Národní rozvojový den za účasti zástupců Fakulty tropického zemědělství

Ve čtvrtek 25. dubna 2024 proběhl na Ministerstvu zahraničních věcí historicky první Národní rozvojový den, kterého se zúčastnili také zástupci Fakulty tropického zemědělství.  

Dopolední část nabídla prostor pro setkání zástupců veřejného, neziskového, soukromého sektoru i akademické obce, zástupců vlády a parlamentu, kteří jsou zapojeni do realizace humanitární, transformační a rozvojové asistence v zahraničí. Uvedl ji prezident republiky Petr Pavel, následovalo slovo ministra Lipavského, který poděkoval všem realizátorům rozvojových a humanitárních aktivit za jejich dlouhodobou podporu. V úvodní sekci vystoupil ředitel neziskové organizace Šimon Pánek, který shrnul aktuální situaci  v oblasti rozvojové i humanitární pomoci. Účastníky Národního rozvojového dne rovněž pozdravila formou online zdravice belgická ministryně pro rozvoj Caroline Gennez.

Po úvodním bloku následoval panel Česko pomáhá – výsledky a perspektivy. V rámci panelové diskuse vystoupila předsedkyně Podvýboru pro podporu demokracie a lidských práv v zahraničí Eva Decroix, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fisher, náměstek ministra financí Marek Mora a programová manažerka Freedom House Lída Vacková. Následovaly odborné diskuse na témata: Vzdělávání a posilování povědomí, Klimatická a environmentální bezpečnost, Ekonomický rozvoj a finanční nástroje. 

Fakultu tropického zemědělství reprezentovaly Petra Chaloupková a Tatiana Ivanová, které se zúčastnily kulatého stolu vzdělávání a osvěta. Marie Kalousová a Vladimír Verner se zúčastnili sekce klimatická a environmentální bezpečnost. 

Odpolední část v zahradě Černínského paláce se otevřela široké veřejnosti. Celé odpoledne probíhalo ve znamení rozhovorů, promítání, výstav, interaktivních prezentací a dalších doprovodných akcí. Návštěvníci mohli zhlédnout výstavy úspěchů rozvojové spolupráce a zdravotnického programu MEDEVAC, promítání festivalu Jeden svět, Paměti národa i z cest ministra zahraničí a měli také možnost ochutnat speciality z rozvojových zemí a vyzkoušet na vlastní kůži život etiopské dívky nebo syrského uprchlíka. Probíhaly zde také diskuse na téma: Co znamená pomáhat při katastrofách, Jak Česko pomáhá v zahraničí či Ochrana lidských práv ve světě. Moderátor Vít Pohanka během odpoledne vyzpovídal zástupce záchranářů, lékařů i reportérů z krizových oblastí a představil také působení známých osobností jako je Janek Rubeš nebo Arthur Sniegon. 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.