S hrdostí oznamujeme, že Nishanth Gurav, student třetího ročníku doktorského programu na Tropical Botany and Ethnobiology Lab (TRIBE), Fakulty tropického zemědělství (FTA), České zemědělské univerzity v Praze, byl vybrán jako Student Ambassador a člen studentského výboru prestižní Society for Ethnobotany (SEB).
Nishanth pochází z Indie a jeho výzkum se zaměřuje na udržitelné praktiky a lidovou taxonomii jedlých planých rostlin používaných kmenem Gondů v oblasti Bastar v Indii. Má rozsáhlé zkušenosti s vytvářením Biologických registrů (People’s Biodiversity Registers) ve více než 70 vesnicích v indických státech Karnátaka a Čhattisgarh.
Jako člen studentského výboru SEB (funkční období červen 2024 – červen 2026) se bude podílet na správě sociálních sítí a blogu studentského výboru a na organizaci studentských akcí a iniciativ v oblasti etnobotanického výzkumu.
Gratulujeme Nishanthovi k tomuto významnému úspěchu a přejeme mu hodně úspěchů v jeho budoucí práci!
Více informací o SEB najdete na webových stránkách SEB.
Srdečně vás zveme na jedinečnou výstavu Klenoty západoafrické savany, která přiblíží krásu a rozmanitost západoafrické přírody prostřednictvím fotografií rodiny 7x7 family. Tato výstava zároveň zdůrazní význam ochrany ohrožených druhů, jako je antilopa Derbyho, největší antilopa světa.
Výstava bude doplněna o seminář, který se uskuteční ve 14:00 v učebně FTZ-116. Povede jej doc. Ing. Karolína Brandlová, Ph.D. (Wildlife Ecology Lab), která je také předsedkyní spolku Antelope Conservation. Na semináři představí projekt rodiny 7x7 family, která sdílí své zážitky a zkušenosti z putování západní Afrikou, a vysvětlí důležitost ochrany biologické rozmanitosti.
Vernisáž výstavy se uskuteční 3. října 2024 v 15:00 ve vestibulu Fakulty tropického zemědělství. Zahájení se zúčastní Mgr. Lenka Pokorná, bývalá velvyslankyně ČR v Senegalu, a Mgr. Václav Prášil z Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Přijďte se inspirovat a objevit krásy západoafrické přírody!
Noc vědců je jedinečná akce, která vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise s cílem ukázat, že věda není nudná, ale naopak fascinující a plná zajímavostí. Každoročně se stovky vědeckých pracovišť po celé Evropě otevírají veřejnosti, aby přiblížily, jak věda přispívá k našemu životu. Komentované prohlídky, přednášky, workshopy a vědecké show boří mýty o vědcích jako lidech zavřených v laboratořích. Noc vědců je pro všechny – děti i dospělé – a nabízí vstup zdarma. Téma letošního ročníku je Proměna.
Přijďte 27. září 2024 a zažijte jedinečnou noc plnou objevů na Fakultě tropického zemědělství!
Co vás čeká?
Noční exkurze tropickým a subtropickým skleníkem
Zažijte magickou atmosféru Botanické zahrady za tmy! Projděte se mezi tropickými rostlinami, ochutnejte exotické ovoce a užijte si smyslový zážitek vůní z dalekých krajin.
Komentovaná prohlídka Laboratoře rostlinných explantátů
Vstupte do světa rostlin pěstovaných „ve skle“. Dozvíte se o množení, šlechtění a uchovávání rostlinných genetických zdrojů a uvidíte rostliny z nového pohledu.
Přednáška: Změny klimatu a jejich vliv zdraví
RNDr. Jiří Černý, Ph.D., vám osvětlí, jak globální oteplování ovlivňuje šíření nemocí v našich šířkách a jaké dopady bude mít proměna klimatu na lidské zdraví.
Workshop: Od odpadu ke cennému materiálu
Zjistíte, jak biologický odpad proměnit v kvalitní hnojivo pomocí vermikompostování – procesu, který využívá žížaly a mikroorganismy.
Voňavá proměna léčivých rostlin: Etnobotanika a přírodní silice
Laboratoř etnobotaniky vám představí léčivé rostliny a ukáže, jaké účinky mají přírodní silice v tradiční medicíně.
Komentovaná prohlídka Laboratoře molekulární genetiky
Odhalte tajemství DNA a zjistěte, co nám prozradí o rostlinách a zvířatech. Uvidíte živočišné i rostlinné vzorky, které jsou klíčem k našim projektům.
Spolek Antelope Conservation: Rohaté krásky s pohnutým osudem
Poznejte antilopu Derbyho, jednu z největších a nejohroženějších antilop světa, a zjistěte, jak se můžete podílet na její ochraně.
Kdy: 27. 9. 2024 – od 17-21 hodin.
Těšíme se na vás!
V úterý 10. září 2024 proběhl na FTZ pro nové studenty uvítací online kurz, jehož tématem bylo „Multikulturní prostředí a studium v České republice“. Organizaci zajistilo Oddělení mezinárodní vztahů na FTZ spolu s týmem studentů z FTZ - Student Ambassadors. Tento kurz nabídl novým zahraničním studentům praktické rady o studiu v ČR, seznámil je s kulturními rozdíly a poskytl příležitost navázat kontakty s ostatními studenty i vyučujícími.
Úvodní slovo pronesla proděkanka fakulty Petra Chaloupková, která přivítala všechny nové studenty a zdůraznila význam podpory multikulturního prostředí na FTA. Studenti ze Student Ambassadors poté představili užitečné tipy, jak zvládnout první týdny v České republice, od bydlení přes studium až po každodenní život.
Studenti, kteří mají zájem o další informace nebo potřebují podporu, mohou kontaktovat Student Ambassadors, najdou potřebné detaily i kontakty na tomto odkaze: https://www.ftz.czu.cz/en/r-9423-projects-and-partnerships/r-20403-associations-at-fta/r-20408-student-ambassadors/the-international-student-centre-fta.html.
Kdo jsou Student Ambassadors? Student Ambassadors je skupina současných studentů FTZ, kteří jsou pomáhají nově příchozím a podporují přátelské a vstřícné prostředí na fakultě. Organizují zajímavé akce a aktivity, jejichž cílem je usnadnit začlenění nových studentů a podpořit týmového ducha na fakultě.
Máte zájem o zapojení do týmu nebo potřebujete poradit? Kontaktujte nás na student_ambassadors@ftz.czu.cz.
…za necelé tři týdny začíná výstava chilli papriček!
V červnu 2025 se Praha stane centrem mezinárodního dění v oblasti etnobotaniky, když Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity přivítá prestižní mezinárodní konferenci *The Society for Ethnobotany (SEB) Annual Meeting*. Toto setkání, které každý rok přitahuje odborníky z celého světa, představuje jedinečnou příležitost pro sdílení vědeckých poznatků a diskusi o klíčových otázkách, jako jsou udržitelné využívání rostlin, ochrana biodiverzity a adaptace na klimatické změny.
Co je etnobotanika?
Etnobotanika, často nazývaná „věda o přežití“, se zabývá studiem vztahů mezi lidmi a rostlinami, které využívají k přežití, léčbě nemocí, potravinové soběstačnosti nebo v rámci svých kulturních a náboženských praktik. Tento multidisciplinární obor zahrnuje botaniku, ekologii, antropologii a historii, a má zásadní význam pro porozumění tomu, jak různé kultury po celém světě využívají rostliny pro své potřeby.
Etnobotanika hraje klíčovou roli v udržitelnosti, protože nám umožňuje chápat tradiční způsoby hospodaření s přírodními zdroji, které se často ukazují jako efektivní a šetrné k životnímu prostředí. Výzkum v této oblasti může přinést zásadní poznatky pro současné globální výzvy, jako je změna klimatu, ztráta biodiverzity a potravinová bezpečnost.
Society for Ethnobotany (SEB)
The Society for Ethnobotany je přední mezinárodní organizací zaměřenou na výzkum a propagaci etnobotaniky. Společnost vznikla v roce 1959 a od té doby se stala důležitým fórem pro vědce, kteří se zabývají vztahy mezi rostlinami, kulturami a životním prostředím. V červnu 2023 změnila svůj název z původního „Society for Economic Botany“ na současný, aby lépe vystihovala rozsah svého působení.
Konference SEB se konají každoročně a slouží jako platforma pro sdílení nejnovějších výzkumů a diskusí o udržitelném využívání přírodních zdrojů, ochraně ekosystémů a přizpůsobení se globálním výzvám, jako jsou změna klimatu a ztráta biodiverzity. Setkání v roce 2025 v Praze přiláká odborníky z celého světa a poskytne prostor pro mezinárodní spolupráci v těchto klíčových oblastech.
Praha jako centrum vědeckého dialogu o etnobotanice
„Jsme velmi hrdí na to, že můžeme hostit takto prestižní konferenci, která propojuje vědecké kapacity a odborníky na etnobotaniku z celého světa,“ uvedl děkan Fakulty tropického zemědělství Patrick Van Damme. „Tato událost je nejen příležitostí pro posílení mezinárodní spolupráce, ale také šancí pro naše studenty a vědce zapojit se do aktuálních světových výzkumů o udržitelném rozvoji a ochraně přírodních zdrojů.“
Patrick Van Damme, který vede fakultu od roku 2021, patří k předním expertům na tropické zemědělství a etnobotaniku. Jeho vědecká dráha začala na Ghent University, kde se již během studií začal intenzivně věnovat problematice udržitelného využívání rostlin v tropických a subtropických oblastech. Mezi jeho nejvýznamnější projekty patří práce na iniciativě Great Green Wall, jejímž cílem je do roku 2030 vytvořit zalesněnou bariéru v oblasti subsaharské Afriky a zabránit tak rozšiřování pouště Sahara. Van Damme dlouhá léta působil v rámci etnobotanických výzkumů v zemích jako Namibie, Senegal, Togo a Ekvádor.
Bohatý doprovodný program a kulturní exkurze
Součástí konference budou i exkurze, které účastníkům představí nejen krásy Prahy a její bohatou historii, ale také českou kulturu, produkty a tradice. Plánované výlety budou zaměřeny na propojení vědecké diskuze s kulturním kontextem České republiky, což poskytne zahraničním účastníkům komplexní zážitek z pobytu.
Konference SEB je významným krokem v rozvoji mezinárodní spolupráce a vědeckého výzkumu na Fakultě tropického zemědělství. „Naše fakulta má dlouhou tradici v oblasti udržitelného rozvoje, ochrany biodiverzity a výzkumu rostlin v tropických oblastech. Jsme nadšeni, že můžeme hrát tak důležitou roli při pořádání této významné akce,“ uzavírá Van Damme.
FTZ se opět zúčastní prestižního veletrhu Země Živitelka. Tato tradiční akce, která představuje nejnovější trendy a inovace v zemědělství, proběhne v Českých Budějovicích od 22. do 27. srpna 2024. Zástupci naší fakulty vám p?ředstaví své projekty a výsledky výzkumů v neděli 25. srpna. Veletrh bude pro návštěvníky otevřen od 9:00 do 18:00, a proto vás srdečně zveme k návštěvě našeho stánku, který naleznete v pavilonu T2.
Naše expozice s? názvem „Věda nejen pro tropické oblasti“ vás seznámí se způsoby udržitelného využívání přírodních zdrojů a projekty na ochranu biodiverzity:
V rámci stálé expozice ČZU, kterou najdete rovněž v pavilonu T2, se můžete těšit na následující zajímavosti:
Těšíme se na vaši návštěvu.
Dean of Graduate School at Royal University of Agriculture (RUA) in Cambodia
Coordinator of PlantLink, Sweden
Research Fellow, Mountain Societies Research Institute (MSRI), University of Central Asia, Bishkek, Kyrgyz Republic
Assistant Professor of Environmental and Applied Botany, University of Gastronomic Sciences, Pollenzo – Bra, Italy
A researcher and consultant in Carboneg
Ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko
Current Secretary General of Agrinatura
Researcher at the division of Plant Physiology and Cryobiology
Zakladatel projektu True Shiitake
Spokeperson, public relations issues, education - Safari Park Dvůr králové
Manager for regional technical support, Behn Meyer Gmbh and Intracare BV
Operations manager, Odzala-Kokoua NP, African Parks
Research Associate, Myanmar Development Institute (MDI)
Kurátorka savců, ZOO Brno
Manažer in WORLD VISION PERÚ
Inspektorka, SZPI
former Minister, Ministry of Agriculture and Natural resource, Ethiopia
Projektová koordinátorka, Ekumenická akademie
Člověk v tísni
Former Secretary General of Agrinatura
Content development supervisor, University of California
Projektový koordinátor, Diakonie ČCE
Program Officer, organizace Salanga
Produktový manažer spol. Farmet, a.s.
Náměstek pro řízení sekce pro společnou zemědělskou a rybářskou politiku EU
Projektový manažer Oddělení podpory projektů v oblasti veřejné správy a sociální integrace
PR konzultant pro Prahu 8
Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.