Proč se koronavirus vrátil v takové síle? Medicínské špičky vysvětlují důvody

Před třemi měsíci v Hospodářských novinách v rubrice Think-tank HN vyšel soubor krátkých esejů na téma: Jak to, že Česko tak dobře zvládlo koronavirovou epidemii? Sešlo se několik zajímavých textů předních českých odborníků, vědců a lékařů. Vysvětlovali, jak je možné, že se Česku vyhnuly tak dramatické dopady nákazy covid-19, jaké jsme mohli vidět třeba v Itálii nebo ve Velké Británii.

Situace se ale velmi změnila, Česko je momentálně podle počtu potvrzených případů za 14 dní na 100 tisíc obyvatel třetí nejzasaženější zemí Evropské unie. Horší situace je jen ve Španělsku a Francii. Zeptali jsme tedy odborníků znovu. Otázky jsou ale poněkud pesimističtější.

Čím to je, že se covid-19 vrací v takové síle? Očekávali jste to? Podcenilo Česko (ať už stát, nebo veřejnost) situaci? V čem? A hlavně, máme se v této souvislosti děsit zimy?

Odpovědi jsou zajímavé, byť se odborníci ne zcela ve všem shodnou. Přečtěte si je v odemčeném článku Hospodářských novin ZDE.

Psi jsou pro koronavirus konečnou, nakazit se mohou i křečci, říká virolog Jiří černý, který se zároveň podílí na vývojy levnějších a rychlejších testů

 
Dá se říci, že s koronavirem žije poslední měsíce. Zajímal se o jeho původ, nyní zkoumá protilátky na virus u zvířat a pracuje na nových testech na covid-19. „Výsledek je možné určit už za 40 minut. Je to výzva,“ říká o LAMP testech virolog Jiří Černý. V rozhovoru pro iDNES.cz mluví také o budoucnosti s novým koronavirem či o tom, jak virus ohrožuje zvířata. Zdroj
 
Přečtěte si více ZDE.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.