Rozvíjející se partnerství mezi ČZU a Technickou univerzitou v Moldavsku

Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze (FTZ ČZU) se v roce 2025 intenzivně podílela na rozvoji spolupráce s Technickou univerzitou v Moldavsku (UTM). Dvě klíčové aktivity – mezinárodní návštěva v rámci programu Erasmus+ a založení výukové vinice – přinesly významné výsledky jak v oblasti akademické výměny, tak i praktické výuky.

Erasmus+ mobilita: Posílení akademických vztahů (3.–11. května 2025)

V rámci programu Erasmus+ KA-171 přivítala FTZ významnou delegaci z UTM, kterou tvořili prof. Sergiu Popa, děkan Fakulty zemědělství, lesnictví a environmentálních věd, prof. Mihai Moroz, děkan Fakulty veterinární medicíny, a dr. Andrei Zbanca, odborný asistent Fakulty ekonomického inženýrství a podnikání.

Tato návštěva přispěla k upevnění akademických vazeb a zároveň iniciovala nové společné výzkumné projekty v oblastech precizního zemědělství, zahradnictví, veterinárních věd, zpracování potravin a udržitelného rozvoje venkova. Program zahrnoval výměnu zkušeností, návštěvy experimentálních a výzkumných zařízení ČZU a diskusi o možnostech rozšíření mobilit pro studenty i zaměstnance.

Velké poděkování patří doc. Ing. Tatianě Alexiou Ivanové, Ph.D., která jako garantka projektu Erasmus+ a koordinátorka projektů CzechAid v Moldavsku zajišťovala celou návštěvu po organizační i odborné stránce.

Více informací zde
Zpráva na webu UTM

Investice do moderní zemědělské výuky v Moldavsku (červen 2025)

Technická univerzita v Moldavsku zahájila v červnu 2025 ambiciózní projekt moderní výukové vinice na Výzkumné a demonstrační stanici v Criuleni. Projekt vznikl za podpory moldavské vlády, Evropské investiční banky prostřednictvím programu „Livada Moldovei“ a také ČZU v Praze, která spolufinancovala výsadbu vinic a zavlažovací systém.

Na ploše 4,8 hektaru vznikla špičková výuková vinice, která zahrnuje 0,8 hektaru stolních odrůd pěstovaných v systémech pergola, střecha a monoplán a 4 hektary výkonných odrůd vinné révy určených pro vinařství. Tato vinice nabízí studentům a začínajícím podnikatelům možnost praktické výuky v reálných podmínkách, přístup k moderním pěstitelským technologiím, prostor pro aplikovaný výzkum zaměřený na adaptaci na klimatické změny a příležitost k přímému kontaktu s farmáři a odborníky z praxe.

V nejbližší době je plánováno rozšíření o dvanáctihektarový sad pro výuku a výzkum, instalace moderních závlahových a protikroupových systémů a pořízení nové zemědělské techniky včetně traktoru, secích strojů a zařízení pro chov hospodářských zvířat.

Více informací zde
Zpráva na webu UTM

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.