Youth Hackathon 2022 – vítězové z FTZ!

Ing. Jan Staš, člen Biogas Research Team (BRT), se právě vrátil z čínské Sanyi, kde reprezentoval svůj tým NOSATOR-FLOW při přebírání ceny za mimořádný úspěch v soutěži, která hledala řešení problému plýtvání potravin.

Soutěž nazvaná “2022 Youth Hackathon for Reducing Food Loss and Waste”, je výsledkem spolupráce mezi Organizací pro výživu a zemědělství (FAO) Úřadu OSN pro Čínu, Oddělením mezinárodní spolupráce Čínské akademie zemědělských věd (CAAS), Centra pro mezinárodní zemědělský výzkum CAAS a Young Professionals for Agricultural Development (YPARD).

Slavnostní předání cen se uskutečnilo během 7. globálního fóra lídrů pro zemědělskou vědu a technologii (7th Global Forum of Leaders for Agricultural Science and Technology: GLAST-2023), které se konalo v Sanye, provincie Hainan v Číně, ve dnech 25. až 28. října 2023, se zaměřením na „Vědu a technologii pro transformaci globálních zemědělsko-potravinářských systémů“. GLAST-2023 se snaží nabídnout prvotřídní platformu pro dialog vedoucích představitelů zemědělských technologických institucí a mezinárodních organizací podporujících udržitelný rozvoj zemědělství prostřednictvím technologických inovací. Zatímco svět čelí mnoha výzvám ovlivňujícím globální potravinovou bezpečnost, více než 580 delegátů z více než 50 zemí, kteří spojili vládní ministerstva, zemědělské výzkumné instituce a 16 mezinárodních organizací na GLAST-2023 a jeho 6 doprovodných akcích, prozkoumalo veškeré úrovně otevřené spolupráce v zemědělské vědě a technologii.

Všichni vedoucí vítězných týmů byli pozváni k účasti na této velkolepé akci a k osobnímu převzetí ceny. Více o akci si můžete přečíst ZDE.

Soutěž se konala v druhé polovině roku 2022 a zúčastnilo se jí více než 60 týmů z 21 zemí. Po třech náročných výběrových kolech se devět týmů dostalo na přední místa ve třech kategoriích: Nová služba, Nový vzor a Nová technologie. NOSATOR-FLOW se umístil na 3. místě se svým návrhem projektu s názvem „Nový systémový poradenský nástroj ke snížení potravinových ztrát a plýtvání potravin v Kambodži“ v kategorii Nové služby. Tým tvořilo pět mladých vědců z Fakulty tropického zemědělství: Jan Staš (vedoucí týmu), Viktoriia Chubur, Kseniia Paramonova, Chama Theodore Ketuama a Eduardo Duque Dussan.

Video s návrhem projektu týmu NOSATOR-FLOW si můžete vychutnat zde:

Gratulujeme všem vítězným týmům, zejména NOSATOR-FLOW, kteří reprezentovali naši fakultu, univerzitu a zemi.

Další ročník Youth Hackathon for Green Low-Carbon Agriculture 2024 byl zahájen! Více informací naleznete v přiloženém souboru.