropických oblastí. Dr. Johana Rondevaldová z Katedry tropických plodin a agrolesnictví FTZ ČZU v Praze poskytla magazínu Apetit tipy,

Tropical News 4 - “Newsletter for FTA Friends”

Dear Reader, Welcome to the fourth issue of Tropical News. Our Newsletter provides a brief insight into the latest updates about activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences, the Czech University of Life Sciences Prague.

FTZ Dean's Award

The following author has been selected and rewarded by the Dean Prof. Patrick Van Damme and the members of Dean´s College as the best publication of 2021. Dr. Černá Bolfíková for her article in the scientific journal Nature.

 

Postdoc at SLU: genetic regulation of seed storage compounds in Pisum sativum

The Department of Plant Breeding conducts research, education and innovation work of strategic importance for society's long-term supply of food, industrial raw materials and energy, and to meet an

2nd Multidisciplinary Conference for Young Researchers (MCYR)

After a one-year break caused by the COVID-19 pandemic, the second Multidisciplinary Conference for Young Researchers was successfully organised on 29-30th of November 2021. This time in Sumy, Ukraine. And the theme of the conference was up-to-date: Sustainable Development Trends and Challenges under COVID-19.

FTZ: Pracovník a správce rozpočtu katedry (THP) pro Katedru tropických plodin a agrolesnictví

Náplň práce: Administrativní zajištění chodu katedry; Příprava SZZ a obhajob kvalifikačních prací; Zápisy ze schůzek kateder v AJ; Práce v EIS Magion; Dohled a kontrola čerpání přidělených prostředků katedry

12th CASEE conference 2022 in Chisinau

CASEE Secretariat is happy to announce that we have opened online submissions for abstracts for the 12th CASEE Conference entitled "Sustainable agriculture in the context of climate change and digitalization" . The event will be hosted by the State Agrarian University of Moldova (Chisinau) on 22 – 24 June 2022 (the anticipated format of the conference is the physical meeting with face to face sessions).  

Visit of 4 universities in Ukraine and much more!

Our PhD students Marek Jelínek, Jan Staš and Eduardo Duque Dussán, along with Assoc. Prof. Hynek Roubík, travelled to Ukraine as delegates of the FTA under the scientific cooperation project "Strengthening scientific capacities and cooperation of Ukrainian universities in AgriSciences" supported by the Czech Development Cooperation via Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic.

Zemřel prof. Ing. Bohumil Havrland, CSc.

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že nás opustil emeritní ředitel Institutu tropů a subtropů (nyní Fakulta tropického zemědělství) ČZU v Praze pan prof. Ing. Bohumil Havrland, CSc.

Stipendium profesora Vlčka pro kanadskou studentku FTZ ČZU v Praze

Vybraní zahraniční studenti pěti pražských vysokých škol získali letos poprvé stipendium profesora Vlčka, které se uděluje za mimořádný přínos k šíření dobrého jména univerzity v České republice i v zahraničí. Za ČZU byla nominována kanadská studentka Ginny McAllister.

E-Competition: SHARE YOUR STORY!

Are you pursuing a bachelor's or master's degree in a field related to agriculture? Do you want to tell us about your agricultural experience so far? Do you wish to share your agricultural perspectives and perceptions with others? YPARD, in collaboration with the AgriSciences platform and AGRINATURA, welcomes you to participate in our research essay e-competition!

CZU mission to Azerbaijan under FAO project on climate change

This mission within the FAO funded project on climate change adaptation and mitigation strategies in the agricultural sector in Azerbaijan allowed us to have first direct contact with the actors in the field.

Sbírka na pomoc ohrožené přírodě v jižním Kamerunu

Vědci z FTZ ČZU v Praze vyhlašují sbírku na pomoc vesnici Ebogo v Kamerunu. Případní dárci mohou přispět k ochraně ohroženého tropického pralesa, k rozvoji místních komunit a vzdělání dětí v Ebogu i přilehlých vesnicích.

Ohlédnutí za oslavou 60.výročí založení Fakulty tropického zemědělství

V rámci Dne s FTZ, který se konal u příležitosti 60. výročí založení vysokoškolského studia tropického zemědělství v nové budově Pavilonu tropického zemědělství, byl symbolicky pasován korunou z kokosového ořech, zlatým žezlem z antilopí kosti a  ananasem nový děkan prof. Patrick Van Damme z Belgie – a akademické obci fakulty přednesl tento slib:

FTA staff contributing to enhancing the educational and research activities at the Hawassa University in Ethiopia

Our employees Marie Kalousová, Barbora Černá Bolfíková, Iva Bernáthová, Stacy Hammond and Anna Chládová recently returned from Ethiopia where they conducted activities within the project “Publication and Research Activities Development for Education in Life Sciences at Hawassa University”.

Projektový maraton na ČVUT 3.-5. prosince 2021

Projekt podzimního maratonu: Rekonstrukce školy v Támákhání Nepálu. Začátkem prosince se opět můžete zapojit do Projektového maratonu a pomoci vytvořit projekt rekonstrukce školy v Támákhání v Nepálu pro organizaci Namasté Nepál. Můžete tím pomoci vytvořit dobrou věc a dozvědět se mnoho nového o Nepálu i mezinárodních rozvojových projektech.
Akce bude probíhat kombinovanou formou, kde se účastníci budou moci zapojit jak online, tak prezenčně.

Announcement of the Science Awards of the Foundation fiat panis

In 2022, the Foundation fiat panis will once again announce its two science awards dealing with problems of food security in developing countries.

Jiří Černý: virolog o šíření viru, lásky a štěstí

Srdečně vás zveme na přednášku pro širokou veřejnost "Úvod do virologie", která se uskuteční 23. listopadu od 18:30 v Městské knihovně v Roztokách.

The final phase of project Integrated Farming II in Zambia - ponds harvest

FTA experts (Jan Staš, Radim Kotrba and Petr Pudil) just started the final phase of the projectIntegrated Farming II in Zambia by conducting the monitoring harvests of the fishponds.

IHC2022: Call for Abstracts - Symposium S5:

International Symposium on Innovations in Ornamentals: from Breeding to Market. August 14-20, 2022 - Angers, France - www.ihc2022.org

HACKATHON 2021 - 5. ročník

Dovolujeme si vás pozvat na prestižní akci pořádanou rektorátem ČZU v Praze a Katedrou informačních technologií. Není nutné umět programovat. Stačí trocha kreativity a zájem o aplikace jakéhokoli druhu. 

Čerstvý docent Hynek Roubík: „Rád vidím, když věci fungují a přinášejí praktický užitek“

Je specialistou na zemědělství třetího světa. Výzkumné práci se věnuje na katedře udržitelných technologií Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze a jeho vědecký zájem se soustřeďuje na nakládání s organickým odpadem a udržitelné technologie. 

Nejlepší nápady jak na klima máme na FTZ

Pavilon tropického zemědělství zvítězil v kategorii pracovní prostředí v rámci 3. ročníku soutěže Adapterra Awards o nejlepší projekty reagující na klimatické změny.

Ethical challenges of 'field' research in low-income and middle-income countries - Lennart C. Kaplan

The seminar will address various ethical challenges regarding primary data collection in the Global South. Lennart Kaplan from the University of Göttingen will talk about his research

Inspirační fórum IHRA 2021: Inovace v humanitárních a rozvojových aktivitách

10. listopadu 2021; 14:00–20:00; Spojka Karlín. Humanitární a rozvojové organizace již po řadu desetiletí usilují o zlepšení životní situace jednotlivců a celých komunit v rozvojových zemích. V rámci svých aktivit usilují o zavádění účinných inovativních řešení a efektivních postupů a mnohdy navazují partnerství s řadou českých i místních firem, stejně jako s řadou českých i zahraničních donorů.

5th World Congress on Agroforestry: Submit your abstract

The call for abstracts to participate in the 5th World Congress on Agroforestry 2022: Transitioning to a Viable World is still open; the deadline is November 15, 2021. You are warmly invited to submit an abstract of recent research, development project or innovative field work findings for either an oral or a poster presentation. The conference will take place in Québec City, Canada, on July 17-20, 2022. Virtual participation will also be possible. 

Bohdan Lojka: Stromy na zemědělské půdě udržují úrodnost, zabraňují erozi a zlepšují mikroklima

Mezinárodní den stromů se slaví již od poloviny 19. století, v České republice připadá právě na 20.10. Profesor Bohdan Lojka z Katedry tropických plodin a agrolesnictví FTZ ČZU se při této příležitosti rozhovořil pro Radio Proglas o významu stromů na zemědělské půdě.

Právě vychází časopis Živá univerzita č. 3-4/2021

Výběr z aktuálního dění na ČZU vám přináší nové dvojčíslo Živé univerzity, které vychází online anebo ho naleznete v kampusu v tištěné podobě.

Výstava chilli papriček v Botanické zahradě FTZ

Vážení příznivci chilli papriček, dovolujeme si Vás srdečně pozvat na výstavu těchto krásek do naší Botanické zahrady. K vidění bude vice než 100 kultivarů chilli papriček.

Pozvánka na Den s FTZ

Zveme Vás na Den s Fakultou tropického zemědělství ČZU v Praze, který se bude konat 15.10.2021

Survey Design Book

The new book “Survey Design,” edited by Associate Professor Miroslava Bavorova, is intended to provide masters and doctoral students, as well as academic staff, with basic principles for designing and conducting quantitative questionnaire surveys.

24.9. 2021 začíná na kampusu ČZU Noc vědců na téma ČAS

...a Fakulta tropického zemědělství se vám tentokrát otevře od 17:00 do 22:00. Srdečně vás zveme k prozkoumání našich laboratoří, k poznávačce koření či esenciálních olejů a pro odvážné nabízíme i možnost zapojit se do bojové hry.

Cena Wernera von Siemense 2021 Letos můžete vyhrát i Vy!

Již 24. rokem oceňujeme nadané studenty přírodovědných a technických oborů, akademické osobnosti a nadšené vědce prestižní Cenou Wernera von Siemense. Svým rozsahem, výší finančních odměn a tradicí patří naše soutěž mezi nejvýznamnější nezávislé iniciativy tohoto druhu v České republice.

Vítězné práce vybírají nezávislé komise složené z rektorů a prorektorů předních českých univerzit, ředitelů ústavů AV a předsedkyně Akademie věd.

Přihlašování začne 1. srpna 2021. Těšíme se na nové přihlášky a děkumeme všem fanouškům vzdělání a vědy.

Doplňkové kolo na Erasmus+ studijní pobyt v letním semestru 2021/22

Přihlásit se můžete nahráním následujících dokumentů https://1url.cz/@Erasmus_Apps nejpozději do 19. září 2021, do 23:59 h

TROPENTAG 2021

Fakulta tropického zemědělství Vás srdečně zve na veřejné streamování virtuální konference Tropentag 2021, které proběhne 15.- 17. září 2021 v Pavilonu tropického zemědělství, ČZU

Next Community Talk: Human modified landscapes in Northern Ecuador

Presenter: Hans Verbeeck - UGent. COFOREC made operational a forest plot network for long-term ecological research on biodiversity and eco-system functioning in natural and reforested areas along a large environmental gradient in a highly diverse, strongly anthropogenic tropical landscape (Andean-Chocó). 

Opět jsme bojovali za Sustainable Development Goals!

Ani pandemie nemohla zastavit členy volejbalového týmu Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze v účasti na turnaji v plážovém volejbale na podporu globálních cílů OSN

Join YPARD at TROPENTAG 2021

Each year YPARD partakes in the annual interdisciplinary conference on research in tropical and subtropical agriculture, natural resource management and rural development  “Tropentag” with an interactive workshop.

Biogas Research Team photo competition: “The wonders of waste management”

Globally, more people make their living from waste management than from any other sector, apart from farming. Nevertheless, somehow this massive sector is quite underrated and still not receiving enough attention. So, let´s change it!

Jsme ve finále soutěže ADAPTERRA AWARDS 2021!

Pojďte podpořit Pavilon tropického zemědělství v soutěži o nejlepší adaptační řešení na klimatické změny. Hlasujte ZDE.

How does the tropical reality concern the Czech Republic?

“What we have seen is that over time now, a number of crops that we equate with southern areas are also being at least tested in the Czech Republic.“ Read or listen to the full interview HERE.

6. ročník mezinárodní ochranářské konference GBCC v Praze

Kam směřuje svět po roce 2020? Nutný posun od krize k ochraně biodiverzity je tématem 6. ročníku mezinárodní ochranářské konference GBCC, která se uskuteční 10.-12. listopadu 2021 v Praze

Právě vychází časopis Živá univerzita č. 1-2/2021

Výběr z aktuálního dění na ČZU vám přináší nové dvojčíslo Živé univerzity, které vychází online a zároveň i v tištěné podobě. Nejnovější dvojčíslo přináší letošní novinky i z Fakulty tropického zemědělství.

FTZ vyzývá k podpoře Zoo Hodonín, zdevastované ničivým tornádem

Tornádo, které je typické spíše pro hollywoodské filmy nežli české luhy a háje se v noci 24. června prohnalo jižní Moravou a mimo jiné srovnalo se zemí půlku ZOO HODONÍN

Na otočku v Kamerunu – věda, rozvoj, termiti

Kamerun je země plná extrémů a terénní výjezdy v něm řadím k těm nejnáročnějším vůbec. Vše buď extrémně dobře funguje, vypadá nadějně, člověka motivuje, nebo se děje přesný opak. A touhle sinusoidou tak zvaných „ups and downs“ si člověk prochází téměř neustále. Ačkoliv s kolegou Janem Šobotníkem v zemi rozhodně nepatříme mezi nováčky (na kontě 6-8 výjezdů), Kamerun si vždy najde něco, čím nás překvapí. I proto nás to baví!

Summer Course with the theme of “Green Technology for Sustainable Tropical Agriculture”

We are pleased to invite you to join Summer Course with the theme of “Green Technology for Sustainable Tropical Agriculture”, which will be held on? August 16-28, 2021 Via Zoom Meeting

Tropical News 3 - “Newsletter for FTA Friends”

Dear Reader, Welcome to the third issue of Tropical News. Our Newsletter provides a brief insight into the latest updates about activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences, the Czech University of Life Sciences Prague.

Jak to vypadá s budoucnosti tradiční západoafrické dřeviny – Garcinia Kola?

...to a mnohem více zkoumá ve svém článku, který vyšel v aktuálním čísle časopisu Nová Botanika doktorandka FTZ ČZU Anna Maňourová.

Mobilní laboratoře CZU mobiLAB v Zambii

Odborníci z Fakulty tropického zemědělství uvedli do provozu 3. jednotku CZU mobiLAB – mobilní laboratoře na detekci infekčních chorob

Summer School “Ecosystem Services within an Agricultural Landscape”

 Novi Sad, Serbia 5th- 9th of July, 2021, The SS is intended for PhD and master studies, but also would be considered.

Rozhovor děkana fakulty pro ČT24

V rozhovoru se prof. Van Damme věnuje následujícím tématům: jak přežít v době klimatických změn, proč je pro zemi jako ČR, která má mírné podnebí, důležité zabývat se tropickým zemědělstvím a jak můžeme v těchto oblastech pomáhat.

Registration is now open for our international evaluation conference!

This year, for the first time, we will have several English-language sessions - come join us from wherever you happen to be!

Energising Africa

In a special three-part podcast series, Energising AfricaSciDev.Net investigates progress towards electricity, infrastructure and internet access in Sub-Saharan Africa.

FNSSA Stakeholder Engagement Week Virtual Event

Let us kindly invite you to the On-Line Thematic Session: Activities of central and eastern EU countries in research and Innovation partnership with Africa as a part of Stakeholder engagement week that is organized within LEAP4FNSSA project

CAAEES Annual Seminar 2021

Rádi bychom vás pozvali na seminář CAAEES, který proběhne dne 18. května 2021. Více informací najdete ZDE.

 

FOTOREPORTÁŽ: Inaugurace děkana prof. Patricka Van Damma

Dne 5.5. se konala inaugurace nového děkana Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze prof.ir.dr. Patricka Van Damma. Do úřadu ho jmenoval rektor ČZU prof. Petr Sklenička. Vystřídal tak ve funkci dosavadního děkana fakulty prof. Jana Banouta.

Dr. Francisco Ceacero from FTA became a guest editor in journal Symmetry

Dear colleagues, It is my pleasure to invite you for contributions to a new special issue of the journal Symmetry (JIF=2.645, Q2 in Multidisciplinary Sciences) with the topic “Fluctuating Asymmetry in Ungulates”, for which I will be guest editor together with Dr. Roberta Chirichella from the University of Sassari, Italy.

Programy Fulbrightovy komise na rok 2022/2023 a webináře

Rádi bychom s přicházejícím jarem upozornili na programy Fulbrightovy komise na rok 2022/2023 a na webináře, které o nich pro zájemce plánujeme právě na jarní období.

Jak se daří rozvoji integrovaného zemědělství v Zambii?

Tým z ČZU, ve složení Vladimír Verner, Radim Kotrba, Zbyněk Polesný, Jan Staš z FTZ a Miloslav Petrtýl z FAPPZ, se právě nachází v Zambii, kde pokračují v implementaci rozvojových projektů „Integrated Farming II“ vedeným Mendelovou univerzitou v Brně a „Agribussines4LIFE“ koordinovaným Charitou Česká republika. Jak to s projekty vypadá? Podívejte se do galerie níže...

„Vypadá to, že jsme velmi blízko úspěchu...“

...říká prof. Ladislav Kokoška v Show Jana Krause o vyhlídce na patent nové formy antibiotik, jež by se inhalovala přímo do plic.

Save the date: Evaluation Society Conference "Approach to people and data"

Fakulta tropického zemědělství ČZU ve spolupráci s Českou evaluační společností pořádá další ročník mezinárodní konference zaměřené na teorie i praxi v evaluacích. Odborné příspěvky zahrnují jak výzkumné a evaluační metody, tak realizace a dopady evaluací do „evidence-based“ hodnocení politik. Letošní odborné téma je zaměřeno na „Přístupy k datům a lidem“.

Výroční zpráva 2020 + slovo děkana FTZ

Vážení kolegové, drazí studenti a přátelé Fakulty tropického zemědělství, jako obvykle, tak i letos bych se s Vámi rád podělil o nejdůležitější události, které naší fakultu potkaly v roce 2020.

CALL FOR ABSTRACTS: 2nd International Agrobiodiversity Congress

The call for abstracts for the 2nd International Agrobiodiversity Congress – Agrobiodiversity for food system transformation, is now open. The Congress, scheduled for 15 to 18 November 2021, will focus on the role that agrobiodiversity can play in positively changing our food systems. The deadline for abstract submission is 30 June 2021.

Zkoušíme vyvinout plynné antibiotikum, které by se dalo inhalovat do plic

...říká etnobotanik prof. Ladislav Kokoška v pořadu Blízká setkání s Adélou Gondíkovou na Českém rozhlase - Dvojka

Molecules Webinar: Biological and Pharmacological Activity of Plant Natural Compounds

Do not miss out our Prof. Kokoška on the upcoming panel on the Biological and Pharmacological Activity of Plant Natural Compounds

Global Fund for Ecosystem-based Adaptation opens first call

Did you know nature is one of our best defences for adapting to climate change? This brand-new funding opportunity is now scaling up Ecosystem-based Adaptation (EbA) across the world. 

Češi vytvořili mobilní laboratoř, která má odhalit ebolu i covid-19

Přírodovědec Hynek Roubík stojí u zrodu zřejmě nejmenší mobilní laboratoře světa, která umí v odlehlém terénu rozpoznat infekční choroby včetně nového koronaviru. „Jsme nesrovnatelně menší a levnější než obdobné projekty,“ říká vědec z České zemědělské univerzity a spoluautor projektu CZU mobiLAB. Jeho hlavním těžištěm práce je přitom problematika zpracování organického odpadu v rozvojovém světě.

Submit your abstract for Plant Research for Climate Emergency - virtual edition

The virtual edition of Plant Science for Climate Emergency is taking place on 7-8 June 2021. This conference is organized by VIB, a non-profit life sciences research institute in Belgium and a world leader for advanced plant sciences. 

Check our new video about CZU mobiLAB

Watch the video in which you can see how our CZU mobiLAB is built and much more...

2021 GCHERA World Agriculture Prize Nominations Now Open till June 30th

Global Confederation of Higher Education Associations for Agriculture and Life Sciences about the World Agriculture Prize. 

Online Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU

Zveme všechny zájemce o studium a další návštěvníky na online Den otevřených dveří, který proběhne 19. 3. 2021. od 11:00 do 17:00

2nd ICCCS conference in Bali

We cordially invite you and your colleagues to participate in our incoming academic  International Conference on Climate Change and The Built Environment to be held on the 5th August 2021. Please find more information in our website: https://icccs.unud.ac.id/

Konference Bioeconomy and Circular Economy

Cílem konference, která se uskuteční v úterý 16. března 2021 je prezentovat aktuální situaci a trendy v oblasti bioekomie a cirkulární ekonomiky v České republice a střední Evropě. Kromě toho budou prezentovány klíčové dokumenty vztahující se k problematice včetně jejich implementace v Česku a jejich úskalí v covidové době.

 

The Faculty of Tropical AgriSciences (FTA) CZU has elected a foreign national as a new dean in an effort to expand its international positioning/ranking

In March 2021, Prof. Patrick Van Damme became the second dean of the Faculty of Tropical AgriSciences (FTA) but the first dean ever as a foreign national in the history of the Czech University of Life Sciences.

Novinky z Etiopie: jak se daří projektům v Awasse a Arba Minch?

Fakulta tropického zemědělství má v Etiopii široké zastoupení rozvojových projektů pod záštitou České rozvojové agentury. Ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně řešíme primárně dva projekty realizované v okolí měst Arba Minch a Awassa.

Our professor Pavla Hejcmanova become a "Guest Editor" in journal Forests

It's a great honour for us to inform you, that our professor Pavla Hejcmanova become a "Guest Editor" in journal Forests - Special Issue “Human-Wildlife Conflict and Wildlife Conservation in Forests and Plantations”

e-Competition: your Research your Story!

As a student, the ability to create a succinct yet compelling narrative about your work is an invaluable skill. By effectively translating complex/technical research into accessible language, you can better inform, educate, and inspire your audience. Especially in these uncertain times of COVID-19 where there is not much opportunity to talk about your research face-to-face. Sharing your research story through blogs and social media is a creative way to keep colleagues, friends, family, and the general audience informed about your research.

POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP INCOMING – 2022

One of the goals of this group of projects is to motivate excellent Czech scientists who have long-term international experience, and are in the early stages of their careers, to carry out their own “Excellence Project” at an institution in the Czech Republic for the duration of the Project, i.e. 3 years.

Danubius Young Scientist Award

The Danubius Award was created in 2011 by the Austrian Federal Ministry for Education, Science and Research (BMBFW) and the Institute for the Danube Region and Central Europe (IDM) with the intention to honour individuals with extraordinary achievements in their scientific activity and output in relation to the Danube Region.

Exploration of Academic–Industrial Links / Best Practices in Teaching Innovation

We would like to invite you to our first online staff week From May 18th to 20th 2021

Jakou roli hraje imunita ve způsobu života termitů?

Tím se zabývá doc. Jan Šobotník z FTZ ČZU ve své nejnovější publikaci, která právě vyšla ve vědeckém časopise Proceedings of the Royal Society B.

Pestrá krajina 2020 - záznam konference

V letošním roce se konal již třetí ročník programu Asociace soukromého zemědělství Pestrá krajina. S oceněnými farmami za rok 2020 jsme vás bohužel ze zřejmých důvodů nemohli seznámit na prosincovém slavnostním vyhlášení, jako tomu bylo v předchozích letech, zároveň jsme jej ale nechtěli jen "odbýt" článkem o jednotlivých farmách a jejich práci. Rozhodli jsme se proto vyhlášení odložit až na konferenci, kterou plánujeme uspořádat na začátku února stejně jako vloni na České zemědělské univerzitě. Konat se bude dle možností buď prezenčně nebo on-line přenosem. Více informací najdete v článku a v přiložené pozvánce. 

Veda mladých 2021 - Science of Youth 2021

A new year of the conference Science of Youth is knocking on the door! Like most events, we also brought this conference to the online space.

Léčba nádechem... Nová antibiotika přímo do plic

Na co se v současné době zaměřuje výzkumný tým prof. Ladislava Kokošky, vedoucího Laboratoře etnobotaniky a etnofarmakologie na FTZ ČZU?

Seminář „Klíšťata a klíšťaty přenášené patogeny v ČR a jejich vliv na zdraví zvířat“

Dovolujeme si vás pozvat na seminář, který proběhne 31.3.2021 9:30-15:00. Cílem semináře je seznámit posluchače s nejnovějšími poznatky o rizicích spojených s klíšťaty a klíšťaty přenášenými onemocněními v ČR. 

Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU

Zveme Vás na online Den otevřených dveří Fakulty tropického zemědělství, který proběhne 23.1. 2021 od 10:30 do 16:30.

Mezinárodní konference "1st International Conference on Sustainable Agriculture and Aquaculture"

Fakulta přírodních zdrojů z Prince of Songkla University v Thajsku uspořádala ve dnech 11. a 12. ledna 2021 první mezinárodní konferenci s názvem 1st International Conference on Sustainable Agriculture and Aquaculture (ICSAA) zaměřenou na udržitelné zemědělství a akvakulturu.

Stipendia za základě mezinárodních smluv - Řecko, Lotyšsko, Německo

Dovolujeme si Vás informovat o blížících se termínech podání žádostí o stipendium na základě mezinárodních smluv.

Nabídka stipendií v česko-francouzském programu mobility Barrande Fellowships

Dovolujeme si Vás informovat o vypsání stipendijní nabídky, která vychází z dohody o společném stipendijním programu mezi Českou republikou a Francií. Garantem programu, též zvaného „Barrande Fellowship Programme“, jsou MŠMT ČR a Francouzské velvyslanectví v ČR.

Živá univerzita opravdu žije!

ČZU má svou knihu! Prosinec je na naší univerzitě plný překvapení.. Takže pro vás máme další radost. Můžete si ji pořídit do své knihovny nebo jako jedinečný dárek.

Postdoctoral position at the Faculty of Tropical AgriSciences - Food Security and Sustainable Agriculture

The postdoc position is offered for 10 months for applicants from all over the world, out of the Czech Republic. The position starts from 1st September 2021 and finishes on 30th June 2022.

On-line konference – Zavádění agrolesnictví v praxi

Srdečně Vás zveme na on-line konferenci „Zavádění agrolesnictví v praxi“, již pořádáme v rámci projektu TAČR Éta: Agrolesnictví – šance pro regionální rozvoj a udržitelnost venkova.

Živá univerzita 3-4/2020

Výběr z aktuálního dění na ČZU vám přináší nové dvojčíslo Živé univerzity, které dnes vychází online a příští týden bude na kampusu k dispozici i v tištěné podobě. Nejnovější dvojčíslo přináší letošní novinky i z Fakulty tropického zemědělství.

Tropical News 2 - “Newsletter for FTA Friends”

Welcome to the second issue of Tropical News. Our Newsletter will give you a brief insight into the latest updates about activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences, the Czech University of Life Sciences Prague.

CASEE Online Winter School 2021 – Food Environment and Health Risk Assessment in Danube Region (DanubeFEHRA)

On behalf of the Slovak University of Agriculture in Nitra, Faculty of Biotechnology and Food Sciences, we are very glad and honored to invite your students to participate in the international “CASEE Online Winter School 2021

Vyhlášení soutěže pro zaměstnance FTZ 2020

Oddělení pro Vědu a výzkum vyhlašuje Cenu děkana FTZ za nejlepší publikační nebo popularizační výstup zaměstnanců FTZ

Noc vědců na FTZ

Fakulta tropického zemědělství ČZU v Praze Vás zve na sérii přednášek v rámci Noci vědců 2020, tentokrát netradičně ve virtuálním prostoru. Letošním tématem je Člověk a robot.

Virtuální Den otevřených dveří na FTZ

Zveme všechny zájemce o studium a další návštěvníky na Den otevřených dveří, který proběhne 20.11. 2020. od 9.00, letos netradičně ve virtuálním prostoru.

Podpora mobilit na krátkodobá studia a stáže

Oddělení mezinárodních vztahů a Oddělení pro vědu, výzkum a doktorské studium FTZ oznamují možnost požádat o příspěvek na cestovní náklady (tzv. „Grant na podporu mobility studentů“) studentům bakalářského, magisterského či doktorského studia. Finanční podpora se týká částečného krytí cestovních nákladů spojených s vypracováním Bc./MSc./Ph.D. práce ve spolupráci se zahraniční univerzitou, v případě Ph.D. studentů je možné žádat o podporu stáže na české i zahraniční excelentní instituci v univerzitním prostředí i mimo něj. Upřednostňovány budou výjezdy s výzkumným záměrem (v souvislosti se zpracováním kvalifikační práce) před výjezdy na letní školy (LŠ), ovšem výjezdy na LŠ a konference mohou být podpořeny.

Už nejsme za blázny, když chceme pěstovat stromy na polích

V exotických krajinách Jižní Ameriky, Asie a Afriky se Bohdan Lojka zabývá výzkumy, které mohou zvýšit odolnost naší zemědělské krajiny vůči klimatickým změnám. „Jde o pěstování stromů, ale nikoliv zalesňování,“ říká Bohdan Lojka, který je odborníkem na tropické plodiny a agrolesnictví. Zemědělcům připravil s kolegy metodiku pro české podmínky, pro veřejnost chystají knihu.

CZU mobiLAB nabízí komplexní řešení detekce infekčních onemocnění (včetně COVID-19) v těžko dostupných oblastech rozvojových zemí

Problematikou přenosu infekcí a jejich detekcí, především viru SARS-CoV-2, se zabývají odborníci z Fakulty tropického zemědělství (FTZ)

Nejezte tu gorilu! FTZ zve na přednášky v rámci Týdne vědy a techniky

Fakulta tropického zemědělství ČZU v Praze Vás zve na sérii online přednášek s názvem „Nejezte tu gorilu! Rizika a přínosy lovu a konzumace masa z buše“, které proběhly v rámci Týdne vědy a techniky. Letošním tématem fakulty bylo totiž „maso z buše“ alias BUSHMEAT a vy se dozvíte více o jeho rizicích pro ohrožené druhy i lidské zdraví. 

FTZ z Etiopie: Jak zefektivnit produkci a zpracování ovoce?

V rámci projektu Zavádění ovocného hodnotového řetězce pro zlepšenou výživu a efektivní produkci v Arba Minch Zuria se tři zástupci FTZ (Anna Maňourová, William Nkomoki a Jan Staš) společně s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně vydali do Etiopie zahájit nový čtyřletý rozvojový projekt s cílem zlepšit znalosti a dovednosti místních farmářů, diverzifikovat lokální ovocnou produkci, zpřístupnit pěstitelům nové obchodní možnosti a snížit posklizňové ztráty.

Pandemie a ohrožená zvířata: pro některá hrozba, pro jiná záchrana

Čeští odborníci na ochranu afrických zvířat vysvětlují, jak a proč pandemie ohrožuje přežití tamní fauny. A čím jí naopak pomáhá.

Co si představíte, když se řekne Fufua či Mamala?

Nic? Brzy o nich jistě uslyšíte, jelikož tyto léčivé rostliny se používají v tradiční samojské medicíně k léčbě ran a popálenin. Působí totiž hojivě na tkáň kůže a inhibují růst bakterií infikujících rány. Mezinárodní tým vědců po 5 letech výzkumu odhalil léčivé vlastnosti 14 rostlin. Tým tvořili vědci z oblasti Samoan Fiti Laupu'a a prof. Ladislava Kokošky z Fakulty tropického zemědělství ČZU. Pokud se chcete o těchto úžasných rostlinách dozvědět více, podívejte se na článek v novinách Samoa Observer nebo si přečtěte celý článek ve vědeckém časopisu Journal of Ethnopharmacology.

Aktuální organizace studia na FTZ

Studium na Fakultě tropického zemědělství (FTZ) bude od 29. 9. 2020 probíhat distanční (online) formu výuky.

Stipendia vlády Švýcarské konfederace: stipendia pro doktorandy/postdoktorandy

Dovolujeme si Vás upozornit na stipendia vlády Švýcarské konfederace, takzvaná Swiss Government Excellence Scholarships.

„Velká ‚covidová zranitelnost‘ Česka je v hnojivech. Na nich bohužel evropské zemědělství významně stojí“

říká Hynek Roubík, expert na udržitelné technologie z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze, který pomáhá farmářům (nejen ve Vietnamu) s využíváním organického odpadu

Pozvánka na konferenci Agrolesnictví - příležitost pro evropskou krajinu a zemědělství

Rádi bychom Vás pozvali na konferenci, která je závěrečným vyústěním dvouletého evropského projektu AGFOSY, jehož hlavním koordinátorem je Asociace soukromého zemědělství ČR.

Stipendia na studium v Bavorsku - Jahresstipendien des Freistaates Bayern 2021/22

Rádi bychom Vás upozornili na aktuální výzvu k podávání žádostí o stipendium na roční studijní pobyt v Bavorsku s možností prodloužení na max. 3 roky.

Jaké jsou druhotné dopady pandemie koronaviru v Nepálu?

Vědci z České zemědělské univerzity v Praze ukazují druhotné dopady pandemie koronaviru na příkladu Nepálu v rámci dokumentárního filmu "Jak se žije v Nepálu s pandemií"

Veřejné streamování virtuální konference Tropentag 2020

FTZ Vás srdečně zve na veřejné streamování virtuální konference Tropentag 2020, která proběhne 9.-11. září 2020 v Aule ČZU

Zahájení: středa 9. září, 12:30

Téma konference: Potravinová bezpečnost a její odolnost vůči globálním krizím

ČZU nabízí pro studenty a zaměstnance další ubytovací prostory na koleji hotelového typu

ČZU zahajuje provoz nové koleje v bývalém hotelu Fortuna West v Praze 6 – Řepy přibližně 35 minut od kampusu ČZU a 17 minut od centra Prahy. 

European Innovation Fest - Online event

We are happy to invite you to the European Innovation Fest - Online event which takes place on the 14th, 15th and 16th of September 2020.

Potravinově soběstačné Česko je nesmysl, ale potravinovou bezpečnost řešme, žádá expert

Poslechněte si rozhovor s odborníkem na zemědělství třetího světa Hynkem Roubíkem z FTZ  a environmentálním historikem Michalem Hejcmanem z FŽP

Průvodce nového studenta

V průvodci nového studenta naleznete spoustu praktických a užitečných informací, které vám ulehčí první dny/měsíce na ČZU. Ke stažení zde.

Nejlepší diplomové práce FTZ za akademický rok 2019/2020

Mezi-katedrová komise jmenovaná Kolegiem děkana FTZ vybrala následující nejlepší diplomové práce studentů programů AFS, WLM, SRD, IDAE, TCME a TFA.

Afrika je mým druhým domovem...

Jak se stane Afrika vaším druhým domovem? A je výhoda být ženou – vědkyní v Africe? To vám vysvětlí naše doc. Karolína Brandlová, spoluzakladatelka studijního programu Wildlife Management and Conservation, který je orientovaný na výzkum a ochranu zvířat. Původně chtěla studovat matematicko-fyzikální fakultu, ale dobrodružství v tropech nakonec vyhrálo. A čím je tedy pro ni Afrika výjimečná? Více se dočtete níže…

Lákalo by vás sledování antilop a dalších divokých zvířat z letounu?

Nahlédněte skrze fotografie a video do Beninu, kde je již skoro půl roku na stáži naše doktorandka Zuzka Holubová, která se zároveň věnuje sběru dat pro svou disertační práci.

Česká hlava 2020 - statut soutěže vyhlášen

Soutěž Česká hlava pro české vědce, konstruktéry a nadané studenty vysokých škol. V rámci této soutěže vítězní laureáti získávají finanční odměnu v celkové výši 1 350 000,- Kč.

Global youth take action! The call for project

To support youth initiatives related to water management and climate change adaptation in a context of global pandemic and health emergency

Výroční zpráva 2019 + slovo děkana FTZ

Vážení kolegové, drazí studenti a přátelé Fakulty tropického zemědělství, jako obvykle, tak i letos bych se s Vámi rád podělil o nejdůležitější události, které naší fakultu potkaly v roce 2019.

Uvolnění vládních opatření - vysoké školy

Studenti VŠECH ročníků se podle uvolněného opatření, které schválila vláda, mohou od pondělí 27. dubna účastnit aktivit vždy v počtu maximálně pěti osob najednouNyní je tedy umožněno studentům všech ročníků chodit například na konzultace či zkoušky

Spolupráce FTZ a ICRAF

Fakulta tropického zemědělství a ICRAF (Světové agrolesnické centrum) spolu už bezmála 20 let fungují jako partnerské instituce ve výzkumu a při tvorbě společných projektů v různých částech světa, jako je Peruánská Amazonie, střední Vietnam nebo údolí Fergana ve Střední Asii.

Organizace zbývající části akademického roku 2019/2020 v oblasti pedagogiky

Vzhledem k trvajícímu období stavu nouze a za platnosti ochranných opatření v souvislosti s pandemii viru COVID-19 bylo nutné provést některé změny oproti harmonogramu akademického roku. Je nám jasné, že současná situace zvyšuje napětí a stres, kterému jste vystaveni, proto všechna opatření směřujeme k tomu, aby bylo vám - studentům umožněno akademický rok úspěšně dokončit.

Změna termínu státních závěrečných zkoušek na FTZ pro akademický rok 2019/2020

V souvislosti s aktuální situací kolem šíření nemoci COVID-19 dochází ke změně termínu konání státních závěrečných zkoušek (SZZ) na Fakultě tropického zemědělství (FTZ).

Zápisky z pracovní cesty do Kamerunu

Tropický entomolog a zároveň nový pedagog naší fakulty, doc. Jan Šobotník, se ze své pracovní cesty do Kamerunu vrátil s rozporuplnými pocity: na jedné straně katastrofální úbytek termitů v lese, na straně druhé však také vzorky termitofilního hmyzu, který byl dosud vědě neznámý.

ČZU ruší od 11. března do odvolání výuku

V souvislosti s rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví na základě doporučení Bezpečnostní rady státu ČZU ruší veškerou výuku, a to od 11. března do odvolání.

Nejekologičtější kampus v ČR se letos rozroste o pavilon tropického zemědělství

Areál České zemědělské univerzity (ČZU) se v letošním roce rozšíří o nový „zelený pavilon“. Budova se otevře zájemcům o studium tropického zemědělství a problematiku rozvojových zemí a budoucím studentům Fakulty tropického zemědělství (FTZ), a to v letošním zimním semestru. Nabídne ty nejmodernější prostory, technologie a zázemí pro vědecko-výzkumnou činnost.  

Our professor Ladislav Kokoška become a "Special Issue Editor" in journal Molecules

It's a great honour for us to inform you, that our professor Ladislav Kokoška from the Department of Crop Sciences and Agroforestry become a "Special Issue Editor" in journal Molecules.

Stipendia: Postdoc pozice v Polsku

Stipendium polské agentury NAWA: Ulam Programme, Postdocotral Research Fellowship in Poland

New paper published! Modelling and development of technological processes for low rank coal bio-utilization on the example of brown coal

In this paper, we describe research into the biochemical processes of brown coal treatment. s. The modified biochemical model was formed from a complex biological treatment of low-rank coals with an added cycle of aerobic conversion and the process of converting a sulphur compound under anaerobic conditions, as well as a number of ecological-trophic groups of microorganisms.

Kolik žiraf žije v Nigeru?

Snad ještě zajímavější, než počet žiraf je ale jejich způsob života v „tygří buši“. Žirafy jsou zde totiž v permanentním kontaktu s lidmi, jejich plodinami a dobytkem...

Náš vědecký pracovník RNDr. Jiří Černý, Ph.D. pátrá po původci koronaviru. Přečtěte si, co zatím objevil...

Naše studie na toto téma ukazuje, že nCoV2019 se vyvinul z východoasijských netopýřích koronavirů pouze vzdáleně příbuzných těm, které dali vzniknout pandemii SARS. Přenašečem těchto virů je netopýr Rhinolophus sinicus,

Stipendijní programy pro doktorandy ve Francii

Nabídka stipendijních programů pro doktorandy ve Francii (v příloze).

New paper published!

Check the new research paper on the dynamic complexity of biogas technology. You can read it here.

Conference co-organized by BRT

In November 2019, our Biogas Research Team co-organized conference in Bila Tserkva (Ukraine).

Scientific Day v Mostaru

V pondělí 9.12.2019 Univerzita v Mostaru s Univerzitou Džemala Bijediče (Mostar, Bosna a Hercegovina) ve spolupráci s FTZ pořádala Scientific Day. 

Studentská vědecká konference v Kambodži

FTZ pořádala druhý ročník mezinárodní vědecké konference pro mladé vědce a studenty, která se konala 5. prosince 2019 na Royal University of Agriculture (RUA) v Kambodži.

Workshop na téma Project management a HR AWARDS na Ukrajině

Zástupci z FTZ organizovali školení s názvem „Project management training - preparation of the EU Projects“ a „HR Awards“ na partnerských univerzitách na Ukrajině - Sumy National Agrarian University, Sumy State University, Bila Tserkva National Agrarian University v rámci projektu „Podpora mladých univerzitních kapacit v oblasti kvality vzdělávání a vědecko- výzkumných aktivit na Ukrajině“.

Vnitřní soutěž FTZ

Podpora pedagogické práce akademických pracovníků a profilace a inovace studijních programů na úrovni předmětů/kurzů.

Víceletá stipendia ke studiu na Kangnam University v roce 2020

Dovolujeme si Vás informovat o nabídce stipendijního programu pro zahraniční studenty Kangnam University v Korejské republice. Velvyslanectví Korejské republiky v ČR doporučí jednoho českého studenta k získání víceletého stipendia ke studiu v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu na Kangnam University. Stipendium zahrnuje přípravný jazykový kurz v délce jednoho roku a umožňuje v případě v úspěšného studia získání akademického titulu. Informace k programu jsme zveřejnili na webových stránkách Akademické informační agentury (AIA) zde.

Projekt COST Action

První projektová schůzka se konala v Bruselu dne 14. října 2019. Dr. Miroslava Bavorová z FTZ ČZU se účastnila jako členka řídícího výboru a zástupkyně České republiky.

Multidisciplinary conference for young researchers - Bila Tserkva BTNAU

Call for absract extended till 25th October 2019!

Pozvánka na seminář o příležitech ke spolupráci v evropském prostoru pro výzkum a inovace

Seminář představí příležitosti pro výzkum v zemědělsko-potravinářské oblasti, které nabídnou poslední výzvy programu Horizon 2020 a budoucí program EU Horizon Europe a také příležitosti ke spolupráci a podpoře inovací které nabízí EIT Food v rámci programů pro studenty, start-upy, výzkumníky i státní správu.

Przewalski’s horse in The Great Gobi B SPA Protected Area in Mongolia

Read about impressive research of our PhD student Anna Bernátková who just came back from her research activities in Mongolia.

FTZ na Týdnu vědy a techniky 2019

Zveme všechny zájemce na Týden vědy a techniky, do kterého se zapojuje i naše fakulta. Kompletní program naleznete v přiloženém souboru. Skupiny pěti a více lidí, prosím, registruje pomocí rezervačního systému TVT (akce označené ­*) nebo emailem na fedorova@ftz.czu.cz z důvodu omezené kapacity přednášek.

Noc vědců letos poprvé i na ČZU

Noc, na kterou nezapomenete. ČZU ožila vědou 27. září.

FTA at Tropentag Conference 2019 in Kassel

Conference Tropentag 2019 with topic "Filling gaps and removing traps for sustainable resources management" was held on September 18th - 20th at Universities of Kassel and Goettingen, Germany.

Děkan fakulty doc. Ing. Jan Banout Ph.D. v pořadu Sama doma

Vědu je třeba popularizovat. A proto děkan naší fakulty doc. Ing. Jan Banout Ph.D. přijal pozvání k rozhovoru do pořadu Sama doma s tématem "Amazonský prales - plíce světa".

Technologická Agentura ČR - info o přípravě vyhlášení 3. veřejné soutěže - THÉTA

Technologická Agentura ČR informuje o přípravě 3. veřejné soutěže Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací THÉTA, jejíž vyhlášení se předpokládá dne 23. října 2019.

Letní škola v Thajsku 2019

Druhý ročník třítýdenní letní školy s názvem „Value chain management“ probíhal v srpnu na Chiang Mai University v Thajsku. Zúčastnilo se jí šest studentů z ČZU v Praze a 12 studentů ze čtyř thajských univerzit...

Jak běží léta s antilopami

Spolupráce zaměstnanců a studentů Fakulty tropického zemědělství na záchraně západního poddruhu antilopy Derbyho v Senegalu se brzy překulí do svého dvacátého roku....

Warsaw University of Life Sciences

International Scholarship Exchange of PhD candidates and Academic Staff - fully covered

Národní informační den 2019

Rádi bychom pozvali všechny potenciální zájemce na Národní informační den 2019 k programu Horizont 2020, který se uskuteční v úterý 10. září 2019 od 9 do 16 hodin v Klubu C na České zemědělské univerzitě v Praze.

Summer school in Ukraine - Call for participants

Call for participants - Summer school at Bila Tserkva National Agrarian University with topic "Research in practice - Waste management", 22th – 31th August, 2019

Nejlepší diplomové práce za akademický rok 2018/2019

Rádi bychom vám představili nelepší diplomové práce a jejich autory za akademický rok 2018/2019.

Summer school "Risk Analysis and Risk Management in Agriculture" ideal for our PhD students a post-docs

Summer School on Risk Analysis and Management in Agriculture (Wageningen, 26-30 August, 2019).

Aktuální konkurzy do institucí EU

Ministerstvo zahraničních věcí ČR si dovoluje informovat zájemce o práci v institucích EU, že proces přihlašování dovšeobecného („generalistického“) konkurzu na pozice AD5 je otevřen do 25. 6. 2019

Stipendia Fulbrightova programu 2020/2021

Opět bychom rádi připomněli Fulbrightova stipendia jako možnost dlouhobých výzkumných pobytů pro české vědce a přednášející v USA i pro pozvání amerických vědců na různě dlouhé výzkumné a výukové pobyty na akademická a univerzitní pracoviště v ČR. 

FTA at World Congress on Agroforestry 2019

Members of our faculty participated in World Congress on Agroforestry 2019, which was held in Motpelier, France from 19th to 22th May 2019.

Pozvánka na profesorskou přednášku

Srdečně zveme všechny zájemce na veřejnou profesorskou přednášku před Vědeckou radou FTZ, která se uskuteční v pátek 24. května 2019 v 10:00 v zasedací místnosti v 7. patře rektorátu ČZU. 

GALAXY workshop - Introduction to Galaxy: a step towards cutting-edge research

We are inviting you to join GALAXY workshop organized by Faculty of Forestry and Wood Sciences which will be held on 3rd May, 2019, FFWS, CULS, Prague.

Tropentag 2019 - call for papers!

Rádi bychom vám připomenuli, že deadline pro poslání abstraktů pro konferenci Tropentag 2019 je ve středu 1. Května 2019.

Newsflash April 2019: Call for Papers EAAE Congress August 2020

The Local Organising Committee (two members from FTA) cordially invites you to the 16th Congress of the European Association of Agricultural Economists, EAAE. 

The Congress will take place in Prague – Czech Republic, from Tuesday, August 25until Friday, August 28, 2020.

RIS FELLOWSHIPS INTERSHIP

Deadline: April, 24th 2019, 

Lenght: 3-6 months, 

Stipendium: 1.350 - 2.000 EUR / month

Call for papers - "Energy Efficiency, Renewable Energy and Climate Change"

Call for papers for Special Issue on: "Energy Efficiency, Renewable Energy and Climate Change" with Dr. Hynek Roubík (Group leader of our Biogas Research Team) acting as Guest Editor in the International Journal of Global Energy Issues journal.

Ing. Bc. Tatiana Ivanova, Ph.D. byla jmenována docentkou

S obrovskou radostí oznamujeme, že naše pedagožka a vědecká pracovnice doc. Ing. Bc. Tatiana Ivanova, Ph.D. byla jmenována docentou v oboru Technika a mechanizace zemědělství na Technické fakultě.

Seminář Finanční aspekty projektu Horizont 2020 - 17. dubna na ČZU

Rádi bychom Vás a všechny potenciální výzkumníky na Vašich fakultách pozvali na seminář Finanční aspekty projektů Horizont 2020, který se bude konat ve středu 17. dubna 2019 na České zemědělské univerzitě v Praze ve spolupráci s Technologickým centrem AV ČR.

PhD Vacancy - KU Leuven, Belgium

The Centre of Expertise for Cooperative Entrepreneurship (KCO) of KU Leuven, Belgium is looking for 5 full-time PhD students to pursue research on cooperatives in various areas of business economics and management. Please disseminate this information among those who might be interested in. More detailed information is in the attached file.

Global Food Venture’s summer schools, mentoring & conference calls open!

Global Food Venture’s Summer School, Boot Camps, Mentoring and Conference applications are now open!

WORLD CONFERENCE ON SUSTAINABLE LIFE SCIENCES

Call for Papers. We are pleased to announce that “World Conference on Sustainable Life Science (WOCOLS 2019)” will be held in Budapest, Hungary on June 30- July 07, 2019.

MENTORINGOVÝ PROGRAM pro doktorandy a postdoktorandy

Nabídka účasti v celorepublikovém mentoringovém programu (english only).

Future Food Initiative: Postdoctoral fellowships for food systems of the future

The first call for fellowship applications has just started and will run until 30 April 2019. It is focused on studying ancient plant varieties to develop tasty, nutritious food as well as alternatives to proteins from dairy. “Plant-based, protein-rich raw materials have enormous potential for new foods that can contribute to a balanced diet and reduce consumption of animal-based dietary components while also reducing the impact on the environment,” says Mathys.

Tropentag 2019 organised by University of Kassel, September 18-20, 2019

 Tropentag 2019 - Call for papers! Topic: ''Filling gaps and removing traps for sustainable resources development''

Report z výzkumu "Zázračných stromů" v Kamerunu

Přečtěte a poslechněte si rozhovor s naší doktorandkou Annou Maňorouvou, která už několik let jezdí blíže poznávat "zázračné stromy" v Západní a Centrální Africe.

Mezi levharty v jižní Namibii

Cílem výzkumu je zjistit velikost a rozšíření tamní populace levhartů, jejich habitatové a potravní preference.

Researching biogas appliances with a focus on a flue gas analysis of biogas cook stoves

In the recent paper authored by Dr. Hynek Roubík (group leader of Biogas Research Team) and Dr. Jana Mazancová were researched biogas appliances with a focus on a flue gas analysis of biogas cook stoves.

Collaboration agreement signed with the National University of Mongolia

For the last two years members of our Faculty of Tropical AgriSciences have been lecturing a summer school on “livestock-wildlife interactions”, organised by the NGO People in Need. This initial contact finally lead to signing a Memorandum of Understanding with the National University of Mongolia,

Immunocastration provides an effective method for farmers to improve animal welfare.

The physical castration of male livestock is currently under scrutiny due to its detrimental effects on animal welfare and thus alternative solutions to controlling behaviour and meat quality are desperately required within the animal production industry.

62 stipendijních míst ke studiu v Čínské lidové republice

Z pověření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR bychom Vás rádi informovali o tom, že čínská vláda nabízí českým zájemcům v rámci iniciativy 16+1 stipendijní místa ke studiu v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech v ČLR 

9th International Scientific Conference “RURAL DEVELOPMENT 2019:Research and Innovation for Bioeconomy“

We would like to invite you to the 9th International Scientific Conference “RURAL DEVELOPMENT 2019:Research and Innovation for Bioeconomy, which will take place in Kaunas, Lithuania, 26-28th September, 2019.

Vzdělávací fond Broumovska: Vyhlášení výzvy k předkládání žádostí o stipendia

Vyhlášení výzvy k předkládání žádostí o stipendia do již 3. otevřeného grantového kola AMOS – Vzdělávacího fondu Broumovska.

Na základě toho mohou žáci z Vaší vysoké školy získat finanční příspěvek na studijní pobyt v zahraničí. Podmínkou je, aby měli případní uchazeči vazbu na region Broumovska.

Call for papers GEOSCIENCES - GEOLINKS International Conference 2019

 GEOLINKS Conference, Novotel Athens, 26th - 29th March 2019.

Cena ministra zemědělství za vynikající disertačních prací s významným přínosem pro zemědělství putuje k Hynkovi Roubíkovi z Biogas Research Team

V pondělí 29. října se uskutečnilo Slavnostní zasedání Vědecké rady ČZU, která se konala u příležitosti výročí 100 let od vzniku Československa.

Cena profesora Stoklasy nejlepšímu absolventovi doktorského studia na ČZU putuje k Hynkovi Roubíkovi z Biogas Research Team

V pondělí 29. října se uskutečnilo Slavnostní zasedání Vědecké rady ČZU, která se konala u příležitosti výročí 100 let od vzniku Československa.

Cena rektora pro doktorandy za publikační výstup už podruhé pro Ing. Hynka Roubíka z Biogas Research Team

V roce 2018 se podruhé podařilo některému z doktorandů Fakulty tropického zemědělství umístit mezi nejlepšími doktorandy z celé ČZU.

CASEE Conference 2019

Možnost pro studenty doktorského studia zúčastnit se mezinárodní konference v Sarajevu, která je organizována v rámci CASEE sítě univerzit, jejíž prezidentem se ve druhé polovině roku 2018 stal pan prof. Lošťák a ČZU v Praze se tak podílí na organizaci této události.

Pozvánka k obhajobě dizertační práce

Pozvánka k obhajobě dizertační práce studentky Ing. Jany Hummelové.

Vnitřní soutěž FTZ - projekt institucionálního plánu

Zadávací dokumentace pro soutěž FTZ pro rok 2019 v rámci IP – PO 1: Podpora pedagogické práce akademických pracovníků a profilace a inovace studijních programů na úrovni předmětů/kurzů.

Konference: Agrolesnictví – šance pro regionální rozvoj a udržitelnost venkovské krajiny

Dovolujeme si vás pozvat na konferenci/workshop výzkumného projektu TAČR ÉTA na téma „Agrolesnictví – šance pro regionální rozvoj a udržitelnost venkovské krajiny“, která proběhne:

Chcete pracovat na FTZ ČZU?

Fakulta tropického zemědělství  přijme zaměstnance na pozici: Referent oddělení pro vědu, výzkum a doktorské studium

Na ČZU vzniklo Centrum pro vodu, půdu a krajinu

Při České zemědělské univerzitě v Praze vzniklo Centrum pro vodu, půdu a krajinu, jehož členy jsou i zástupci z FTZ.

FTZ na konferenci Tropentag 2018

17.-19. 2018 září proběhla v belgickém Gentu již tradiční konference Tropentag a naše fakulta se zde prezentovala ve velkém počtu.

Hynek Roubík became the youngest editorial board member of Journal of Vietnamese Environment

Hynek Roubík from our #BiogasResearchTeam – the youngest editorial board member of Journal of Ecological Engineering - became the youngest editorial board member of Journal of Vietnamese Environment.

Pozvánka k obhajobám dizertačních prací

Oznámení obhajoby dizertační práce studentů Ing. Markéta Houdková a Ing. Andreas Romulo

Česká účast z FTZ na International Pangolin Symposium v Chicagu 2018

Autor: Markéta Swiacká. V průběhu srpna se konala v Chicagu první mezinárodní konference zaměřená na ochranu luskounů, jejímž pořadatelem byla Chicago Zoological Society v Brookfield Zoo.

Biogas Quality across Small-Scale Biogas Plants

Are you interested in Biogas Quality across Small-Scale Biogas Plants? Topic researched by our BiogasResearchTeam is now available online.

Pozvánka k obhajobám dizertačních prací

Oznámení obhajoby dizertační práce studentů Ing. Hynek Roubík Ing. et Ing. William Nkomoki.

Pozvánka k obhajobě disertační práce studentky Ing. Nikoly Teutscherové

Veřejná obhajoba disertační práce Ing. Nikoly Teutscherové se uskuteční 10. září v 10:00, v místnosti T116. 

 

Nabídka stáží „Research Leaders 2025"

Nabídka stáží „Research Leaders 2025, které vypisuje irská organizace TEAGASC.

Pozvánka k obhajobě studenta MSc. Akhir Pebriansyah

Veřejná obhajoba disertační práce se uskuteční 17. července v 11:00, v místnosti T116

Letní školy statistických metod

Přijďte se poučit a pobavit zároveň. Získáte znalosti o plánování experimentů a navíc získáte odbornou konzultaci Vaší vlastní disertačky nebo Vašeho vlastního výzkumu přímo na místě.

Státní doktorské zkoušky pro ZTS a SRD

25. června 2018 - Ing. Markéta Houdková, M.Sc. Andreas Romulo, Ing. Nikola Teutscherová 26.června 2018 - Ing. et Ing. Anna Kubátová, Ing. Jana Humelová, Ing Jitka Straková, Ing. Rubén Casas Reátegui

FTZ na Veletrhu vědy

FTZ vystavuje na Veletrhu vědy v Praze v Letňanech 7.-9.6.

Státní doktorské zkoušky pro obor ZTS

M.Sc. Abid Mehmood - 29.června 2018 (pátek), 13:00, pav. T/116 
M.Sc. Bilal Kabeer - 29.června 2018 (pátek), 14:30, pav. T/116

Global Biodiversity Conservation Conference

25. - 26. 9. 2018

ČZU v Praze/ CULS Prague

Senegalské milníky

Jana Ptačinská Jirátová popisuje významné události spolku Derbianus Conservation v Senegalu

ELLS Scientific Student Conference 2018

Date: November 9th-10th, 2018

Location: Orion, Wageningen Campus

Soutěž České hlavičky 2018 - vyhlášení statutu

Uzávěrka příjmu nominací je 30. června 2018.

23. Mezinárodní studentská vědecká konference/3rd International Student Scientific Conference Wroclaw

Wroclav University of Environmental and Life Sciences

17. - 18. 5. 2018

Tropentag 2018 - Call for Papers

'Global food security and food safety: The role of universities'

organised by Ghent University (Ghent, Belgium),

September 17-19, 2018

Čeští vědci zachraňují jako jediní na světě kriticky ohroženou antilopu Derbyho

Antilopa Derbyho je na pokraji vyhynutí. Žije už jen v Senegalu. Češi jsou dnes jediní na světě, kdo se stará o zachování jejich populace.

Stipendia francouzské vlády - Call for application 2018

Žádost o stipendium posílejte do 16.3.2018 na  sciences.prague@gmail.com

2nd International Conference CONSOLFOOD 2018

Advanced in Solar Thermal Food Processing

22. - 24.1.2018

Portugal

 

Bioplynové stanice pomáhají farmářům ve Vietnamu

V celé Jihovýchodní Asii dochází ke generování hnoje ve velkých objemech.

Doktorandka FTZ na konferenci Tropentag 2017

Ing. Stacy Denise Hammond Hammond z KTPA na konferenci Tropentag 2017 v Bonnu úspěšně prezentovala výsledky svého výzkumu.

Oznámení obhajoby disertační práce

Ing. Michel Kolaříková

KDY: ST 27.9.2017, 11:00

KDE: FTZ, pavilon T, č.116

 

Pozvánka na obhajobu DisP

Ing. Iva Skálová

KDY: Po 25.9.2017, 14:00

KDE: FTZ, pavilon T, č.135

Pozvánka na konferenci KRECon (určená zejména doktorandům)

KDY: 9. - 10.11.2017

KDE: Národní technická knihovna v Praze

Habilitace v oboru „Tropické zemědělství a ekologie“

Ing. Karolína Brandlová, Ph.D.

KDY: pátek 23. června 2017 od 9:30 hod.

KDE: konferenční sál Rektorátu ČZU v Praze v 7. patře

Pozvánka na SDZ a obhajobu DisP

Ing. Anna Hubáčková

KDY: ÚT 29.6.2017, 8:30

KDE: FTZ, Pav. T/137

Pozvánka na Státní doktorskou zkoušku

Ing. Jan Svitálek

KDY: ST 31.5.2017, 11:00

KDE: FTZ, Pavilon T, č. 116

 

 

Pozvánka na obhajoby disertačních prací

Ing. Haiyan Sulaiman, Ing. Libuše Valešová

KDY: Pá 16.6.2017, 9:00, 10:30

KDE: Rektorát č. 110

Interdisciplinární mezinárodní vědecká konference doktorandů a odborných asistentů QUAERE 2017

Registrace: do 25.5.2017

Datum konání konference: 30.5. - 2.6.2017

2017 DANUBE: FUTURE INTERDISCIPLINARY SCHOOL (DIS)

Kulturní a sociální důsledky globální změny na povodí Dunaje

Krems, Rakousko 14. - 21. července 2017

BCFN YES! YOUNG EARTH SOLUTIONS

BCFN YES! (Young Earth Solutions) je mezinárodní soutěž pro mladé výzkumníky z celého světa.

TAČR - program ZÉTA pro mladé vědce do 35 let

Školení: 13. 2. 2017, Technologická agentura ČR Vyhlášení výzvy (předkládání projektových žádostí): 29. 3. 2017

Oznámení obhajoby disertační práce MUDr. M. Zelenkové

MUDr. Miroslava Zelenková

KDY: 6:12.2016 v 9:00

KDE: Pavilon T, č. 116

Cena Eppendorf pro mladé evropské vědce

Soutěž pro vědecké pracovníky do 35 let, přihlášky do 15. ledna 2017

Pozvánka na SDZ a obhajoby disertačních prací

Ing. Martina Drašarová, Ing. Iva Černá, Ing. Martin Ocelák, Mgr. Alois Hilgert-Delgada

Nakladatelství Academia vyhlašuje Studentskou soutěž

Přihlášky diplomových prací přijímáme až do 20. října!

Tropentag 2016

BOKU Vienna, Austria, 

September 18-21, 2016   

Malé bioplynové stanice podporují rozvoj asijského venkova

Anaerobní digesce je důležitou technologií pro zlepšení životního prostředí, řeší problémy s bioodpady a současně vytváří bioplyn a hnojivo.

Pozvánka na studentskou konferenci THINK 2016

Abstrakty posílejte společně s Vašimi kontaktními údaji do 17. dubna 2016 na konferencethink@gmail.com.