Zveme Vás na online Den Otevřených Dveří Fakulty tropického zemědělství, který proběhne 23.1. 2021 od 10:30 do 16:30.
Fakulta přírodních zdrojů z Prince of Songkla University v Thajsku uspořádala ve dnech 11. a 12. ledna 2021 první mezinárodní konferenci s názvem 1st International Conference on Sustainable Agriculture and Aquaculture (ICSAA) zaměřenou na udržitelné zemědělství a akvakulturu.
Dobrovolné jazykové kurzy jsou určeny pro doktorandy, studenty a zaměstnance ČZU Praha a jsou odborně garantovány KJ PEF ČZU. Kurzy nemají žádnou souvislost s řádnou výukou ČZU.
V letošním roce se konal již třetí ročník programu Asociace soukromého zemědělství Pestrá krajina. S oceněnými farmami za rok 2020 jsme vás bohužel ze zřejmých důvodů nemohli seznámit na prosincovém slavnostním vyhlášení, jako tomu bylo v předchozích letech, zároveň jsme jej ale nechtěli jen "odbýt" článkem o jednotlivých farmách a jejich práci. Rozhodli jsme se proto vyhlášení odložit až na konferenci, kterou plánujeme uspořádat na začátku února stejně jako vloni na České zemědělské univerzitě. Konat se bude dle možností buď prezenčně nebo on-line přenosem. Více informací najdete v článku a v přiložené pozvánce.
ČZU má svou knihu! Prosinec je na naší univerzitě plný překvapení.. Takže pro vás máme další radost. Můžete si ji pořídit do své knihovny nebo jako jedinečný dárek.
Zapsat se můžete zasláním následujících dokumentů nejpozději do 12. února 2021, do 11:59 h na e-mail hummelova@ftz.czu.cz
Entomolog doc. Jan Šobotník byl na desítkách expedic na všech tropických kontinentech, a přestože náklady na boj s termity celosvětově dosahují 40 miliard dolarů, důrazně odmítá jejich označení za „všekazy“. V rozhovoru pro týdeník Téma nám poutavě vypráví o jejich fascinujícím životním stylu plném nečekaných zvratů.
Srdečně Vás zveme na on-line konferenci „Zavádění agrolesnictví v praxi“, již pořádáme v rámci projektu TAČR Éta: Agrolesnictví – šance pro regionální rozvoj a udržitelnost venkova.
Výběr z aktuálního dění na ČZU vám přináší nové dvojčíslo Živé univerzity, které dnes vychází online a příští týden bude na kampusu k dispozici i v tištěné podobě. Nejnovější dvojčíslo přináší letošní novinky i z Fakulty tropického zemědělství.
Přečtěte si rozhovor s naším absolventem Ing. Daliborem Sýkorovským nejen o jeho projektu True Shiitake
Welcome to the second issue of Tropical News. Our Newsletter will give you a brief insight into the latest updates about activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences, the Czech University of Life Sciences Prague.
Oddělení pro Vědu a výzkum vyhlašuje Cenu děkana FTZ za nejlepší publikační nebo popularizační výstup zaměstnanců FTZ
Fakulta tropického zemědělství ČZU v Praze Vás zve na sérii přednášek v rámci Noci vědců 2020, tentokrát netradičně ve virtuálním prostoru. Letošním tématem je Člověk a robot.
Zveme všechny zájemce o studium a další návštěvníky na Den otevřených dveří, který proběhne 20.11. 2020. od 9.00, letos netradičně ve virtuálním prostoru.
Máte zájem dozvědět se více o zapojení ČZU v tomto programu? Sledujte facebookový profil EU Careers ČZU nebo přímo kontaktujte Lucii Dostalíkovou.
V exotických krajinách Jižní Ameriky, Asie a Afriky se Bohdan Lojka zabývá výzkumy, které mohou zvýšit odolnost naší zemědělské krajiny vůči klimatickým změnám. „Jde o pěstování stromů, ale nikoliv zalesňování,“ říká Bohdan Lojka, který je odborníkem na tropické plodiny a agrolesnictví. Zemědělcům připravil s kolegy metodiku pro české podmínky, pro veřejnost chystají knihu.
Problematikou přenosu infekcí a jejich detekcí, především viru SARS-CoV-2, se zabývají odborníci z Fakulty tropického zemědělství (FTZ)
Musí se změnit buď to, co pěstujeme, nebo způsob, jak to pěstujeme, upozorňuje v rozhovoru pro Seznam Zprávy Jan Banout, odborník na potravinovou bezpečnost.
Fakulta tropického zemědělství ČZU v Praze Vás zve na sérii online přednášek s názvem „Nejezte tu gorilu! Rizika a přínosy lovu a konzumace masa z buše“, které proběhly v rámci Týdne vědy a techniky. Letošním tématem fakulty bylo totiž „maso z buše“ alias BUSHMEAT a vy se dozvíte více o jeho rizicích pro ohrožené druhy i lidské zdraví.
V rámci projektu Zavádění ovocného hodnotového řetězce pro zlepšenou výživu a efektivní produkci v Arba Minch Zuria se tři zástupci FTZ (Anna Maňourová, William Nkomoki a Jan Staš) společně s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně vydali do Etiopie zahájit nový čtyřletý rozvojový projekt s cílem zlepšit znalosti a dovednosti místních farmářů, diverzifikovat lokální ovocnou produkci, zpřístupnit pěstitelům nové obchodní možnosti a snížit posklizňové ztráty.
Čeští odborníci na ochranu afrických zvířat vysvětlují, jak a proč pandemie ohrožuje přežití tamní fauny. A čím jí naopak pomáhá.
Na tři desítky mezinárodních dokumentárních filmů se představí na ČZU Film Festu, který pořádá Česká zemědělská univerzita v Praze ve spolupráci s Academia Film Olomouc Univerzity Palackého v Olomouci. Letošní nultý ročník probíhá vzhledem ke koronavirové pandemii v online prostředí. Na watchandknow.cz je po registraci možné všechny nabízené filmy zhlédnout zdarma. Další informace a přehled filmů najdete také na: https://www.facebook.com/CZUFilmFest
Nic? Brzy o nich jistě uslyšíte, jelikož tyto léčivé rostliny se používají v tradiční samojské medicíně k léčbě ran a popálenin. Působí totiž hojivě na tkáň kůže a inhibují růst bakterií infikujících rány. Mezinárodní tým vědců po 5 letech výzkumu odhalil léčivé vlastnosti 14 rostlin. Tým tvořili vědci z oblasti Samoan Fiti Laupu'a a prof. Ladislava Kokošky z Fakulty tropického zemědělství ČZU. Pokud se chcete o těchto úžasných rostlinách dozvědět více, podívejte se na článek v novinách Samoa Observer nebo si přečtěte celý článek ve vědeckém časopisu Journal of Ethnopharmacology.
Takovou vizi má děkan Fakulty tropického zemědělství prof. Jan Banout pro nový Pavilon tropického zemědělství na ČZU