V dubnu 2025 se vypravil tým výzkumníků z Fakulty tropického zemědělství na expedici do Laosu, která byla uskutečněna díky programu Erasmus+ KA171. Výzkumné cesty se zúčastnili Ladislav Kokoška, Markéta Houdková a Mikuláš Středa. Jejich cílem byl nejen sběr vzorků léčivých rostlin využívaných v tradiční medicíně a vzorků méně známého ovoce a zeleniny sloužících k přípravě místních pokrmů, ale také navázat spolupráci s vědci ze Savannakhet University.
Během jednoho měsíce výzkumníci procestovali oblast středního Laosu, kde navštívili přírodní rezervace s pestrými lesními porosty a vodopády, lokální trhy nabízející známé i neznámé druhy ovoce, zeleniny a tradiční jídla. To vše jsou zdroje důležitých poznatků o místních rostlinách a jejich využití. Při pobytu na Savannakhet University proběhlo několik setkání se zaměstnanci a studenty, kde byly probírány možnosti budoucí spolupráce v oboru léčivých rostlin a méně známých plodin. Čeští experti rovněž připravili několik odborných přednášek a podělili se o své zkušenosti v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání.
Vedle pracovních aktivit měl expediční tým příležitost poznat laoskou kulturu, tradice a přívětivost místních lidí. Velice zajímavým zážitkem byly oslavy laoského nového roku 2568.
Nasbíraný rostlinný materiál bude dále zpracován a testován v Laboratoři etnobotaniky a etnofarmakologie (LEE), která působí pod Katedrou tropických plodin a agrolesnictví. Tato laboratoř se zaměřuje na výzkum chemického složení, nutričních vlastností a léčivých účinků rostlin, zejména těch méně známých z tropických a subtropických oblastí. Cílem je vývoj nových funkčních potravin, doplňků stravy či farmaceutických produktů.
Výsledky výzkumu méně známých rostlin z Laosu budou publikovány v odborných článcích a také poslouží jako podklad pro diplomové práce studentů zaměřených na studium léčivých a aromatických rostlin pocházejících z oblasti jihovýchodní Asie a na hodnocení jejich potenciálu při léčbě respiračních onemocnění a infekcí souvisejících s rakovinou tlustého střeva.