Fakulta tropického zemědělství v pondělí bez masa!

Jste si vědomi toho, jak významný je vliv stravování na životní prostředí? My na FTZ ano, a proto jsme minulý týden odhlasovali připojení ke globální kampani Meatless Monday.

To co již delší dobu tušíme ve vztahu k nadužívání přírodních zdrojů a nadměrné spotřebě potvrdila i nedávná studie publikovaná v časopise Nature. Studie konstatuje, že současný globální potravinový systém a strava založená na konzumaci masa a živočišných produktů je jednou z hlavních příčin klimatické změny, ztráty biodiverzity, kontaminace zdrojů pitné vody a změny ve využívání půdy. Studie doporučuje výrazně snížit konzumaci masa, o 75 - 90% a ostatních živočišných produktů o 60%.

Živočišná produkce je zásadní přispěvatel k celosvětové environmentální degradaci a klimatické změně. Navíc živočišný průmysl emituje obrovské množství skleníkových plynů, dokonce více než veškerá světová doprava dohromady.

“Současným životním stylem překračujeme hranice globálních ekosystémů, je tedy nejvyšší čas začít se učit být zodpovědným spotřebitelem a zamyslet se nad tím, co můžeme sami udělat proto, abychom zmírnili negativní dopady na životní prostředí,” říká děkan Fakulty tropického zemědělství docent Jan Banout. Poslední suchá léta v ČR nám ukázala, že klimatická změna není pojmem, který se nás netýká, ale že může i nám v ekonomicky vyspělé Evropě nepříjemně ovlivnit životy. “A i to je jeden z důvodů, proč jsme se jako fakulta připojili k Meatless Monday a zaměstnanci se zavázali k tomu, že během pracovní doby nebudou konzumovat masné produkty,” dodává doc. Banout.

Změnit způsob našeho stravování a omezit konzumaci masa a masných výrobků je jedním z nejúčinnějších kroků, jak pozitivně ovlivnit běh věcí. Cílem celosvětové kampaně Meatless Monday (Pondělí bez masa) je upozornit na to, jak zásadní vliv má naše každodenní rozhodování o tom, co budeme a nebudeme konzumovat ve vztahu ke kvalitě a zachování životního prostředí  ve kterém žijeme.

Jak takové pondělky na FTZ vypadají a proč jsme se vlastně připojili ke kampani se můžete dozvědět v našem novém videu na facebookové stránce FTZ - ZDE. A nebo na Youtube ZDE.

Připojte se k Fakultě tropického zemědělství a dejte si jeden pracovní den bez masa!