Začátkem dubna proběhlo v Keni mezinárodní setkání odborníků, International Wild Equid Conference (IWEC), zaměřené na divoké koňovité, kterého se zúčastnily také zástupkyně výzkumného týmu Animal Physiology and Behaviour na FTZ.
Mgr. Martina Komárková, představila výsledky dlouhodobého výzkumu etologie polodivoce žijících koní zapojených do projektů obnovy divočiny (rewilding) na území České republiky. Výzkum vychází z více než desetileté spolupráce s neziskovou organizací Česká krajina. Ing. Anna Bernátková, Ph.D., absolventka doktorského studia naší fakulty a současná výzkumnice Zoo Praha, prezentovala nové plány na behaviorální a ekologický monitoring koní Převalského v rámci reintrodukčních programů v Mongolsku a Kazachstánu.
Tým Animal Physiology and Behaviour, který vznikl v roce 2018, se zaměřuje na propojení fyziologických a behaviorálních vzorců u divokých i domestikovaných druhů, zejména savců a v současnosti realizuje výzkumné projekty po celém světě – od Evropy po tropické a subtropické oblasti, například v Alžírsku, Česku, Ekvádoru, Gruzii, Mongolsku, Namibii, Nigérii, na Filipínách, v Polsku, Jihoafrické republice, Španělsku a Uruguayi.
Zázemí výzkumu tvoří Laboratoř Animal Science a výzkumná zařízení zaměřená na antilopu Derbyho a guanaka.
Zajímá vás chování zvířat nebo byste se chtěli do výzkumu zapojit? Ozvěte se nám!
APB Team mail: apbteam@outlook.com
APB Team coordinator: doc. Francisco Ceacero Herrador Ph.D.; ceacero@ftz.czu.cz