Komentované vycházky kampusem za biodiverzitou

Všichni jsme závislí na přírodě, je to zdroj našich základních potřeb - vzduchu, vody, potravin, energií, surovin. Příroda, resp. její ekosystémy a druhová rozmanitost nám umožňují život, poskytují zdravotní a sociální výhody a pohánějí naše hospodářství.

Na celém světě i v Evropě se však dlouhodobě, a v posledních několika desetiletích i nebývale rychle, ničíme naše přírodní bohatství. Ekosystémy a jejich služby, které poskytují jsou výrazně ovlivňovány rozrůstáním měst, intenzivním zemědělstvím, znečištěním, rozšířením invazivních druhů a změnami klimatu.

Predikce pro Evropu je hrozivá – téměř čtvrtině volně žijících druhů hrozí vyhynutí (zdroj: Evropská komise). Cílem Strategie EU a Agendy udržitelného rozvoje OSN 2030 (Agenda 2030) je dramatický úbytek biodiverzity zastavit a obnovit poškozené ekosystémy. Netýká se to jen volné přírody, ale i měst, také zde můžeme biodiverzitu podporovat.

Věděli jste, že Praha má Klimatický plán hlavního města Prahy do roku 2030 a věděli jste, že ČZU má vlastní Strategii udržitelnosti 2030, ve kterých je podpora biodiverzity jedním z hlavních cílů?

V rámci zapojení ČZU v centralizovaném rozvojovém programu University leaders in SDG (CRP UNILEAD) a mezinárodního dne biologické rozmanitosti (22. května) jsme se rozhodli uspořádat komentované vycházky za biodiverzitou kampusu ČZU. Vycházkami vás provedou naši odborníci.

Co vás na vycházkách čeká?

• seznámíte se s druhy, které v kampusu můžete najít (původními, nepůvodními, invazivními)
  • dozvíte se, co pro biodiverzitu můžete udělat vy sami, např. ve vlastní zahradě a co nedělat, abyste v dobré víře nebo z neznalosti neškodili
  • budete mít možnost se zeptat (a pokud bude průvodce vědět, dostane se vám odpovědi)
  • budete se moct zapojit sběrem dat výzvy ICA BioBlitz 2023 (mezinárodní univerzitní soutěž ICA Biodiversity Challenge), která bude spuštěna 22. května. 2023 a bude probíhat do 30. června. 2023

S ohledem na omezený počet účastníků na vycházce je nutné se na vycházky registrovat - registrace dole. Maximální počet účastníků na jedné vycházce je 25 osob. S registrací neváhejte, neobsazená místa budou od 3. května nabídnuta studentům.

Vycházky jsme tematicky rozdělili:

9. května v 8:30 hod. | Botanická vycházka
s Ing. Vendulou Ludvíkovou, Ph.D.

• co zde roste, co zde kvete
  • management (způsob údržby) zeleně
  • problematika invazivních druhů

10. května v 8:00 hod. | Ornitologická vycházka s ukázkou kroužkování ptáků
s Ing. Terezou Švejcarovou

• které ptáky v kampusu můžete vidět/slyšet
  • kolonie jiřiček a výhody/nevýhody soužití s nimi
  • podpora hnízdění
  • krmit či nekrmit
  • podpora biodiverzity a synergické vazby
  • podpora vs. ekologická past
  • ukázka kroužkování

17. května v 8:00 hod. | Zoologická vycházka s praktickými ukázkami
s Mgr. Filipem Harabišem, Ph.D.

• co zde žije (bezobratlí a obratlovci, včetně vodních organismů)
  • invazivní druhy
  • ochrana druhů
  • podpora biodiverzity

23. května v 8:00 hod. | Dendrologická vycházka (stromy a keře)
s Ing. Vladimírem Janečkem, Ph.D.

• co zde roste, co zde kvete
  • péče o stromy ve městech a způsob údržby
  • synergické vazby
  • stromy a klimatická změna