Aktuality

Zobrazit další aktuality

ČZU vyhlašuje Ideathon 2024

Kampusem ČZU projde denně několik stovek až tisíc studujících, zaměstnaných na ČZU i návštěvníků.  Jeho další rozvoj, který bude v souladu s udržitelným přístupem a s důrazem na podporu biodiverzity, představuje velkou výzvu. Nyní se do rozvoje kampusu mohou zapojit také studující a v rámci dvoudenního Ideathonu navrhnout funkční řešení.

 

Na výběr mají ze tří témat:

  • Udržitelná mobilita 
  • Udržitelné kulturní akce
  • Naučná stezka udržitelným kampusem – modrozelená infrastruktura 

 

Jak je možné se zapojit? Studující navrhnou 2 - 5 členný tým a zaregistrují ho do soutěže!

Registrace budou otevřené do 6. dubna 2024 a počet míst je omezený, proto doporučujeme, přihlásit se co nejdříve.

 

Co je možné vyhrát? Celkově bude mezi týmy rozděleno 60.000 Kč. Cenou bude také zajímavá exkurze a Certifikát o umístění v soutěži.

 

Více informací a možnost registrace je k dispozici na webu: https://csr.czu.cz/

Den otevřených dveří– zažijte FTZ na vlastní kůži

Přijďte se k nám podívat v pátek 22. března 2024 od 9:00 do 15:00 na Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU v Praze. Budete mít možnost poznat naše studijní programy a prostředí kampusu. Sezn?ámíte se se zástupci studentských organizací, získáte informace o studiu a o možnostech mezinárodního studia nebo zapojení do výzkumných týmů. Na 10:00 a 12:00 je připravena přednáška o studiu na FTZ, prezentace studijních programů, setkání se studenty FTZ, kteří představí benefity studia ze svého pohledu.

Vždy v celou hodinu jsou pro zájemce připraveny komentované prohlídky Botanické zahrady a přístupné budou také laboratoře a Herbárium.

Velryby jižní v ohrožení

Pozvánka na vědecký seminář Katedry chovu zvířat a potravinářství v tropech, který se uskuteční na Fakultě tropického zemědělství v učebně č. 116 ve čtvrtek 14. března od 14 hodin.

Velryba jižní čelí ochranářským výzvám od historického lovu po změnu klimatu. S přístupem molekulární ekologie lze sledovat její populační strukturu a dynamiku v průběhu času. Výzkum potvrdil konektivitu populací jižního Atlantiku. Další studie stabilních izotopů ukázaly, že jihoafrické velryby prošly dramatickým posunem na sever a diverzifikací ve strategii hledání potravy. S ohledem na další předpovědi významných dopadů globálního oteplování zůstává budoucnost velryb jižních a další mořské megafauny nejistá.

Našimi hosty budou Petra Nevečeřalová spolu se svým školitelem Pavlem Hulvou z Přírodovědecké fakulty UK, kteří jsou součástí mezinárodního týmu vědc?ů zkoumajících situaci velryby jižní. V sérii vědeckých studií se jim podařilo ilustrovat, s jakými problémy se velryba jižní (Eubalaena australis) v současnosti potýká. 

Přihlášky ke studiu na FTZ lze podat do 31. března 2024

Chcete studovat a zároveň objevovat svět, zažít dobrodružství a věnovat se smysluplné práci? Zajímá vás příroda, exotické země a rozmanité kultury? Láká vás mezinárodní prostředí nebo chcete studovat v angličtině? Pokud ano, tak objevte možnosti studia na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Fakulta tropického zemědělství přináší jedinečnou příležitost pro studující, kteří chtějí víc než jen sedět v lavicích.

„Mysl, která se nebojí, nezná hranice,“ říká nový proděkan Fakulty tropického zemědělství

Docent Hynek Roubík se řídí přesvědčením, že „odpady jsou problém, výzva a příležitost všude“. Proto se dal na dráhu environmentálního a ekologického inženýrství v oblasti odpadového hospodářství. Výzkumu se věnuje na katedře udržitelných technologií Fakulty tropického zemědělství, kde také své vědomosti předává mladým doktorandům. V polovině ledna letošního roku se stal proděkanem této fakulty pro vědu, výzkum a doktorské studium.

Nová výstava ve vestibulu FTZ – Gandoka žije

Výstava na Fakultě tropického zemědělství ČZU nás zavádí do středoamerického nížinného pralesa v Kostarice.

Ochranou této oblasti se již tři roky zabývá český etnobiolog Vít Hrdoušek, který řídí projekt „Gandoka žije“ a nyní řeší možnost odkupu části druhově nejbohatšího nížinného pralesa pro výzkumné účely. Záměry tohoto projektu prezentoval 13.2.24 na vernisáži výstavy fotografií z tohoto nádherného kousku Střední Ameriky. Výstava fotografii včetně informací k projektu je k vidění ve vestibulu FTZ.

Projekt „Gandoka žije“ chce přispět k zachování přírodního bohatství Kostariky, které ve stále větší míře ohrožuje masový turismus a pěstování banánů, třtiny a kakaa. Cílem projektu je zřídit zde pozorovatelskou stanici pro vědce a studenty z Kostariky a Mendelovy univerzity a studenti ČZU budou na této základně pro výzkum a vzdělávání vítáni.

„V Kostarice je zjištěn?á největší diverzita suchozemských organismů na světě. V pralesním území Gandoce žije mj. i velmi vzácný papoušek ara zelený (Ara ambiguus), najdeme zde vzácné stromy mahagony,“ líčí Vít Hrdoušek a připomíná, že záměr koupit část pralesa je motivován snahou o jeho záchranu. „Nížinný prales i přilehlé korálové útesy moře, zde na hranici s Panamou jsou ještě velmi přírodní, snažíme se tu udělat osvětu a zastavit ničení pralesa také výkupem 50 hektarů pro výzkum, který pomůže lepší ochraně celého území. Tento prales, protože je dostupný, byl historicky rozdělen farmářům v rámci kolonizace, ovšem sílící tlaky pěstování banánů, kakaa nebo staveb pro turismus by vedl k vykácení podrostu a tím zničení biotopu pralesa.“

Vít Hrdoušek už dříve podporoval nejrůznější aktivity na záchranu přírodních biotopů a při práci na Mendelu Brno se rozhodl pro projekt záchrany pralesa Gandoka pro Nadační fond profesora Augusta Bayera. Při svých pobytech zde pořídil spoustu fotografií. Mnohé z nich jsou k vidění do 8 března na výstavě ve vestibulu Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze.

Více informací o projektu je k dispozici na tomto odkaze: https://tropicalforestry.cz/kostarika/

FTZ je součástí konsorcia pěti evropských univerzit, které nabízí program Global Forestry. Přihlášky je možné podávat do 1. března 2024

Global Forestry (GLOFOR) je dvouletý magisterský program Erasmus Mundus světové úrovně v anglickém jazyce, který připravuje absolventy na řešení obrovských současných výzev a potenciálů lesnictví s problémy ochrany biodiverzity, zm?ěny klimatu a rozvoje oběhového biohospodářství.

Měsíc žen ve vědě na ČZU

Fakulta tropického zemědělství spolu s ČZU spustila u příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě kampaň „Měsíc žen ve vědě“. Kampaň vznikla s podporou projektu AGRIGEP.

 

Tento svátek připadl na neděli 11. února, kdy jsme odstartovali sérii rozhovorů a budeme pokračovat až do Mezinárodního dne žen 8. března. Každý týden budou představeny vědkyně jednotlivých fakult. Jako první jsme oslovili Ing. Janu Mazancovou, PhD., která působí na katedře udržitelných technologií Fakulty tropického zemědělství. Celý rozhovor si můžete přečíst na webu Živé univerzity.

Vítejte na FTZ ČZU v Praze

Kalendář akcí

březen 2024 < >
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
19. březen - úterý