Botanická zahrada FTZ se zapojila do vědeckého výzkumu

Botanická zahrada FTZ poskytla rostlinný materiál pro vědecký výzkum na rostlinách rodu Piper (pepřovníky). Výzkumní pracovníci nejprve pomocí moderních technologií potvrdili správné botanické zařazení námi pěstovaných rostlin, a následně použili rostliny pro další vědecké účely. Proč a jak rostliny zkoumaly se dozvíte v následujících řádcích.

Výzkumníci ze skupiny Tomáše Pluskala na Ústavu Organické Chemie a Biochemie AV ČR provedli sběr vzorků pepřovníkovitých rostlin v tropickém skleníku FTZ ČZU. Peprˇovni´ky jsou zna´mé jako mimorˇa´dneˇ bohaty´ a nevyuzˇity´ rezervoa´r bioaktivni´ch specializovany´ch metabolitu° (přírodních látek). Tyto rostlinné metabolity mohou sloužit jako zdroj chemicky´ch struktur pro vy´voj novy´ch le´cˇiv. Mezi metabolity pepřovníků lze nalézt například piperlongumin, molekulu se silně protirakovinnými účinky, která je aktuálně v preklinické fázi výzkumu jako potenciální léčivo na glioblastomy. Pomocí hmostnostní spektrometrie dokážeme zmapovat chemickou diverzitu různých derivátů piperlonguminu a jejich distribuci v mnoha druzích pepřovníků (obrázek).

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.