Fakultu tropického zemědělství v Praze čeká v září významný zlom

Fakultu tropického zemědělství v Praze čeká v září významný zlom. Poprvé za svou padesátiletou historii získá vlastní pavilon.

Stavba za více než 300 milionů korun vzniká v areálu České zemědělské univerzity. Zájem o studium oborů na této fakultě dlouhodobě roste, nové učebny a laboratoře jí přijdou vhod.

Pro Česko mohou být z tropického zemědělství inspirativní zejména závlahové systémy či agrolesnictví, které v sobě spojuje pěstování jednoletých zemědělských plodin, jako jsou například obiloviny, a stromů. "To by mohlo mít velký význam v sušších oblastech naší země, jako je například jižní Morava," říká děkan fakulty Jan Banout.

Občas se objeví informace, že se na jižní Moravě budou kvůli nárůstu teploty v budoucnu pěstovat citrusy. Je to reálné?

Už v současné době tam jsou jedinci, kteří je na zahradách mají, takže to jde. Na druhou stranu nepředpokládám, že by se to v dohledné době dělo ve větší míře.

Dostávají se prvky tropického zemědělství i do toho našeho tuzemského?

O některé specifické zemědělské systémy v tropech u nás začíná být zvýšený zájem. Určitě to ale není tak, že bychom v nějakém větším kontextu přejímali například pěstování tropických plodin, to ne.

V čem pro nás tedy může být tropické zemědělství inspirativní?

Například ve využití závlahových systémů. Spousta zemědělců v tropech je závislá na závlahových systémech. Pokud tedy budeme v budoucnosti v zemědělství potřebovat více závlah a vody, tak buď budou muset zemědělci uvažovat o tom, jak svůj zemědělský systém modifikovat, nebo budou muset uvažovat o tom, jak dostat více vody do půdy pomocí zavlažování. 

Přečtěte si celý rozhovor ZDE.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.