Vzpomínka na prof. MVDr. Václava Koubu, DrSc.

Dne 22. února 2025 nás opustil prof. MVDr. Václav Kouba, DrSc., který byl světově uznávaným odborníkem v oblasti epizootologie. Jako jeden z mála odborníků z Československa zastával vysokou funkci v OSN v Římě, jako předseda odboru pro zdraví zvířat. Byl zakladatelem „Globální epizootologie“, nového oboru biomedicínských věd, se strategickým významem pro život na naší planetě a přežití lidstva.

 

Při stoletém výročí založení Komory veterinárních lékařů v roce 2019 prof. Kouba obdržel „Cenu za celoživotní přínos veterinárnímu lékařství“ tj. za významný podíl na úspěšných národních, mezinárodních a celosvětových ozdravovacích programech proti nákazám zvířat a za založení oboru globální epizootologie (podrobnosti viz ResearchGate). Pod jeho vedením, jako hlavního epizootologa, byly připraveny celonárodní ozdravovací programy, jednalo se o eradikaci (vymýcení) brucelózy, tuberkulózy, Těšínské choroby prasat, včetně eradikace slintavky a kulhavky.

 

Na Institutu tropů a subtropů (ITS), později na Fakultě tropického zemědělství (FTZ) ČZU v Praze, působil od roku 2001 a významně se podílel na pedagogické a vědecko-výzkumné činnosti ve studijních oborech: Zoohygiena, Obecná epizootologie, Hygiena potravin, Výživa člověka a nemoci z potravin.

 

Své odborné a praktické zkušenosti předával při výuce diplomantů i doktorandů na Katedře chovu zvířat a potravinářství FTZ. S doktorandy a jejich školiteli, z řad vysokoškolských pedagogů Fakulty tropického zemědělství, se podílel na řešení vědecko-výzkumných i praktických témat ve veterinární oblasti v zemích Ariky, Asii a Latinské Ameriky, ale i v zemích EU.

 

Pan profesor byl respektovaný odborník a díky svým znalostem a praktickému přístupu při řešení veterinární problematiky, nesmazatelně ovlivnil svým lidským přístupem studenty, s nimiž během své kariéry spolupracoval a ti v současné době dosahují růstu v dalších svých profesních i osobní kariéře.

 

S elegancí, jemu vlastní, vždy přistupoval aktivně k výuce a řešení postupů na grantových projektech pro rozvojové země, což oceňovali nejen studenti, ale i kolegové na pracovišti ITS a FTZ na ČZU v Praze.

 

Čest jeho památce.

Za FTZ,

Ing. Petra Chaloupková, PhD, dr. h.c, první proděkanka FTZ

Prof. MVDr. Daniela Lukešová, CSc.

Doc. Ing. Vladimír Krepl, CSc.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.