Science Day s podporou FTZ na univerzitách v Mostaru

Science Day je jednodenní program pro širokou veřejnost (zejména studenty středních škol, kteří jsou potenciálními budoucími studenty) se zájmem o vědu, aby se dozvěděla více informací o výzkumných aktivitách prováděných na Univerzitě v Mostaru (Fakulta Zemědělství a technologie potravin) a Univerzita Džemala Bijediće v Mostaru (Agro-středomořská fakulta).

Studenti se v několika sekcích zabývali praktickými laboratorními zkušenostmi: úniková laboratoř, tajemství pH, senzorická analýza, zelená stěna, vystaveny byly univerzitní sbírky: hmyz, semena užitkových rostlin a byly představeny univerzitní produkty: sýr, ovocné šťávy, víno, oleje, kosmetika, pekařské výrobky. Účastníci měli možnost se promluvit se současnými studenty a Ph.D. kandidáty. V rámci této akce byla představena možnost stipendií pro studenty ke studiu v České republice

Akce se zúčastnilo okolo 200 účastníků na každé z univerzit a všichni dotázaní ji hodnotili velice pozitivně. Přijel se podívat i vedoucí konzulárního úseku rozvojové spolupráce Velvyslanectví České republiky v Bosně a Hercegovině pan Mgr. Štěpán Šantrůček, který ocenil rozsah, program a koncept akce a dlouhodobou spolupráci ČZU a univerzit v Mostaru.

Lze předpokládat, že události tohoto typu přispějí k propojení akademického sektoru s širokou veřejností, přilákají studenty v příštích akademických ročnících a zdůrazní kvalitní spolupráci České zemědělské univerzity, Fakulty tropického zemědělství s univerzitami v Mostaru. Za ČZU se Science Day zúčastnily Iva Kučerová a Olga Leuner z FTZ a Adéla Fraňková z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, ze mostarské strany jsou koordinátorkami projektu Alisa Hadžiabulić, děkanka Agro-středomořské fakulta Univerzity Džemala Bijediće v Mostaru, a Adrijana Filipović, docentka na Fakulta Zemědělství a technologie potravin Univerzity v Mostaru.