FTZ pokračuje v podpoře Moldavska a ukrajinských uprchlíků prostřednictvím akademické spolupráce

Fakulta tropického zemědělství ČZU v Praze v současné době realizuje dva projekty ve spolupráci s partnery v Moldavské republice, pod vedením doc. Ing. Tatiany Alexiou Ivanové, Ph.D., prof. h. c. Oba projekty jsou financovány Ministerstvem zahraničních věcí České republiky a navazují na dlouhodobou spolupráci FTZ s moldavskými institucemi v oblasti zemědělského vzdělávání a rozvojové pomoci.

Modernizace zemědělského vzdělávání v Moldavsku

Projekt „Modernizace a zvýšení prestiže vysokoškolského zemědělského vzdělávání v Moldavsku“ navazuje na předchozí aktivity fakulty zaměřené na zlepšení kvality výuky, zvýšení atraktivity studia a posílení vazeb mezi akademickým prostředím a praxí.

Podpora ukrajinských uprchlíků skrze akademickou spolupráci

Druhý projekt – „Podpora ukrajinských uprchlíků prostřednictvím akademické spolupráce mezi univerzitami v Moldavsku a České republice“ – reaguje na současné geopolitické výzvy a podporuje studenty i pedagogy, kteří kvůli válce v?Ukrajině našli útočiště v Moldavsku.

Nedávné aktivity

  1. dubna proběhlo setkání Alumni Meetup Moldova 2025, pořádané Velvyslanectvím ČR v Kišiněvě, kde jsme si připomněli 20 let úspěšné spolupráce mezi FTZ a moldavskými institucemi.
  2. dubna se Dr. Nina Muntean zúčastnila jako expertka Dne otevřených dveří na Technické univerzitě v Moldavsku (Fakulta zemědělských, lesnických a environmentálních věd a Fakulta veterinární medicíny), který byl součástí aktivit projektu modernizace zemědělského vzdělávání.

V týdnu od 21. do 28. dubna 2025 jsme na FTZ přivítali zástupce tří moldavských univerzit - Doc. Veronicu Prisacaru, bývalou rektorku Státní agrární univerzity Moldavska, v současnosti vedoucí Oddělení výzkumu a inovací Moldavské státní univerzity, prof. Eduarda Coropceanu, bývalého rektora Tiraspolské státní univerzity, nyní vedoucí Institutu inovací a transferu technologií Státní pedagogické univerzity a Doc. Iuliu Corman z Technické univerzity Moldavska, dlouhodobou místní koordinátoru našich projektů. Jedním z bodů programu bylo také setkání s prorektorem ČZU prof. Michalem Lošťákem, které proběhlo ve středu 24. dubna. Diskuse se soustředila na sdílení zkušeností FTZ a celé univerzity s přijímáním a začleňováním studentů a akademiků z Ukrajiny po roce 2022.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.