Aktuality - home

Ohlédnutí za oslavou 60.výročí založení Fakulty tropického zemědělství

V rámci Dne s FTZ, který se konal u příležitosti 60. výročí založení vysokoškolského studia tropického zemědělství v nové budově Pavilonu tropického zemědělství, byl symbolicky pasován korunou z kokosového ořech, zlatým žezlem z antilopí kosti a  ananasem nový děkan prof. Patrick Van Damme z Belgie – a akademické obci fakulty přednesl tento slib:

FTA staff contributing to enhancing the educational and research activities at the Hawassa University in Ethiopia

Our employees Marie Kalousová, Barbora Černá Bolfíková, Iva Bernáthová, Stacy Hammond and Anna Chládová recently returned from Ethiopia where they conducted activities within the project “Publication and Research Activities Development for Education in Life Sciences at Hawassa University”.

Jiří Černý: virolog o šíření viru, lásky a štěstí

Srdečně vás zveme na přednášku pro širokou veřejnost "Úvod do virologie", která se uskuteční 23. listopadu od 18:30 v Městské knihovně v Roztokách.

The final phase of project Integrated Farming II in Zambia - ponds harvest

FTA experts (Jan Staš, Radim Kotrba and Petr Pudil) just started the final phase of the projectIntegrated Farming II in Zambia by conducting the monitoring harvests of the fishponds.

Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU

Zveme všechny zájemce o studium a další návštěvníky na Dny otevřených dveří, které proběhnou 12. listopadu 2021 od 9.00 do 15.00 v budově Pavilonu tropického zemědělství, v areálu ČZU v Praze (viz  plánek v příloze).

Čerstvý docent Hynek Roubík: „Rád vidím, když věci fungují a přinášejí praktický užitek“

Je specialistou na zemědělství třetího světa. Výzkumné práci se věnuje na katedře udržitelných technologií Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze a jeho vědecký zájem se soustřeďuje na nakládání s organickým odpadem a udržitelné technologie. 

Nejlepší nápady jak na klima máme na FTZ

Pavilon tropického zemědělství zvítězil v kategorii pracovní prostředí v rámci 3. ročníku soutěže Adapterra Awards o nejlepší projekty reagující na klimatické změny.

Bohdan Lojka: Stromy na zemědělské půdě udržují úrodnost, zabraňují erozi a zlepšují mikroklima

Mezinárodní den stromů se slaví již od poloviny 19. století, v České republice připadá právě na 20.10. Profesor Bohdan Lojka z Katedry tropických plodin a agrolesnictví FTZ ČZU se při této příležitosti rozhovořil pro Radio Proglas o významu stromů na zemědělské půdě.

Právě vychází časopis Živá univerzita č. 3-4/2021

Výběr z aktuálního dění na ČZU vám přináší nové dvojčíslo Živé univerzity, které vychází online anebo ho naleznete v kampusu v tištěné podobě.

Výstava chilli papriček v Botanické zahradě FTZ

Vážení příznivci chilli papriček, dovolujeme si Vás srdečně pozvat na výstavu těchto krásek do naší Botanické zahrady. K vidění bude vice než 100 kultivarů chilli papriček.

Pozvánka na Den s FTZ

Zveme Vás na Den s Fakultou tropického zemědělství ČZU v Praze, který se bude konat 15.10.2021

24.9. 2021 začíná na kampusu ČZU Noc vědců na téma ČAS

...a Fakulta tropického zemědělství se vám tentokrát otevře od 17:00 do 22:00. Srdečně vás zveme k prozkoumání našich laboratoří, k poznávačce koření či esenciálních olejů a pro odvážné nabízíme i možnost zapojit se do bojové hry.

Cena Wernera von Siemense 2021 Letos můžete vyhrát i Vy!

Již 24. rokem oceňujeme nadané studenty přírodovědných a technických oborů, akademické osobnosti a nadšené vědce prestižní Cenou Wernera von Siemense. Svým rozsahem, výší finančních odměn a tradicí patří naše soutěž mezi nejvýznamnější nezávislé iniciativy tohoto druhu v České republice.

Vítězné práce vybírají nezávislé komise složené z rektorů a prorektorů předních českých univerzit, ředitelů ústavů AV a předsedkyně Akademie věd.

Přihlašování začne 1. srpna 2021. Těšíme se na nové přihlášky a děkumeme všem fanouškům vzdělání a vědy.

Doplňkové kolo na Erasmus+ studijní pobyt v letním semestru 2021/22

Přihlásit se můžete nahráním následujících dokumentů https://1url.cz/@Erasmus_Apps nejpozději do 19. září 2021, do 23:59 h

TROPENTAG 2021

Fakulta tropického zemědělství Vás srdečně zve na veřejné streamování virtuální konference Tropentag 2021, které proběhne 15.- 17. září 2021 v Pavilonu tropického zemědělství, ČZU

Erasmus+ ESCAPAdE není žádná eskapáda ale letní škola

Ve dnech 17. až 24. srpna 2021 proběhla v Alnarpu, jednom ze 4 kampusů Švédské univerzity zemědělských věd (SLU) se sídlem v Uppsale, letní škola s názvem Host Plant Resistance Breeding.

Opět jsme bojovali za Sustainable Development Goals!

Ani pandemie nemohla zastavit členy volejbalového týmu Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze v účasti na turnaji v plážovém volejbale na podporu globálních cílů OSN

Jsme ve finále soutěže ADAPTERRA AWARDS 2021!

Pojďte podpořit Pavilon tropického zemědělství v soutěži o nejlepší adaptační řešení na klimatické změny. Hlasujte ZDE.

How does the tropical reality concern the Czech Republic?

“What we have seen is that over time now, a number of crops that we equate with southern areas are also being at least tested in the Czech Republic.“ Read or listen to the full interview HERE.

Síla rodinné tradice - rozhovor s novou vedoucí Botanické zahrady FTZ Ing. Anežkou Daníčkovou

"Je potřeba jít dál a trochu aktualizovat technické vybavení i prezentaci botanické zahrady, to jsou dvě odvětví, kde vidím prostor pro zlepšování. Dlouhodobý cíl, který pouze přebírám jako štafetu po minulém vedení, je vybudovat nový tropický skleník. "

6. ročník mezinárodní ochranářské konference GBCC v Praze

Kam směřuje svět po roce 2020? Nutný posun od krize k ochraně biodiverzity je tématem 6. ročníku mezinárodní ochranářské konference GBCC, která se uskuteční 10.-12. listopadu 2021 v Praze

Právě vychází časopis Živá univerzita č. 1-2/2021

Výběr z aktuálního dění na ČZU vám přináší nové dvojčíslo Živé univerzity, které vychází online a zároveň i v tištěné podobě. Nejnovější dvojčíslo přináší letošní novinky i z Fakulty tropického zemědělství.

FTZ vyzývá k podpoře Zoo Hodonín, zdevastované ničivým tornádem

Tornádo, které je typické spíše pro hollywoodské filmy nežli české luhy a háje se v noci 24. června prohnalo jižní Moravou a mimo jiné srovnalo se zemí půlku ZOO HODONÍN

Jak dotvářet kampus? DRNH v Suchdole: Fakulta tropického zemědělství ČZU

Jak udržet architektonickou integritu suchdolského kampusu a zároveň zůstat aktuální a hlásit se k dnešním moderním a udržitelným trendům? Tuto otázku si pokládali i členové architektonického ateliéru DRNH při vytváření koncepce pro Pavilon tropického zemědělství. 

Na otočku v Kamerunu – věda, rozvoj, termiti

Kamerun je země plná extrémů a terénní výjezdy v něm řadím k těm nejnáročnějším vůbec. Vše buď extrémně dobře funguje, vypadá nadějně, člověka motivuje, nebo se děje přesný opak. A touhle sinusoidou tak zvaných „ups and downs“ si člověk prochází téměř neustále. Ačkoliv s kolegou Janem Šobotníkem v zemi rozhodně nepatříme mezi nováčky (na kontě 6-8 výjezdů), Kamerun si vždy najde něco, čím nás překvapí. I proto nás to baví!

Tropical News 3 - “Newsletter for FTA Friends”

Dear Reader, Welcome to the third issue of Tropical News. Our Newsletter provides a brief insight into the latest updates about activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences, the Czech University of Life Sciences Prague.

Mobilní laboratoře CZU mobiLAB v Zambii

Odborníci z Fakulty tropického zemědělství uvedli do provozu 3. jednotku CZU mobiLAB – mobilní laboratoře na detekci infekčních chorob

Rozhovor děkana fakulty pro ČT24

V rozhovoru se prof. Van Damme věnuje následujícím tématům: jak přežít v době klimatických změn, proč je pro zemi jako ČR, která má mírné podnebí, důležité zabývat se tropickým zemědělstvím a jak můžeme v těchto oblastech pomáhat.

Registration is now open for our international evaluation conference!

This year, for the first time, we will have several English-language sessions - come join us from wherever you happen to be!

FNSSA Stakeholder Engagement Week Virtual Event

Let us kindly invite you to the On-Line Thematic Session: Activities of central and eastern EU countries in research and Innovation partnership with Africa as a part of Stakeholder engagement week that is organized within LEAP4FNSSA project

FOTOREPORTÁŽ: Inaugurace děkana prof. Patricka Van Damma

Dne 5.5. se konala inaugurace nového děkana Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze prof.ir.dr. Patricka Van Damma. Do úřadu ho jmenoval rektor ČZU prof. Petr Sklenička. Vystřídal tak ve funkci dosavadního děkana fakulty prof. Jana Banouta.

Fakulta tropického zemědělství vítá nové studenty!

Fakulta tropického zemědělství  se může pochlubit velkou mezinárodní podporou nově přijíždějícím studentům, a to i díky pomoci našich aktivních studentů – „Student Ambassadors“, kteří spolupracují s fakultou. Ti svými aktivitami podporují nově přijíždějící studenty, sdílejí s nimi své neocenitelné zkušenosti a rady.

Nabídka rostlin Botanické zahrady FTZ 2021

Rádi bychom vás informovali, že Botanická zahrada FTZ opět nabízí sazenice rostlin k prodeji. Letošní nabídku naleznete v příloze. V případě dotazů, prosím, kontaktujte pana Ing. Hlaváče na tel. +420 22438 2887.

Kolektiv BZ FTZ se na vás těší!

Jak se daří rozvoji integrovaného zemědělství v Zambii?

Tým z ČZU, ve složení Vladimír Verner, Radim Kotrba, Zbyněk Polesný, Jan Staš z FTZ a Miloslav Petrtýl z FAPPZ, se právě nachází v Zambii, kde pokračují v implementaci rozvojových projektů „Integrated Farming II“ vedeným Mendelovou univerzitou v Brně a „Agribussines4LIFE“ koordinovaným Charitou Česká republika. Jak to s projekty vypadá? Podívejte se do galerie níže...

„Vypadá to, že jsme velmi blízko úspěchu...“

...říká prof. Ladislav Kokoška v Show Jana Krause o vyhlídce na patent nové formy antibiotik, jež by se inhalovala přímo do plic.

Save the date: Evaluation Society Conference "Approach to people and data"

Fakulta tropického zemědělství ČZU ve spolupráci s Českou evaluační společností pořádá další ročník mezinárodní konference zaměřené na teorie i praxi v evaluacích. Odborné příspěvky zahrnují jak výzkumné a evaluační metody, tak realizace a dopady evaluací do „evidence-based“ hodnocení politik. Letošní odborné téma je zaměřeno na „Přístupy k datům a lidem“.

Výroční zpráva 2020 + slovo děkana FTZ

Vážení kolegové, drazí studenti a přátelé Fakulty tropického zemědělství, jako obvykle, tak i letos bych se s Vámi rád podělil o nejdůležitější události, které naší fakultu potkaly v roce 2020.

Zkoušíme vyvinout plynné antibiotikum, které by se dalo inhalovat do plic

...říká etnobotanik prof. Ladislav Kokoška v pořadu Blízká setkání s Adélou Gondíkovou na Českém rozhlase - Dvojka

Češi vytvořili mobilní laboratoř, která má odhalit ebolu i covid-19

Přírodovědec Hynek Roubík stojí u zrodu zřejmě nejmenší mobilní laboratoře světa, která umí v odlehlém terénu rozpoznat infekční choroby včetně nového koronaviru. „Jsme nesrovnatelně menší a levnější než obdobné projekty,“ říká vědec z České zemědělské univerzity a spoluautor projektu CZU mobiLAB. Jeho hlavním těžištěm práce je přitom problematika zpracování organického odpadu v rozvojovém světě.

Patrick Van Damme, un Belge a la tete de la faculté des sciences agricoles tropicales de Prague

In a French interview for Radio Prague International, Professor Patrick Van Damme, the new dean at the FTA, talks about his plans to improve the faculty´s world-wide ranking #FrenchOnly

Online Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU

Zveme všechny zájemce o studium a další návštěvníky na online Den otevřených dveří, který proběhne 19. 3. 2021. od 11:00 do 17:00

The Faculty of Tropical AgriSciences (FTA) CZU has elected a foreign national as a new dean in an effort to expand its international positioning/ranking

In March 2021, Prof. Patrick Van Damme became the second dean of the Faculty of Tropical AgriSciences (FTA) but the first dean ever as a foreign national in the history of the Czech University of Life Sciences.

Novinky z Etiopie: jak se daří projektům v Awasse a Arba Minch?

Fakulta tropického zemědělství má v Etiopii široké zastoupení rozvojových projektů pod záštitou České rozvojové agentury. Ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně řešíme primárně dva projekty realizované v okolí měst Arba Minch a Awassa.

První akce organizovaná Ambasadory FTZ slavila úspěch

Ambasadoři z řad studentů FTZ zorganizovali první online akci pro nové studenty, kteří nemají vzhledem k epidemiologické situaci možnost osobního setkání.

Jakou roli hraje imunita ve způsobu života termitů?

Tím se zabývá doc. Jan Šobotník z FTZ ČZU ve své nejnovější publikaci, která právě vyšla ve vědeckém časopise Proceedings of the Royal Society B.

Hledáme proaktivního studenta ČZU, který by se stal Velvyslancem kariéry v EU

V zájmu každého členského státu EU je mít dostatečné zastoupení v unijních institucích a agenturách (počet pracujících ve strukturách EU), nicméně v současné době je Česká republika z tohoto pohledu dlouhodobě nedostatečně zastoupená.

Výsledky projektu Agrolesnictví – šance pro regionální rozvoj a udržitelnost venkovské krajiny

Chcete se dozvědět zajímavé informace o agrolesnictví v České republice? Nebo si dokonce agrolesnický systém založit? Podívejte se na výstupy projektu Agrolesnictví – šance pro regionální rozvoj 

Pestrá krajina 2020 - záznam konference

V letošním roce se konal již třetí ročník programu Asociace soukromého zemědělství Pestrá krajina. S oceněnými farmami za rok 2020 jsme vás bohužel ze zřejmých důvodů nemohli seznámit na prosincovém slavnostním vyhlášení, jako tomu bylo v předchozích letech, zároveň jsme jej ale nechtěli jen "odbýt" článkem o jednotlivých farmách a jejich práci. Rozhodli jsme se proto vyhlášení odložit až na konferenci, kterou plánujeme uspořádat na začátku února stejně jako vloni na České zemědělské univerzitě. Konat se bude dle možností buď prezenčně nebo on-line přenosem. Více informací najdete v článku a v přiložené pozvánce. 

Léčba nádechem... Nová antibiotika přímo do plic

Na co se v současné době zaměřuje výzkumný tým prof. Ladislava Kokošky, vedoucího Laboratoře etnobotaniky a etnofarmakologie na FTZ ČZU?

Seminář „Klíšťata a klíšťaty přenášené patogeny v ČR a jejich vliv na zdraví zvířat“

Dovolujeme si vás pozvat na seminář, který proběhne 31.3.2021 9:30-15:00. Cílem semináře je seznámit posluchače s nejnovějšími poznatky o rizicích spojených s klíšťaty a klíšťaty přenášenými onemocněními v ČR. 

Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU

Zveme Vás na online Den otevřených dveří Fakulty tropického zemědělství, který proběhne 23.1. 2021 od 10:30 do 16:30.

Mezinárodní konference "1st International Conference on Sustainable Agriculture and Aquaculture"

Fakulta přírodních zdrojů z Prince of Songkla University v Thajsku uspořádala ve dnech 11. a 12. ledna 2021 první mezinárodní konferenci s názvem 1st International Conference on Sustainable Agriculture and Aquaculture (ICSAA) zaměřenou na udržitelné zemědělství a akvakulturu.

Živá univerzita opravdu žije!

ČZU má svou knihu! Prosinec je na naší univerzitě plný překvapení.. Takže pro vás máme další radost. Můžete si ji pořídit do své knihovny nebo jako jedinečný dárek.

Zápis do studijního programu ERASMUS+ na ak.r. 2021/2022

Zapsat se můžete zasláním následujících dokumentů nejpozději do 12. února 2021, do 11:59 h na e-mail hummelova@ftz.czu.cz

Samozřejmě se nechávám pokousat...

Entomolog doc. Jan Šobotník byl na desítkách expedic na všech tropických kontinentech, a přestože náklady na boj s termity celosvětově dosahují 40 miliard dolarů, důrazně odmítá jejich označení za „všekazy“. V rozhovoru pro týdeník Téma nám poutavě vypráví o jejich fascinujícím životním stylu plném nečekaných zvratů.

On-line konference – Zavádění agrolesnictví v praxi

Srdečně Vás zveme na on-line konferenci „Zavádění agrolesnictví v praxi“, již pořádáme v rámci projektu TAČR Éta: Agrolesnictví – šance pro regionální rozvoj a udržitelnost venkova.

Živá univerzita 3-4/2020

Výběr z aktuálního dění na ČZU vám přináší nové dvojčíslo Živé univerzity, které dnes vychází online a příští týden bude na kampusu k dispozici i v tištěné podobě. Nejnovější dvojčíslo přináší letošní novinky i z Fakulty tropického zemědělství.

Jak pěstovat houby tradiční japonskou metodou?

Přečtěte si rozhovor s naším absolventem Ing. Daliborem Sýkorovským nejen o jeho projektu True Shiitake

Tropical News 2 - “Newsletter for FTA Friends”

Welcome to the second issue of Tropical News. Our Newsletter will give you a brief insight into the latest updates about activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences, the Czech University of Life Sciences Prague.

Vyhlášení soutěže pro zaměstnance FTZ 2020

Oddělení pro Vědu a výzkum vyhlašuje Cenu děkana FTZ za nejlepší publikační nebo popularizační výstup zaměstnanců FTZ

Noc vědců na FTZ

Fakulta tropického zemědělství ČZU v Praze Vás zve na sérii přednášek v rámci Noci vědců 2020, tentokrát netradičně ve virtuálním prostoru. Letošním tématem je Člověk a robot.

Virtuální Den otevřených dveří na FTZ

Zveme všechny zájemce o studium a další návštěvníky na Den otevřených dveří, který proběhne 20.11. 2020. od 9.00, letos netradičně ve virtuálním prostoru.

Jak získat práci nebo stáž v institucích EU? Je to snazší, než si myslíte!

Máte zájem dozvědět se více o zapojení ČZU v tomto programu? Sledujte facebookový profil EU Careers ČZU  nebo přímo kontaktujte Lucii Dostalíkovou.

Už nejsme za blázny, když chceme pěstovat stromy na polích

V exotických krajinách Jižní Ameriky, Asie a Afriky se Bohdan Lojka zabývá výzkumy, které mohou zvýšit odolnost naší zemědělské krajiny vůči klimatickým změnám. „Jde o pěstování stromů, ale nikoliv zalesňování,“ říká Bohdan Lojka, který je odborníkem na tropické plodiny a agrolesnictví. Zemědělcům připravil s kolegy metodiku pro české podmínky, pro veřejnost chystají knihu.

CZU mobiLAB nabízí komplexní řešení detekce infekčních onemocnění (včetně COVID-19) v těžko dostupných oblastech rozvojových zemí

Problematikou přenosu infekcí a jejich detekcí, především viru SARS-CoV-2, se zabývají odborníci z Fakulty tropického zemědělství (FTZ)

Co budeme v budoucnu jíst? Ta horší možnost je maso ze zkumavky, říká Jan Banout, děkan FTZ

Musí se změnit buď to, co pěstujeme, nebo způsob, jak to pěstujeme, upozorňuje v rozhovoru pro Seznam Zprávy Jan Banout, odborník na potravinovou bezpečnost.

Nejezte tu gorilu! FTZ zve na přednášky v rámci Týdne vědy a techniky

Fakulta tropického zemědělství ČZU v Praze Vás zve na sérii online přednášek s názvem „Nejezte tu gorilu! Rizika a přínosy lovu a konzumace masa z buše“, které proběhly v rámci Týdne vědy a techniky. Letošním tématem fakulty bylo totiž „maso z buše“ alias BUSHMEAT a vy se dozvíte více o jeho rizicích pro ohrožené druhy i lidské zdraví. 

FTZ z Etiopie: Jak zefektivnit produkci a zpracování ovoce?

V rámci projektu Zavádění ovocného hodnotového řetězce pro zlepšenou výživu a efektivní produkci v Arba Minch Zuria se tři zástupci FTZ (Anna Maňourová, William Nkomoki a Jan Staš) společně s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně vydali do Etiopie zahájit nový čtyřletý rozvojový projekt s cílem zlepšit znalosti a dovednosti místních farmářů, diverzifikovat lokální ovocnou produkci, zpřístupnit pěstitelům nové obchodní možnosti a snížit posklizňové ztráty.

Pandemie a ohrožená zvířata: pro některá hrozba, pro jiná záchrana

Čeští odborníci na ochranu afrických zvířat vysvětlují, jak a proč pandemie ohrožuje přežití tamní fauny. A čím jí naopak pomáhá.

Začal ČZU Film Fest. Sledujte zdarma na watchandknow.cz!

Na tři desítky mezinárodních dokumentárních filmů se představí na ČZU Film Festu, který pořádá Česká zemědělská univerzita v Praze ve spolupráci s Academia Film Olomouc Univerzity Palackého v Olomouci. Letošní nultý ročník probíhá vzhledem ke koronavirové pandemii v online prostředí. Na watchandknow.cz   je po registraci možné všechny nabízené filmy zhlédnout zdarma. Další informace a přehled filmů najdete také na: https://www.facebook.com/CZUFilmFest

Co si představíte, když se řekne Fufua či Mamala?

Nic? Brzy o nich jistě uslyšíte, jelikož tyto léčivé rostliny se používají v tradiční samojské medicíně k léčbě ran a popálenin. Působí totiž hojivě na tkáň kůže a inhibují růst bakterií infikujících rány. Mezinárodní tým vědců po 5 letech výzkumu odhalil léčivé vlastnosti 14 rostlin. Tým tvořili vědci z oblasti Samoan Fiti Laupu'a a prof. Ladislava Kokošky z Fakulty tropického zemědělství ČZU. Pokud se chcete o těchto úžasných rostlinách dozvědět více, podívejte se na článek v novinách Samoa Observer nebo si přečtěte celý článek ve vědeckém časopisu Journal of Ethnopharmacology.

Praha jako centrum Evropy pro vzdělávání a výzkum v oblasti tropického zemědělství

Takovou vizi má děkan Fakulty tropického zemědělství prof. Jan Banout pro nový Pavilon tropického zemědělství na ČZU

Aktuální organizace studia na FTZ

Studium na Fakultě tropického zemědělství (FTZ) bude od 29. 9. 2020 probíhat distanční (online) formu výuky.

Proč se koronavirus vrátil v takové síle? Medicínské špičky vysvětlují důvody

Přečtěte si odpovědi odborníků, včetně našeho virologa Jiřího Černého, v Think-tanku Hospodářských novin.

 

ZRUŠENO: Výstava chilli papriček v Botanické zahradě FTZ

Srdečně zveme všechny zájemce na již tradiční výstavu chilli papriček v naší Botanické zahradě, která proběhne 21. až 23.10.20120, St-Čt od 8:00 do 15:00, Pá od 8:00 do 12:00

Pozvánka na konferenci Agrolesnictví - příležitost pro evropskou krajinu a zemědělství

Rádi bychom Vás pozvali na konferenci, která je závěrečným vyústěním dvouletého evropského projektu AGFOSY, jehož hlavním koordinátorem je Asociace soukromého zemědělství ČR.

Jaké jsou druhotné dopady pandemie koronaviru v Nepálu?

Vědci z České zemědělské univerzity v Praze ukazují druhotné dopady pandemie koronaviru na příkladu Nepálu v rámci dokumentárního filmu "Jak se žije v Nepálu s pandemií"

Bojovali jsme za Sustainable Development Goals

Fakulta tropického zemědělství nemohla chybět na prvním ročníku unikátního turnaje v plážovém volejbale na podporu globálních cílů udržitelného rozvoje od OSN (SDGs).

Veřejné streamování virtuální konference Tropentag 2020

FTZ Vás srdečně zve na veřejné streamování virtuální konference Tropentag 2020, která proběhne 9.-11. září 2020 v Aule ČZU

Zahájení: středa 9. září, 12:30

Téma konference: Potravinová bezpečnost a její odolnost vůči globálním krizím

ČZU nabízí pro studenty a zaměstnance další ubytovací prostory na koleji hotelového typu

ČZU zahajuje provoz nové koleje v bývalém hotelu Fortuna West v Praze 6 – Řepy přibližně 35 minut od kampusu ČZU a 17 minut od centra Prahy. 

Nové výzkumné centrum ČZU se zaměří na přenos COVID-19 a dalších infekčních nemocí mezi zvířaty a lidmi

Virus způsobující onemocnění COVID-19 se podle posledních poznatků přenáší kromě lidí i na zvířata. Nakazit se mohou např. kočky, psi nebo fretky, ale také hospodářská zvířata. Rozšíření pandemie mezi zvířecí populaci motivovalo vznik Centra infekčních nemocí zvířat (CINeZ) při České zemědělské univerzitě v Praze. To bude kromě základního výzkumu poskytovat služby chovatelům a umožní jim testování jejich zvířecích svěřenců.

Potravinově soběstačné Česko je nesmysl, ale potravinovou bezpečnost řešme, žádá expert

Poslechněte si rozhovor s odborníkem na zemědělství třetího světa Hynkem Roubíkem z FTZ  a environmentálním historikem Michalem Hejcmanem z FŽP

Průvodce nového studenta

V průvodci nového studenta naleznete spoustu praktických a užitečných informací, které vám ulehčí první dny/měsíce na ČZU. Ke stažení zde.

Nejlepší diplomové práce FTZ za akademický rok 2019/2020

Mezi-katedrová komise jmenovaná Kolegiem děkana FTZ vybrala následující nejlepší diplomové práce studentů programů AFS, WLM, SRD, IDAE, TCME a TFA.

Agrolesnictví: propojení zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Rozhovor s Bohdanem Lojkou, vedoucím katedry tropických plodin a agrolesnictví a předsedou Českého spolku pro agrolesnictví

Jak to vidí Dr. Jiří Černý: Think Thank Hospodářských novin

Sundali jsme roušky a opět můžeme volně dýchat. Koronavirus způsobil, že se valná většina z nás rozhodla strávit prázdniny doma. Atmosféra strachu je již pryč a ve vzduchu je cítit oživení veřejného prostoru a touha po bezstarostnosti.

 

 

Tropical News - “Newsletter for FTA Friends”

Welcome to the first issue of Tropical News. Our Newsletter will give you a brief insight into the latest updates about activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences, the Czech University of Life Sciences Prague.

Afrika je mým druhým domovem...

Jak se stane Afrika vaším druhým domovem? A je výhoda být ženou – vědkyní v Africe? To vám vysvětlí naše doc. Karolína Brandlová, spoluzakladatelka studijního programu Wildlife Management and Conservation, který je orientovaný na výzkum a ochranu zvířat. Původně chtěla studovat matematicko-fyzikální fakultu, ale dobrodružství v tropech nakonec vyhrálo. A čím je tedy pro ni Afrika výjimečná? Více se dočtete níže…

Lákalo by vás sledování antilop a dalších divokých zvířat z letounu?

Nahlédněte skrze fotografie a video do Beninu, kde je již skoro půl roku na stáži naše doktorandka Zuzka Holubová, která se zároveň věnuje sběru dat pro svou disertační práci.

U šimpanzů existují kulturní rozdíly při lovu termitů

Přečtěte/pusťte si zajímavý rozvohor s entomologem Janem Šobotníkem v Českém rozhlase v pořadu Laboratoř (nejen) o tom, jak šimpanzi ve volné přírodě loví termity svým vlastním, unikátním způsobem

Výroba "Bez-infekce" na naší fakultě

Tento týden se naší fakultě podařilo získat oprávnění k výrobě vlastní dezinfekce s názvem „Bez-infekce“ a opět se tak otevřela laboratoř etnobotaniky a etnofarmakologie, která se teď krom výzkumu zaměřuje především na výrobu této pomůcky proti koronaviru.

Pralesní rytíři - reportáž z Konga

Nestihli jste si koupit dubnové číslo časopisu Koktejl? Přečtěte si zajímavou reportáž z Konga od Arthura F. Sniegona a naší studentky Makéty Swiacké zde.

ČZU v Praze opět zaznamenává úspěch v mezinárodním žebříčku THE Impact Ranking 2020

ČZU v Praze získala prvenství v rámci ČR ve světovém žebříčku THE Impact Ranking 2020. V celkovém pořadí se umístila na 201.–300. místě na světě. Žebříčku se v letošním roce úspěšně účastnilo celkem 806 univerzit z celého světa.

Výroční zpráva 2019 + slovo děkana FTZ

Vážení kolegové, drazí studenti a přátelé Fakulty tropického zemědělství, jako obvykle, tak i letos bych se s Vámi rád podělil o nejdůležitější události, které naší fakultu potkaly v roce 2019.

Uvolnění vládních opatření - vysoké školy

Studenti VŠECH ročníků se podle uvolněného opatření, které schválila vláda, mohou od pondělí 27. dubna účastnit aktivit vždy v počtu maximálně pěti osob najednouNyní je tedy umožněno studentům všech ročníků chodit například na konzultace či zkoušky

Spolupráce FTZ a ICRAF

Fakulta tropického zemědělství a ICRAF (Světové agrolesnické centrum) spolu už bezmála 20 let fungují jako partnerské instituce ve výzkumu a při tvorbě společných projektů v různých částech světa, jako je Peruánská Amazonie, střední Vietnam nebo údolí Fergana ve Střední Asii.

Fakultu tropického zemědělství v Praze čeká v září významný zlom

Děkan FTZ Jan Banout v rozhovoru pro Hospodářské noviny o naší fakultě, o významu tropického zemědělství v dnešním světě, ale i o tom, jak reagujeme na současný stav nouze

Organizace zbývající části akademického roku 2019/2020 v oblasti pedagogiky

Vzhledem k trvajícímu období stavu nouze a za platnosti ochranných opatření v souvislosti s pandemii viru COVID-19 bylo nutné provést některé změny oproti harmonogramu akademického roku. Je nám jasné, že současná situace zvyšuje napětí a stres, kterému jste vystaveni, proto všechna opatření směřujeme k tomu, aby bylo vám - studentům umožněno akademický rok úspěšně dokončit.

Změna termínu státních závěrečných zkoušek na FTZ pro akademický rok 2019/2020

V souvislosti s aktuální situací kolem šíření nemoci COVID-19 dochází ke změně termínu konání státních závěrečných zkoušek (SZZ) na Fakultě tropického zemědělství (FTZ).

Zápisky z pracovní cesty do Kamerunu

Tropický entomolog a zároveň nový pedagog naší fakulty, doc. Jan Šobotník, se ze své pracovní cesty do Kamerunu vrátil s rozporuplnými pocity: na jedné straně katastrofální úbytek termitů v lese, na straně druhé však také vzorky termitofilního hmyzu, který byl dosud vědě neznámý.

Nejčastější dotazy

Odpovědi na nejčastěji kladené otázky týkající se studia na ČZU.

Jak přispívá Fairový obchod k sociální spravedlnosti?

V rámci Světového dne sociální spravedlnosti byl proděkan naší fakulty Jiří Hejkrlík pozván do studia Radio Proglas. Poslechněte si jeho rozhovor zde.

TeaTom: Krása dřevěných táců

Absolvent naší fakulty, jenž se ve své diplomové práci zabýval českým trhem s čajem a jeho možností přispět k udržitelné produkci čaje v rozvojových zemí, je nejen milovníkem čaje, ale i řemeslné práce a lesa. Kombinace těchto faktorů spolu s japonskou tradicí vyrábění dřevěných táců ve stylu "wagatabon" dala vzniknout úspěšnému projektu TeaTom. (BarLife)

ČZU ruší od 11. března do odvolání výuku

V souvislosti s rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví na základě doporučení Bezpečnostní rady státu ČZU ruší veškerou výuku, a to od 11. března do odvolání.

Nejekologičtější kampus v ČR se letos rozroste o pavilon tropického zemědělství

Areál České zemědělské univerzity (ČZU) se v letošním roce rozšíří o nový „zelený pavilon“. Budova se otevře zájemcům o studium tropického zemědělství a problematiku rozvojových zemí a budoucím studentům Fakulty tropického zemědělství (FTZ), a to v letošním zimním semestru. Nabídne ty nejmodernější prostory, technologie a zázemí pro vědecko-výzkumnou činnost.  

ČZU má svého velvyslance kariéry v Evropské unii

ČZU má svého velvyslance kariéry v Evropské unii a je jím studentka z naší fakulty Bc. Lucie Dostalíková! 

ČZU opět opanovala žebříček časopisu Týden a naše fakulta znovu bodovala!

Hned tři fakulty ČZU se umístily mezi pěti nejlepšími v kategorii Zemědělské, lesnické a veterinární vědy v nově publikovaném žebříčku časopisu Týden. 

Kolik žiraf žije v Nigeru?

Snad ještě zajímavější, než počet žiraf je ale jejich způsob života v „tygří buši“. Žirafy jsou zde totiž v permanentním kontaktu s lidmi, jejich plodinami a dobytkem...

Zápis do studijního programu ERASMUS+ na ak.r. 2020/2021

Zapisovat se můžete do tabulek vyvěšených na nástěnce u kanceláře T136, nejpozději do 18. února 2020, do 11:59 h. 

Ohlédnutí za 7. ročníkem International Fair Party 2019

Běžný chod Fakulty tropického zemědělství opět po roce zpestřila nevšední událost s mezinárodním duchem a vůní exotické kuchyně pořádaná studentským spolkem BeFair na ČZU.

Náš vědecký pracovník RNDr. Jiří Černý, Ph.D. pátrá po původci koronaviru. Přečtěte si, co zatím objevil...

Naše studie na toto téma ukazuje, že nCoV2019 se vyvinul z východoasijských netopýřích koronavirů pouze vzdáleně příbuzných těm, které dali vzniknout pandemii SARS. Přenašečem těchto virů je netopýr Rhinolophus sinicus,

Den otevřených dveří na FTZ - 24.-25. ledna 2020

Zveme všechny zájemce o studium a další návštěvníky na Dny otevřených dveří, které proběhnou 24. a 25. ledna 2020 od 9.00 do 15.00 v budově Pavilonu T, v areálu ČZU v Praze. 

ČZU je opět nejekologičtější univerzita v ČR

Rok tvrdé práce se vyplatil. ČZU poskočila v žebříčku UI Green Metric World University Rankings na 31. místo. Patří tak ke světové špičce v ohleduplnosti k životnímu prostředí.

Scientific Day v Mostaru

V pondělí 9.12.2019 Univerzita v Mostaru s Univerzitou Džemala Bijediče (Mostar, Bosna a Hercegovina) ve spolupráci s FTZ pořádala Scientific Day. 

Studentská vědecká konference v Kambodži

FTZ pořádala druhý ročník mezinárodní vědecké konference pro mladé vědce a studenty, která se konala 5. prosince 2019 na Royal University of Agriculture (RUA) v Kambodži.

Na ČZU proběhlo setkání se zástupcem generálního ředitele FAO při OSN

Na půdě ČZU se uskutečnilo 22. října 2019  jednání s p. René Castro-Salazarem, který je od roku 2016 zástupcem generálního ředitele Organizace pro zemědělství a výživu při OSN (FAO) a zároveň vedoucím Sekce pro klima, biodiverzitu, půdu a vodu.

Erasmus Day na ČZU

V úterý 10. prosince 2019 proběhne v prostorách Menzy od 11:00 do 14:30 "Erasmus Day na ČZU".

Workshop na téma Project management a HR AWARDS na Ukrajině

Zástupci z FTZ organizovali školení s názvem „Project management training - preparation of the EU Projects“ a „HR Awards“ na partnerských univerzitách na Ukrajině - Sumy National Agrarian University, Sumy State University, Bila Tserkva National Agrarian University v rámci projektu „Podpora mladých univerzitních kapacit v oblasti kvality vzdělávání a vědecko- výzkumných aktivit na Ukrajině“.

Vnitřní soutěž FTZ

Podpora pedagogické práce akademických pracovníků a profilace a inovace studijních programů na úrovni předmětů/kurzů.

Den otevřených dveří na FTZ - 22.11. 2019

Zveme všechny zájemce o studium a další návštěvníky na Den otevřených dveří, který proběhne 22. listopadu 2019 od 9:00 do 15.00 v budově Pavilonu T, v areálu ČZU v Praze (viz plánek v příloze). 

Projekt COST Action

První projektová schůzka se konala v Bruselu dne 14. října 2019. Dr. Miroslava Bavorová z FTZ ČZU se účastnila jako členka řídícího výboru a zástupkyně České republiky.

Przewalski’s horse in The Great Gobi B SPA Protected Area in Mongolia

Read about impressive research of our PhD student Anna Bernátková who just came back from her research activities in Mongolia.

FTZ na Týdnu vědy a techniky 2019

Zveme všechny zájemce na Týden vědy a techniky, do kterého se zapojuje i naše fakulta. Kompletní program naleznete v přiloženém souboru. Skupiny pěti a více lidí, prosím, registruje pomocí rezervačního systému TVT (akce označené ­*) nebo emailem na fedorova@ftz.czu.cz z důvodu omezené kapacity přednášek.

Noc vědců letos poprvé i na ČZU

Noc, na kterou nezapomenete. ČZU ožila vědou 27. září.

Thai delegates of the PISAI project at FTA

This Autumn 2019, the delegates of the PISAI project (Participatory and Integrative Support for Agricultural Initiative) from Thai partner universities visited the Czech University of Life Sciences Prague (CULS) as arranged by the Faculty of Tropical AgriSciences (FTA).

Pojďte k nám pracovat! FTZ hledá Odborného pracovníka!

Děkan Fakulty tropického zemědělství vypisuje výběrové řízení na obsazení místa Odborný pracovník - technik pro správu studijních informačních systémů.

FTA at Tropentag Conference 2019 in Kassel

Conference Tropentag 2019 with topic "Filling gaps and removing traps for sustainable resources management" was held on September 18th - 20th at Universities of Kassel and Goettingen, Germany.

Závěrečná konference projektu SIMPLE

Závěrečná konference projektu SIMPLE, spolufinancovaná programem Erasmus+, se konala dne 27. srpna 2019 na universitě Kasetsart v Bangkoku (Thajsko) pod vedením hlavní koordinátorky Petry Chaloupkové, Ph.D. z FTZ a jejího týmu.

Děkan fakulty doc. Ing. Jan Banout Ph.D. v pořadu Sama doma

Vědu je třeba popularizovat. A proto děkan naší fakulty doc. Ing. Jan Banout Ph.D. přijal pozvání k rozhovoru do pořadu Sama doma s tématem "Amazonský prales - plíce světa".

Prince of Songkla University udělila čestný doktorát Petře Chaloupkové, proděkance pro mezinárodní vztahy FTZ

Univerzitní rada Prince of Songkla University rozhodla na svém 407. zasedání 1. června 2019 udělit na návrh Faculty of Natural Resources čestný doktorát Ing. Petře Chaloupkové, Ph.D., proděkance pro mezinárodní vztahy Fakulty tropického zemědělství ČZU V Praze.

Hledáme proaktivního studenta ČZU, který by se stal Velvyslancem kariéry v EU

Delegát z řad studentů získá jedinečné zkušenosti díky spolupráci s MV, MZV a ÚVL.

Letní škola v Kambodži 2019

V letošním srpnu se na Royal University of Agriculture (RUA) v Kambodžském Phnom Penhu konala již šestá letní škola, která je nedílnou součástí rozvojových projektů podporovaných Českou Rozvojovou Agenturou (ČRA).

Letní škola FTZ na Ukrajině pro studenty a mladé vědecké pracovníky na téma Waste Management

V srpnu jsme ve střední Ukrajině organizovali pod vedením Ing. Hynka Roubíka, Ph.D. (z našeho Biogas Research Team) další terénní výzkum studentů FTZ společně se studenty a mladými vědeckými pracovníky ze tří dalších Ukrajinských univerzit – ze Sumy National Agrarian UniversitySumy State University a Bila Tserkva National Agrarian University. Celkem se účastnilo 22 účastníků a vše probíhalo v rámci projektu „Podpora mladých univerzitních kapacit v oblasti kvality vzdělávání a vědecko-výzkumných aktivit na Ukrajině“ podpořeného Českou rozvojovou agenturou.

Informace k zápisu do studia

Vážení studenti,

Zápisy do prvních ročníků (pro nové studenty) proběhnou v místnosti T135, v Pavilonu T. Data a časy naleznete v přiložené fotografii.

Zápisy do následujícího akademického roku (pro stávající studenty) pro bakalářské i magisterské studijní programy, budou probíhat na Studijním oddělení FTZ v dané dny (viz příloha) v časech 10:00 - 12:00 a 13:00 - 15:00. Indexy k zápisu nejsou potřeba.

Děkujeme,

Studijní oddělení FTZ

Letní škola v Thajsku 2019

Druhý ročník třítýdenní letní školy s názvem „Value chain management“ probíhal v srpnu na Chiang Mai University v Thajsku. Zúčastnilo se jí šest studentů z ČZU v Praze a 12 studentů ze čtyř thajských univerzit...

Jak běží léta s antilopami

Spolupráce zaměstnanců a studentů Fakulty tropického zemědělství na záchraně západního poddruhu antilopy Derbyho v Senegalu se brzy překulí do svého dvacátého roku....

How FTA scholarships can help?

Read a story of a brave young lady Frilly Andrelia Utami, who has gone through hard life time during and after the tsunami in Palu, Indonesia in 2018. Our Faculty gave her an opportunity to stundy in Czech Republic for 6 months.

Filtrační zařízení na vodu pomáhá redukovat odpady!

Česká zemědělská univerzita v Praze ušetří měsíčně v průměru 647 kilogramů plastu a 25 892 PET lahví, díky všem filtračním zařízením na vodu instalovaných v areálu ČZU!

Nejlepší diplomové práce za akademický rok 2018/2019

Rádi bychom vám představili nelepší diplomové práce a jejich autory za akademický rok 2018/2019.

FTZ se zúčastnila mezinárodního veletrhu NAFSA 2019: Mezinárodní vzdělávací akce roku!

Výroční konference & Expo NAFSA je nejrozsáhlejší mezinárodní vzdělávací akce, která každoročně sdružuje téměř 10 000 účastníků z více než 3 500 institucí a organizací z více než 100 zemí. Konference NAFSA 2019 proběhla ve dnech 26. - 31. května 2019 ve Washingtonu D.C., USA na téma „Globální vedení, učení a změna“, což podpořilo diskuzi o současném stavu oboru a o tom, jak pracovat se změnami a výzvami v oblasti vysokoškolského vzdělávání. Konferenci slavnostně zahájili Dr. Madeleine K. Albrightová a generál Colin L. Powell. Během veletrhu byly prezentovány studijní programy nabízené na FTZ a byla navázána spolupráce s univerzitami z Ekvádoru, Chile, Španělska atd.

Aktuální konkurzy do institucí EU

Ministerstvo zahraničních věcí ČR si dovoluje informovat zájemce o práci v institucích EU, že proces přihlašování dovšeobecného („generalistického“) konkurzu na pozice AD5 je otevřen do 25. 6. 2019

FTA at World Congress on Agroforestry 2019

Members of our faculty participated in World Congress on Agroforestry 2019, which was held in Motpelier, France from 19th to 22th May 2019.

Pozvánka na profesorskou přednášku

Srdečně zveme všechny zájemce na veřejnou profesorskou přednášku před Vědeckou radou FTZ, která se uskuteční v pátek 24. května 2019 v 10:00 v zasedací místnosti v 7. patře rektorátu ČZU. 

Wildlife management fieldwork

Course for the first year master students where participants can learn how to apply different techniques to estimate the densities of various animals.

Zástupci FTZ na valném shromáždění Agrinatury

Od úterý 14. května až do pátku 16. května 2019 proběhlo v belgickém Gembloux již tradiční valné shromáždění zástupců všech členů Agrinatury (The European Alliance on Agricultural Knowledge for Development).

Podpořte naši fakultu v soutěži "Fakulta roku 2019"

Naše fakulta se jíž tradičně účastní ankety o "Fakultu roku", kde v minulosti dosáhla vždy hezkých výsledků. Pokud se vám líbí studium na naší fakultě a chtěli by jste fakultu v této soutěži i letos podpořit, tak můžete hlasovat do 12. května na TOMTO webu pomocí odkazu "Hodnoť zde".

Anketa odráží nejen spokojenost studentů a absolventů s kvalitou výuky na fakultě a jejím prostředím, ale je i důležitým vodítkem pro studenty středních škol, kteří se ke studiu na VŠ teprve chystají. Výsledky této ankety jim jsou velkou pomoci a nápovědou ve výběru své "alma mater".

Sdělte tedy ostatním studentům, že se vám na Fakultě tropického zemědělství líbí, a že studium u nás má co nabídnout.

Děkujeme za Váš hlas.

Nabídka zimních lyžařských kurzů

Blíží se termín zapisování volitelných předmětů studentů navazujícího studia na příští zimní semestr. Vyberte si z nabídky zimních kurzů.

Tropentag 2019 - call for papers!

Rádi bychom vám připomenuli, že deadline pro poslání abstraktů pro konferenci Tropentag 2019 je ve středu 1. Května 2019.

Newsflash April 2019: Call for Papers EAAE Congress August 2020

The Local Organising Committee (two members from FTA) cordially invites you to the 16th Congress of the European Association of Agricultural Economists, EAAE. 

The Congress will take place in Prague – Czech Republic, from Tuesday, August 25until Friday, August 28, 2020.

Ing. Bc. Tatiana Ivanova, Ph.D. byla jmenována docentkou

S obrovskou radostí oznamujeme, že naše pedagožka a vědecká pracovnice doc. Ing. Bc. Tatiana Ivanova, Ph.D. byla jmenována docentou v oboru Technika a mechanizace zemědělství na Technické fakultě.

Výroční zpráva + slovo děkana FTZ

Vážení kolegové, drazí studenti a přátelé Fakulty tropického zemědělství, rád bych se s Vámi i letos podělil o nejdůležitější události, které naši fakultu potkaly v roce 2018.

Informační den k výzvě Bio-based Industries JU 2019

Rádi bychom Vás tímto pozvali na Informační den k výzvě Bio-based Industries JU 2019, který organizuje Technologické centrum AV ČR. Infoden se uskuteční dne 25. dubna 2019 od 10 do 14 hod. v prostorách TC AV ČR, Ve Struhách 27, Praha 6.

ČZU v Praze se zapojila do konsorcia s názvem UNIDA - United for the Development of the Amazon

Česká zemědělská univerzita v Praze se pod vedením Mendelovy univerzity v Brně zapojila do konsorcia s názvem UNIDA - United for the Development of the Amazon . 

Tropentag 2019 organised by University of Kassel, September 18-20, 2019

 Tropentag 2019 - Call for papers! Topic: ''Filling gaps and removing traps for sustainable resources development''

FTZ se umístila na třetím místě v žebříčku nejlepších vysokých škol 2019!

Fakulta tropického zemědělství obsadila třetí místo v kategorii "Zemědělské, lesnické a veterinární vědy".

Report z výzkumu "Zázračných stromů" v Kamerunu

Přečtěte a poslechněte si rozhovor s naší doktorandkou Annou Maňorouvou, která už několik let jezdí blíže poznávat "zázračné stromy" v Západní a Centrální Africe.

Mezi levharty v jižní Namibii

Cílem výzkumu je zjistit velikost a rozšíření tamní populace levhartů, jejich habitatové a potravní preference.

Erasmus days

Přijďte se dozvědět více o programu, prohlédnout si soutěžní fotky, poslechnout si přednášky i prezentace studentů, kteří již na Erasmu byli....

13. -14. února od 10:00 do 14:00 v menze ČZU

Schedules for summer semestr 2018/2019

Here you can find schedules for summer semester 2018/2019.

TOEIC - jazykové certifikáty

Potřebujete jazykový certifikát TOEIC (například pro výjezd na Erasmus)? Udělejte si jej přes Katedru jazyků! Vešekeré informace naleznete ZDE.

Zástupci FTZ se zúčastnili zahájení projektu LEAP4FNSSA

V těchto dnech byl v metropoli africké Ghany Akkře oficiálně zahájen projekt v rámci programu Horizont 2020 s názvem „Long-term Europe-Africa Partnership for Food and Nutrition Security, and Sustainable Agriculture (LEAP4FNSSA)“.

Collaboration agreement signed with the National University of Mongolia

For the last two years members of our Faculty of Tropical AgriSciences have been lecturing a summer school on “livestock-wildlife interactions”, organised by the NGO People in Need. This initial contact finally lead to signing a Memorandum of Understanding with the National University of Mongolia,

Dny otevřených dveří na FTZ - 25.1. a 26.1.2019

Zveme všechny zájemce na Dny Otevřených Dveří, které proběhnou v pátek 25.1.2019 a v sobotu 26.1.2019 od 9:00 do 14:00.

Česká zemědělská univerzita hostila setkání členů rady AGRINATURA

Asociace Agrinatura propojuje evropské univerzity a výzkumné organizace se společným zájmem podporovat rozvoj zemědělství udržitelným způsobem a s cílem zlepšit životy lidí zemědělstvím ovlivněných.

62 stipendijních míst ke studiu v Čínské lidové republice

Z pověření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR bychom Vás rádi informovali o tom, že čínská vláda nabízí českým zájemcům v rámci iniciativy 16+1 stipendijní místa ke studiu v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech v ČLR 

Pozvánka na Výstavu: Macuya - Svět rudých dřev

Poznejte peruánské unikátní amazonské "Lesnické, výzkumné a výukové centrum – Bosque Macuya" prostřednictvím výstavy fotografií a přednášky. 

Rektor ČZU se připojil k Meatless Monday na FTZ

Tento týden se k nám a kampani MeatlessMonday připojil i rektor Česká zemědělská univerzita v Praze prof. Ing. Petr Sklenička, CSc., který tak vyjádřil souhlas a podporu kampaně:

"Nejsem sice vegetarián, ale sympatickou iniciativu FTZ rád podporuji"

Přidejte se i vy! 

Více informací o kampani naleznete ZDE.

Setkání akademické obce FTZ a International Fair Party 12.12.2018

Zveme všechny studenty i pedagogy setkání Akademické obce (AO) a na šestý ročník International Fair party. Obě akce proběhnou 12.12.2018

FTZ pořádala studentskou vědeckou konferenci v Kambodži

V rámci rozvojového projektu „Zlepšení úrovně vědy a výzkumu na Royal University of Agriculture v Kambodži“ vedl tým odborníků z Fakulty tropického zemědělství a Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.

Tým zaměstnanců ČZU v Praze, FTZ a FAPPZ pomáhá v Zambii

Tým zaměstnanců ČZU v Praze, FTZ a FAPPZ pomáhá v Zambii s implementací tří projektů financovaných Českou rozvojovou agenturou, a to ve spolupráci s Charitou ČR, Univerzitou Barotseland a společnostmi Lima Links a Big Terra.

Výstava - přehled aktivit České rozvojové agentury

V atriu naší fakultu je k vidění "výstava" - přehled aktivit Česká rozvojová agentura - CzechAid, kde se můžete dozvědět zajímavé informace o projektech, z nichž velkou část implementovala v rozvojových zemích právě naše fakulta!

Výsledky doplňkových voleb do AS ČZU a AS FTZ

Vážené studentky a studenti,

za volební komisi si Vám dovolím poděkovat za hojnou účast ve volbách a dovoluji si poblahopřát Ivě Bernáthové a Barboře Motýlové ke zvolení do AS FTZ a Ivě Bernáthové ke zvolení do AS ČZU. Více naleznete v přílohách.

Fakulta tropického zemědělství v pondělí bez masa!

Jste si vědomi toho, jak významný je vliv stravování na životní prostředí? My na FTZ ano, a proto jsme minulý týden odhlasovali připojení ke globální kampani Meatless Monday.

Data colection in southwestern Siberia in Altai Krai and Altai Republic

One of our student (Lenka Hofierkova) spent one and half month in southwestern Siberia in Altai Krai and Altai Republic where she collected data for her diploma thesis under supervisor Miroslava Bavorova.

Čína chce povolit obchod s rohy nosorožců

Budoucnost nosorožců je nejasná. Co se stane, pokud Čína povolí obchod s jejich rohy? Na toto téma mluvila doc. Karolína Brandlová v pořadu ČT24. 

Hledáme poslední vzorky psů do naší databáze!

Nechte Vašeho miláčka stát se součástí vědy. Hledáme několik posledních jedinců do naší rozsáhlé databáze, která bude sloužit jako srovnávací databáze pro vytvoření genetického testu pro psí křížence.

Otevřeno 3.kolo podpory mobilit studentů!

Oddělení mezinárodních vztahů FTZ oznamuje možnost požádat o cestovní stipendium (tzv. „Grant na podporu mobility studentů“) studentům bakalářského, magisterského či doktorského studia.

Excursion for our students to Milovice

On Monday 8th October we are with our beloved Prof. Pavla Hejcmanová, Ph.D  for an excursion to pastures for Oxmoor ponies, European bison’s and „aurochs“ in Milovice, approx. 50 km from Prague. 

Konference: Agrolesnictví – šance pro regionální rozvoj a udržitelnost venkovské krajiny

Dovolujeme si vás pozvat na konferenci/workshop výzkumného projektu TAČR ÉTA na téma „Agrolesnictví – šance pro regionální rozvoj a udržitelnost venkovské krajiny“, která proběhne:

Stipendia na studium v Bavorsku - Jahresstipendien des Freistaates Bayern 2019/20

Přinášíme vám aktuální výzvu k podávání žádostí o stipendium na roční studijní pobyt v Bavorsku s možností prodloužení na max. 3 roky.  

Veletrh vysokých škol European Higher Education Fair (EHEF) 2018

Ve filipínské metropoli Manile se konal 10. října 2018 veletrh vysokých škol European Higher Education Fair (EHEF) 2018, organizovaný Delegací Evropské unie na Filipínách za spoluúčasti ambasád jednotlivých členských zemí EU.

Begin Central Asia Tour. International Education Fair 2018 v Kazachstánu a Kyrgyzstánu

Ing. Alexander Kandakov, Ph.D. reprezentoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze (ČZU) a konsorcium pražských univerzit „Study in Prague“ na mezinárodním veletrhu „Begin Central Asia Tour. International Education Fair 2018“

Chcete pracovat na FTZ ČZU?

Fakulta tropického zemědělství  přijme zaměstnance na pozici: Referent oddělení pro vědu, výzkum a doktorské studium

Věděli jste, že český fousek už dávno dobyl svět?

Naše výzkumná skupina savčí molekulární ekologie se českými fousky zabývá, protože se jedná o široce využitelné plemeno, vhodné na práci při managementu volně žijících druhů v mnoha typech habitatů. 

Průvodce nového studenta

ČZU přinásí průvodce pro nové studenty. Naleznete ho v přiloženém souboru.

Pracovní nabídky z FoRS

Čéské fórum pro rozvojovou spolupráci přináší čerstvé nabídky pracovních pozic vhodné pro naše studenty/absolventy.

Na ČZU vzniklo Centrum pro vodu, půdu a krajinu

Při České zemědělské univerzitě v Praze vzniklo Centrum pro vodu, půdu a krajinu, jehož členy jsou i zástupci z FTZ.

FTZ na konferenci Tropentag 2018

17.-19. 2018 září proběhla v belgickém Gentu již tradiční konference Tropentag a naše fakulta se zde prezentovala ve velkém počtu.

Dobrovolné jazykové kurzy 2018/2019

Dobrovolné jazykové kurzy jsou pro doktorandy, studenty a zaměstnance ČZU Praha - odborně garantovány KJ PEF ČZU.

Another collaboration successfully established!

Faculty of Tropical AgriSciences officially build up a partnership with Higher Institute of Environmental Sciences (HIES) in Cameroon

CZU came to visit the University of Battambang

On March, Hynek Roubik from Faculty of Tropical AgriSciences (from our BiogasResearchTeam) and Anna Brunerová from Faculty of Engineering, visited the University of Battambang. 

Česká účast z FTZ na International Pangolin Symposium v Chicagu 2018

Autor: Markéta Swiacká. V průběhu srpna se konala v Chicagu první mezinárodní konference zaměřená na ochranu luskounů, jejímž pořadatelem byla Chicago Zoological Society v Brookfield Zoo.

FTZ na Zahradní slavnosti

Fakulta Tropického Zemědělsví si opět připravila bohatý program v rámci Zahradní slavnosti absolventů a přátel ČZU.

Češi zachraňují

Již příští čtvrtek se můžete těšit na premiéru přírodopisného cyklu České televize "Češi zachraňují", ve kterém bude mít FTZ hned dvojí zastoupení.

FTZ na Festivalu vědy

FTZ na stánku č. 13 s programem "Buďte IN" - in vitro pěstování rostlin a in situ projekt na záchranu antilopy

FTZ součástí hodnotitelské komise programu Pestrá krajina

Ing. Radim Kotrba, Ph.D. a Doc. Ing. Bohdan Lojka, Ph.D. byli zvoleni jako členové hodnotitelské komise programu Pestrá krajina.

Terénní výzkum studentů na Ukrajině

Terénní výzkum studentů na Ukrajině na téma "Agri-Cooperatives and Institutions for Rural Development" je stále v plném proudu!

FTZ pokračuje ve spolupráci se dvěma univerzitami ze Sumy

FTZ navštívila zástupkyně ze Sumy State University a Sumy National Agrarian University - dr. Oksana Zamora.

Klub absolventů FTZ - zůstaňte s námi

Vážení absolventi,

Rádi bychom s Vámi zůstali v kontaktu i nadále...

Ocenění za vynikající diplomovou práci

Ing. Ingrid Faltová získala za Fakultu Tropického Zemědělství ocenění za vynikající diplomovou práci.

Konference ČES 2018

FTZ spolupořádala evaluační konferenci České evaluační společnosti 2018 s názvem Rozvoj v evaluacích, evaluace v rozvoji 11. – 12.6.

FTZ na Veletrhu vědy

FTZ vystavuje na Veletrhu vědy v Praze v Letňanech 7.-9.6.

Ohlédnutí za Férovou Sváčou

Dne 15. května se před naší fakultou uskutečnila již poněkolikáté Férová Sváča organizovaná studentskou organizací BeFair na ČZU.

ICARD students during the field trip to Czech NGO ADRA

During the summer semester, students of BSc. study program ICARD visited the headquarter of international development NGO ADRA in Prague.

Global Biodiversity Conservation Conference

25. - 26. 9. 2018

ČZU v Praze/ CULS Prague

Senegalské milníky

Jana Ptačinská Jirátová popisuje významné události spolku Derbianus Conservation v Senegalu

FTZ právě vydala výroční zprávu o své činnosti v roce 2017

Zajímá vás, kolik studentů měla FTZ v roce 2017, jaké projekty řešila a co dalšího zajímavého se v uplynulém roce na fakultě událo?

Mezinárodní projekt FTZ a MHNNKM na téma výzkumu biodiverzity hmyzu v Bolívii

Externí spolupracovník a bývalý student FTZ, Ing. Ondřej Šafránek na expedici v Bolívii pod záštitou FTZ

Konkurzy do EU

Přihlášky do všeobecného konkurzu na pozice administrátorů AD5  do 10.4.2018.

Podpora letních škol v EU

Přihlášky do 15.5.2018 na hummelova@ftz.czu.cz

Ministr zemědělství Etiopie má doktorát z Prahy. Tropy s ním studovala i Petra

Odborné asistentky FTZ, Petra Chaloupková a Johana Rondevaldová, promluvily o výhodách i účelu studia na Fakultě tropického zemědělství.

Možnost studia v Mexiku

ZS 2018/19 na Universidad Autónoma Chapingo, Mexiko

 

Účast na veletrhu „Vysokoškolské vzdělávání v České republice“ v Bulharsku

Ing. Alexandr Kandakov, Ph.D. reprezentoval FTZ/ČZU v Praze na mezinárodním veletrhu „Vysokoškolské vzdělávání v České republice“ v Bulharsku.

Vědci sledují, zda se vlci v Česku nepáří s domácími psy

Byla to velká radost vědců a ekologů, když se počátkem 90. let do Česka začali opakovaně vracet vlci.

Čeští vědci zachraňují vietnamský venkov. Učí tam spalovat výkaly.

Zavaleni páchnoucí prasečí kejdou... Taková byla ještě před 5-6 lety každodenní realita v okolí menších venkovských farem ve Vietnamu.
Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/cesti-vedci-zachranuji-vietnamsky-venkov-uci-tam-spalovat-vykaly-20180217.html

Prezentace ČZU v Praze na International Education Fair v Kazachstánu

Ing. Alexandr Kandakov, Ph.D. reprezentoval FTZ/ČZU v Praze na mezinárodním veletrhu International Education Fair 2018v Kazachstánu.

Čeští vědci zachraňují jako jediní na světě kriticky ohroženou antilopu Derbyho

Antilopa Derbyho je na pokraji vyhynutí. Žije už jen v Senegalu. Češi jsou dnes jediní na světě, kdo se stará o zachování jejich populace.

Agrolesnictví v ČR očima průkopníka

Ing. Radim Kotrba, Ph.D. z KCHZP FTZ v zajímavé reportáži na Agropress.cz

Cena rektora za nejlepší publikační výstup v roce 2016 putuje k Biogas Research Team z FTZ

Dne 3. října 2017 předal rektor prof. Ing. Jiří Balík, CSc., dr. h. c., spolu s děkany fakult Ceny rektora za nejlepší publikační výstupy zaměstnanců ČZU.

Prezentace ČZU v Praze na Facon Education Fair v Kuala Lumpur

Doc. Zbyněk Polesný reprezentoval ČZU v Praze prostřednictvím FTZ na veletrhu Facon Education Fair 2018 v Kuala Lumpur v Malajsii

Projekt PISAI

FTZ je partnerem nového projektu Erasmus+ s názvem PISAI

FTZ zahájila realizaci nového projektu Evropské unie na podporu Fairtrade kešu ořechů v Keni

14.12.2017 se Ing. Jiří Hejkrlík, Ph.D. (FTZ) v Bratislavě zúčastnil slavnostního zahájení nového projektu Svěřeneckého fondu Evropské Unie pro Afriku.

Bioplynové stanice pomáhají farmářům ve Vietnamu

V celé Jihovýchodní Asii dochází ke generování hnoje ve velkých objemech.

Cena Josefa Hlávky pro Ing. Hynka Roubíka

V letošním roce získal Ing. Hynek Roubík Cenu Josefa Hlávky – prestižní ocenění za vynikající výsledky.

České vlky ohrožuje křížení se psy, hybrid už vznikl na Rumbursku, zjistili vědci

Vědci z České zemědělské univerzity zkoumali stovky vzorků trusu a potvrdili, že křížením psa s vlkem už vznikl na území Česka "hybrid".

Vlci z různých populací se potkávají na genetické křižovatce střední Evropy

V časopise Diversity and Distributions vychází článek týmu středoevropských vědců o současné populační struktuře vlka obecného v centru Evropy.

Ministr zemědělství Etiopie (absolvent FTZ) návštívil ČZU v Praze

Díky projektu Study in Prague navštívil absolvent FTZ a současný ministr zemědělství Etiopie, Dr. Eyasu Abraha Alle, ČZU v Praze.

FTZ zpracovatelem odborné studie dodavatelských řetězců kešu, manga a manioku v Zambii

„Odborné studie zaměřené na analýzu situace, potřeb a hodnotových řetězců v zemědělském sektoru v Západní provincii Zambie“

FTZ na veletrhu European Higher Education Fair (EHEF) 2017 na Filipínách

Naše doktorandka Monika Kosová reprezentovala FTZ veletrhu EHEF 2017 v Manile

FTZ na Týdnu vědy a techniky

Největší vědecký festival v ČR

KDY: 6. - 12.11.2017

10 nejlepších stáží v zahraničí

Získej zkušenosti na stážích a dobrovolnických akcích GoEco

Vnitřní soutěž FTZ v rámci IP 2018

Podpora pedagogické práce akademických pracovníků a profilace a inovace studijních programů na úrovni předmětů/kurzů

Přednášky Mgr. Daniela Svobody

Předmět:  "Project management and planning"

KDY: každý Pá 12:15 - 14:00

KDE: RKUII, ČZU v Praze

V září proběhla letní škola v Mongolsku

"Livestock-Wildlife interactions in Mongolia"

Oceněný tým FTZ na mezinárodní konferenci

Konference "1st International Conference on Food, Environment and Culture“,

Filipíny

Dobrovolné jazykové kurzy - ZS 2017/2018

Určeno pro studenty Bc., Mgr. i PhD. stupně, i pro zaměstnance ČZU

Stipendia na studium v Bavorsku - Jahresstipendien des Freistaates Bayern 2018/19

Deadline podávání žádostí o stipendia na akademický rok 2018/19 je 1.12.2017.

Pozvání na oslavy 30 let programu Erasmus

Erasmus Generation Night

KDY: 19.10.2017

KDE: Praha

Film Prof. Ing. Ladislava Kokošky" bude uveden na Science Film Festivalu v Malajsii

Ethnobotany and Human Nutrition: A Samoa Case Study

Návštěva profesorky a studentky FTZ v Senegalu

Prof. RNDr. Pavla Hejcmanová, Ph.D. a studentka bakalářského programu ZTS, Iva Bernáthová, spolu v srpnu navštívily Senegal.

Nabídka pracovní pozice v Angole - příležitost pro absolventy FTZ

POZICE: Program Manager

KDE: provincie Bié a Huambo

KDY: nástup ihned

Nabídky DZS ke studiu v zahraničí

Irish Research Council - Caroline

Přímořská univerzita Slovinko

Studium na čínských univerzitách

Odborné semináře na ČZU v Praze

KDE: SIC, 1.patro č. 259

KDY: 20.-21.9., 18.-19.10.2017

určeno pro studenty i odbornou veřejnost

Naše fakulta pomáhala s účastí gruzínských vinařských družstev na Wine Prague veletrhu v Praze

K tradičním postupům výroby vyhlášeného gruzínského vína se po desetiletích socialistického režimu a válečných letech vracejí gruzínští vinaři...
Zdroj: http://www.denik.cz/cestovani/gruzinske-vino-dozrava-hluboko-pod-zemi-chrani-ho-kvevri-20170811.html

AOPK ČR - nabídka práce pro absolventy FTZ

Pozice: krajinář/stavař,

Manažer projektu LIFE+,

PR manažer projektu LIFE+

Student doktorského studia FTZ Lukáš Pawera obdržel cenu Julia F. Morton Award

udělovanou mezinárodní vědeckou společností Society for Economic Botany

Nejlepší pedagog FTZ v akademickém roce 2016/17

doc. Ing. Bohdan Lojka, Ph.D.

Nabídka práce/praxe v Africe

KDE: Tanzánie, Kamerun

Přihlášky do 31.7.2017

Habilitace v oboru „Tropické zemědělství a ekologie“

Ing. Karolína Brandlová, Ph.D.

KDY: pátek 23. června 2017 od 9:30 hod.

KDE: konferenční sál Rektorátu ČZU v Praze v 7. patře

Obhajoby DP 2016/17

Seznam studentů, složení komise a časový harmonogram obhajob naleznete v přiloženém souboru.

Nabídka práce na FTZ: Finanční manažer pro OP VVV

Děkan FTZ ČZU v Praze vypisuje výběrové řízení na obsazení pozice finančního manažera pro OP VVV - Pavilon tropického zemědělství na FTZ.

Zajímavá příležitost pro mladé Čechy do 25 let

Program Mladých delegátů do OSN

Pozvánka na workshop "Bezpečná výživa – Chuť a vůně potravin"

KDY: SO 27.5.2017, 8:20-17:00

KDE: VŠCHT Praha

Interdisciplinární mezinárodní vědecká konference doktorandů a odborných asistentů QUAERE 2017

Registrace: do 25.5.2017

Datum konání konference: 30.5. - 2.6.2017

Přijďte se zdravě a férově nasvačit na ČZU

KDY: 10.5.2017, 10:00-12:00

KDE: FTZ ČZU v Praze

Nabídka práce na SZIF

Pracovní pozice: Referent Oddělení organizací producentů a mléka

Vhodné pro absolventy

Nabídka práce pro studenty či absolventy FTZ

Organizace Salanga hledá to svého týmu kolegy/ně.

Přihlášky do 30.5.2017

Kávová krize se blíží. Oblíbený nápoj čeká hořký konec.

Poslechněte si doc. Ing. Bohdana Lojku, Ph.D., vedoucího KTPA, jak na ČT24 hovoří o kávové krizi (1.video).

Pozvánka na konferenci České evaluační společnosti

KDY: 30.5.2017

KDE: ČZU v Praze

Registrace: do 30.4.2017

 

Pozvánka na vernisáž výstavy "Moje volba"

KDY: čtvrtek 20.4.2017, 11:00

KDE: 1.patro SIC, ČZU v Praze

Nabídka práce pro studenty ve Vietnamu

Výuka AJ ve školce a anglickém centru pro děti i dospělé ve městě Thai Binh.

Nástup od května 2017

Umístění FTZ mezi nejlepšími fakultami ve své kategorii

FTZ získala 5.místo v soutěži o nejlepší vysokou školu/fakultu v kategorii zemědělské, lesnické, veterinární vědy v roce 2017

5th Agroforum Mare Balticum conference

Tartu, Estonia

April 18 - 20

Film prof. Kokošky byl vybrán do české soutěže...

52. ročníku Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc

Kvinoa může zasytit svět. Vědci rozluštili její genetické tajemství

Podívejte se na video ČT24, kde naše proděkanka pro VaV, Ing. Olga Leuner, Ph.D. hovoří na téma "KVINOA".

Veletrh pracovních příležitostí je za námi

Ve čtvrtek 23. 2. se na ČZU konal již 4. ročník Veletrhu pracovních příležitostí.

TAČR - program ZÉTA pro mladé vědce do 35 let

Školení: 13. 2. 2017, Technologická agentura ČR Vyhlášení výzvy (předkládání projektových žádostí): 29. 3. 2017

Oznámení o výběrovém řízení na Erasmus+ pro akademický rok 2017/2018

NOVĚ - MOŽNOST REGISTRACE PRODLOUŽENA do 9. ledna 2017!

Vyšehradské stipendium - výzva

Podávání žádostí: do 31.1.2017

4. ročník International Fair Party se vydařil

Ve středu 7. prosince proběhl na naší fakultě již čtvrtý ročník International Fair Party pořádané studentským spolkem BeFair.

Letos byl na FTZ znovu otevřen Blok expertů pro studenty bakalářských studijních programů

Již třetím rokem FTZ nabízí předmět Blok expertů, ve kterém se představují odborníci z praxe české rozvojové spolupráce.

Návštěva z Moldavska a Rumunska

V pondělí 21.11. jsme u nás hostili delegaci z Moldavska a Rumunska. Jednalo se o experty, starosty a manažery se zájmem o biopaliva a jejich využití, posouzení vlastností a certifikační systémy.

Kick-Off Meeting projektu SIMPLE

24.- 26. 10. 2016 na ČZU v Praze úspěšně proběhl Kick-off meeting nově přijatého projektu Erasmus+ SIMPLE.

Vnitřní soutěž FTZ v rámci IP pro rok 2017

FTZ vyhlašuje soutěž pro rok 2017 v rámci IP - PO 1. Pravidla soutěže i přihlášku naleznete v přiložených souborech.

FTZ získala 1. místo v soutěži Fakulta roku 2016

Fakulta získala titul na základě hlasování na www.fakultaroku.cz, organizované Asociací studentů a absolventů.

Nejlepší učitel FTZ 2015/16 je již znám

Nejlepším učitelem FTZ v akademickém roce 2015/16 byl zvolen Ing. Jiří Hejkrlík, Ph.D.

FTZ je 2. nejlepší fakultou v ČR

v kategorii zemědělských, lesnických a veterinárních věd