FTZ součástí hodnotitelské komise programu Pestrá krajina

Ing. Radim Kotrba, Ph.D. z Katedry chovu zvířat a potravinářství v tropech a Doc. Ing. Bohdan Lojka, Ph.D. z Katedry tropických plodin a agrolesnictví byli zvoleni jako členové hodnotitelské komise programu Pestrá krajina.

Tento komplexní program péče o půdu, vodu a krajinu v rámci členství v Asociaci, který ASZ ČR garantuje jednoduchými pravidly a spočívá v dobrovolném zapojení bez pobírání dotací. Hlavní myšlenkou je poukázat na fakt, že řešení problémů v krajině může spočívat zejména v návratu sedláka na vesnici. V podstatě pouze ten může odpovědně, s dlouhodobou vizí a podle znalostí lokality uplatňovat konkrétní vhodná řešení.

Jak program funguje?

Sedlák, člen ASZ ČR, se může přihlásit do programu zasláním přihlášky se stručným popisem zrealizovaných opatření, které provedl na pozemcích, které vlastní nebo obhospodařuje. Jejich hodnocení následně provádí komise složená z členů ASZ ČR a doplněná o externí odborníky (z vysokých škol, výzkumných ústavů a jiných institucí). Při splnění podmínek bude člen zařazen do programu Pestrá krajina ASZ ČR a jeho farma a zejména její zasazení a konkrétní přínos do krajiny bude v různých formách dlouhodobě prezentováno veřejnosti.

Více o programu a ostatní členy komise naleznete zde.