Nejekologičtější kampus v ČR se letos rozroste o pavilon tropického zemědělství

Areál České zemědělské univerzity (ČZU) se v letošním roce rozšíří o nový „zelený pavilon“. Budova se otevře zájemcům o studium tropického zemědělství a problematiku rozvojových zemí a budoucím studentům Fakulty tropického zemědělství (FTZ), a to v letošním zimním semestru. Nabídne ty nejmodernější prostory, technologie a zázemí pro vědecko-výzkumnou činnost.  

ČZU si opět polepšila ve světovém žebříčku nejekologičtějších univerzit světa na 31. místo. Postup o 15 příček jistě není náhodný, ale jedná se o ocenění tvrdé práce na neustálém zlepšování se v oblasti ohleduplnosti k životnímu prostředí. Konkrétní kategorie, ve kterých univerzita vyniká v rámci republiky, jsou zelené plochy, chytré technologie, recyklace vody a zadržování vody v kampusu a v neposlední řadě i výstavba nového „zeleného“ pavilonu.

Výstavba nového Pavilonu tropického zemědělství (PTZ) byla zahájena v roce 2018 v důsledku nevyhovujících stávajících prostor, jež byly roztříštěny po celém kampusu. Nyní tak dojde k centralizaci všech pracovišť a výukových prostor do jedné budovy. „Vzdělávání a výzkum s tématikou tropů a subtropů nám v dnešní době poskytuje náskok v oblasti adaptace na klimatickou změnu v našich zeměpisných šířkách. Jsem rád, že tyto aktuální problematiky dostávají v našem kampusu společné moderní prostory,“ připomněl rektor ČZU profesor Petr Sklenička.

Fakulta tropického zemědělství je unikátní pracoviště, jehož historie sahá až do 60. let minulého století a v důsledku zvyšujícího se zájmu o studium tropického zemědělství a problematiky rozvojových zemí, máme ambici nabídnout ty nejmodernější prostory jak našim akademikům, tak studentům,“ uvedl docent Jan Banout, děkan FTZ a zároveň koordinátor projektu výstavby PTZ.

Budova bude mít systém zachytávání dešťové vody propojený s jímkami a retenční nádrží. Voda se následně bude používat na zalévání. Pavilon také bude mít předsazenou fasádu s popínavými rostlinami nebo také dva stojany na dobíjení elektromobilů. Dále je pavilon vybaven fotovoltaickými panely, které zajistí částečnou dodávku elektrické energie. Vytápění bude zajišťováno pomocí tepelných čerpadel. „Velmi významné bude rozšíření kapacit pro zpracování epidemiologických dat a provádění dalších  studií na nebezpečných patogenech, které ohrožují domácí a volně žijící zvířata a potenciálně mohou být přeneseny na lidi,“ dodal Jan Banout. 

Studenti se mohou těšit na ty nejmodernější podmínky v inovovaných studijních programech, což zlepší jejich pozici na trhu práce. Kromě špičkových laboratoří a herbária (prostoru pro praktickou výuku tropické botaniky a depozitáře pro botanické vzorky zejména z etnobotanického výzkumu v tropech poskytujícího expertízu v oblasti taxonomie rostlin) se pavilon bude pyšnit i multikulturním centrem, které bude sloužit studentům z různých částí světa, znevýhodněným studentům a studentům se specifickými potřebami. Nová budova umožní i využití interaktivních výukových metod typu „classroom response system.“ K realizaci projektu došlo díky úspěšnému čerpání dotace z Operačního programu pro Výzkum, vývoj a vzdělání.

Kampus České zemědělské univerzity v Praze se v budoucích letech rozroste o další výukové a výzkumné prostory. Pracovat se již začalo na Výukovém centru zpracování zemědělských produktů, do budoucna je v plánu také například Pavilon bioekonomiky. 

Česká zemědělská univerzita v Praze

ČZU je čtvrtou až pátou největší univerzitou v ČR. Spojuje v sobě stodesetiletou tradici s nejmodernějšími technologiemi, progresivní vědou a výzkumem v oblasti zemědělství a lesnictví, ekologie a životního prostředí, technologií a techniky, ekonomie a managementu. Moderně vybavené laboratoře se špičkovým zázemím, včetně školních podniků, umožňují vynikající vzdělávání s možností osobního růstu, včetně zapojení do vědeckých projektů doma i v zahraničí. ČZU zajišťuje kompletní vysokoškolské studium, letní školy, speciální kurzy, univerzitu třetího věku. Podle mezinárodních žebříčků univerzita patří k nejlepším 3 procentům na světě. V roce 2019 se ČZU se stala 31. nejekologičtější univerzitou na světě díky umístění v žebříčku UI Green Metric World University Rankings. V žebříčku Times Higher Education World University Ranking se v roce 2018 umístila na 801.–1000. místě na světě a na 4. místě ze 14 hodnocených českých univerzit.

Více naleznete například ZDE (Universitas.cz), ZDE (Zemedělec.cz), ZDE (Právo.cz), ZDE (vysokeskoly.cz) a nebo ZDE (TVArchitect.com).

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.