Prince of Songkla University udělila čestný doktorát Petře Chaloupkové, proděkance pro mezinárodní vztahy FTZ

Univerzitní rada Prince of Songkla University rozhodla na svém 407. zasedání 1. června 2019 udělit na návrh Faculty of Natural Resources čestný doktorát Ing. Petře Chaloupkové, Ph.D., proděkance pro mezinárodní vztahy Fakulty tropického zemědělství ČZU V Praze. Projevila tím uznání za její přínos pro rozvoj terciálního vzdělání v oblasti tzv. life sciences a za podporu rozvoje vzájemných vztahů nejen mezi univerzitami, ale i národy. Slavnostní předání čestného titulu v oboru Tropical Agricultural Resource Managament se uskutečnilo 8. září 2019 v Hat Yai (Thajsko). Petra Chaloupková převzala čestný doktorát z rukou thajské princezny Chulabhorn, která je sama vědkyně, má vynikající vzdělání v oboru organické chemie a medicíny, založila výzkumný ústav a přednáší na univerzitě. Vzhledem k přítomnosti princezny na ceremoniálu byl spot z  předání čestného titulu P. Chaloupkové součástí hlavních televizních zpráv v thajské národní televizi.

Petra Chaloupková absolvovala magisterské i doktorské studium na Institutu tropického zemědělství (předchůdci Fakulty tropického zemědělství) a již během doktorátu získala mnoho zahraničních zkušeností nejen při řešení zahraničních projektů, ale také jako tajemnice mezinárodní asociace univerzit Agrinatura sdružující více než 30 evropských univerzit. Od roku 2007 působí na pozici proděkanky pro mezinárodní vztahy FTZ (nejdříve zástupkyně ředitele a po vzniku fakulty proděkanky) a za tu dobu koordinovala více než 10 rozvojových projektů v Angole, Kambodže, Vietnamu a mnoho projektů financovaných Evropskou unií zaměřených na mobilitu studentů, rozvoj kapacit, zvyšování úrovně vědy a výzkumu, management, spolupráci mezi univerzitami, spolupráci mezi univerzitami a soukromým sektorem, zvyšování povědomí o evropském systému vzdělávání a rozvoj venkova.

Prince of Songkla University (PSU) je nejvýznamnější univerzita thajského jihu, čtvrtá nevýznamnější univerzita v Thajsku. Má 5 kampusů, ve kterých studuje více než 40 tisíc studentů. Podle jednoho z žebříčků univerzit je Prince of Songkla University srovnatelná s ČZU, v 2018 se obě univerzity nacházely na pozici 801-1000 ve srovnání všech univerzit na světě zahrnutých do příslušného žebříčku. Prince of Songkla University ocenila především spolupráci na pěti evropských projektech, z nichž Petra Chaloupková 4 koordinovala  a na pátém, který koordinuje Dr. Chutima Tantikitti z PSU, se významně podílí.

Neutuchající entuziasmus Petry Chaloupkové v oblasti rozvoje mezinárodních vztahů a budování kapacit v nejširším slova smyslu zcela přirozeně vyústil v mnoho úspěchů včetně čestného doktorátu. Petra Chaloupková přináší pro Thajsko, Českou republiku ale i další země důležitou inspiraci, jak efektivně spolupracovat na mezinárodním poli. Petra Chaloupková je jediná žena na ČZU, která obdržela tento čestný titul.