Ing. Anežka Daníčková
- Vedoucí Botanické zahrady Fakulty tropického zemědělství ČZU je od května 2021. Vystudovala program Zahradní architektura na Mendelově univerzitě v Brně.
- Před nástupem na fakultu se věnovala dětem na rodičovské dovolené, předtím pracovala ve stavebnictví a projekci v zahradní architektuře.
1) Gratuluji k nové funkci na postu vedoucí Botanické zahrady FTZ: co vás sem přivedlo?
Děkuji. Ve vedení BZ jsem krátce přes měsíc, ale to prostředí znám již dlouho. Pracovali tady moji rodiče a znám to tu od dětství – plochy, skleníky, rostliny i kolegové – všechno je mi blízké. Vystudovala jsem zahradní architekturu na Mendelově Univerzitě v Brně. Vyrůstala jsem v zahradnické rodině s dlouhou tradicí – poté následovala fáze, kdy jsem hledala vlastní cestu, ale pak jsem se pokorně vrátila k tomu, co dělali moji rodiče a někteří předci a tím se pomyslný kruh uzavírá. Asi to je v genech – vliv rodičů je velký – zahradnické povolání jsem tedy zřejmě podědila.
Před rodičovskou dovolenou jsem měla zajímavou práci, která mě bavila a možnost pracovat v BZ jsem dlouho odmítala. Letos ale pan Hlaváč odešel do důchodu, a tak jsem souhlasila s tím, pokračovat v jeho práci. Nechtěla jsem sem nastupovat v době, kdy tu byli moji rodiče, abych nevnášela disharmonii v podobě kombinace osobního a profesního života. Přivedla mě sem tedy láska k oboru, osobní angažovanost na tomto konkrétním místě a nalákal mě obrovský potenciál BZ, který tu vidím.
2) S čím přicházíte?
Chci navázat na práci pana Hlaváče, který tady za téměř 40 let odvedl obrovský kus práce – rozšířil sbírky neuvěřitelným způsobem, zrekonstruoval a vybudoval množství skleníků, vytvořil kolektiv, který dlouhodobě fungoval. Dosáhnout úrovně jeho odborných znalostní bude běh na dlouhou trať. Vytvořit nový kvalitní tým spolupracovníků, kteří by adekvátně zaplnili místo po těch zkušených, kteří odešli, je první velká výzva, která mě čeká. Pokud se mi podaří alespoň z půlky uspět v obou směrech, tak budu ráda.
3) Jaká je vaše vize pro BZ FTZ?
Je potřeba jít dál a trochu aktualizovat technické vybavení i prezentaci botanické zahrady, to jsou dvě odvětví, kde vidím prostor pro zlepšování. Dlouhodobý cíl, který pouze přebírám jako štafetu po minulém vedení, je vybudovat nový tropický skleník. Ten současný je malý jak plochou, tak výškou. Rostliny v něm tedy spíše přežívají. Můj profesor dendrologie by je přirovnal k pacientům na ARU. Potřebovali bychom skleník, o výměře 1000 metrů čtverečních a výšky 10 metrů. Dále bychom rádi renovovali některé technické zázemí: ze stávajících 5 skleníků je potřeba ještě kompletně zrekonstruovat jeden, který by mohl být v aktuální podobě zařazen do muzea jako rekvizita. Dále je třeba také zlepšit komunikaci směrem k laické i odborné veřejnosti – i mezifakultně na půdě ČZU. Od roku 2011 jsme v Unii botanických zahrad a ví se, že i když jsme mladá a malá botanická zahrada, tak máme unikátní sbírku a semena, která uchováváme a bezplatně je vyměňujeme skrze Index seminum, jsou žádaná.
4) Kdy se u vás objevil zájem o botaniku? A v čem je tato BZ unikátní?
Jak jsem již říkala, důležitou roli hrála asi rodinná tradice: tatínek je zahradní architekt, maminka aranžérka a dvě tety zahradnice, praprastrýc se věnoval sběru a pěstování kaktusů – rodinná predispozice je tedy veliká. I přes mé přechodné pokukování k designu, malování nebo stavební architektuře, jsem teď ráda, že jsem vystudovala a pracuji v tomto oboru.
Unikátnost naší botanické zahrady spočívá v tom, že se jedná o užitkové rostliny. Většina botanických zahrad je zaměřena na okrasné rostliny a často je sestavuje podle geografických pásem nebo jinak tematicky seskupuje. U nás lze zužitkovat 90 % toho, co zde pěstujeme. Lidstvo by bez těchto rostlin nebylo tam, kde teď je. Nemluvě o obrovském potenciálu některých rostlin v budoucnosti. Naše sbírka je velikostí a zaměřením unikátní v českém i v evropském měřítku. Je potřeba toto lidem ukázat.
V současnosti začínáme provádět inventarizaci všech živých rostlin, které tu máme. Velmi zhruba můžeme říct, že u nás můžete najít asi 700 druhů vytrvalých rostlin a 1200 jednoletých. To znamená téměř 2000 rostlin na ploše 1000 metrů čtverečních v interiérech a na venkovních plochách. Z toho máme například cca 130 druhů citrusů. Podobné množství zahrnuje i sbírka chilli papriček, kterou BZ prezentuje na podzim výstavou. Toto všechno je třeba zachovat a budovat dál.
Základ celé sbírky položili profesoři z Institutu tropického a subtropického zemědělství – prof. Pospíšil, Hlava, Valíček a spousta dalších pedagogů, doktorandů a ostatních vědeckých pracovníků, kteří ze svých cest vozili prvotní materiál. Poté se podmínky dovozu ztížily, nicméně, nyní funguje hodně dobře bezplatná výměna semen s ostatními botanickými zahradami v ČR i ve světě. To je aktuálně největší zdroj rozšiřování našich sbírek.
5) Co byste vzkázala studentům a pedagogům?
Ráda bych všechny pozvala k prohlídce BZ a doufám, že se nám tady podaří vybudovat prostor, kde se budou potkávat jak studenti, tak pedagogové i veřejnost v příjemném prostředí.
Rozhovor připravila: Klára Jiřičná