FTZ zpracovatelem odborné studie dodavatelských řetězců kešu, manga a manioku v Zambii

V květnu tohoto roku vyhrála Fakulta tropického zemědělství soutěž na zpracování „Odborné studie zaměřené na analýzu situace, potřeb a hodnotových řetězců v zemědělském sektoru v Západní provincii Zambie.“ Hlavním cílem výzkumného projektu je analýza podmínek a potenciálu rozvoje zemědělské produkce a hodnotových řetězců manga, kešu a manioku v Západní provincii Zambie (zejména okres Mongu). Součástí studie je vyhodnocení perspektivnosti jednotlivých řetězců a to včetně zpracování a možností uplatnění produktů na trhu, dále návrhy na efektivní a udržitelnou rozvojovou intervenci v rámci jednotlivých hodnotových řetězců daných produktů. Studie bude sloužit zadavateli projektu, České rozvojové agentuře (ČRA), jako základ pro naplnění cílů nového rozvojového programu pro období 2018 – 2023, konkrétně pro formulaci projektů v oblasti zemědělství v této prioritní zemi České zahraniční rozvojové spolupráce. Projektový tým FTZ složený z 5 zaměstnanců a Ph.D. studentů vede Jiří Hejkrlík, který je odpovědný za celkové řešení a výslednou kvalitu studie.

Na období realizace projektu – od června do října 2017 – jsou naplánovány dva expertní výjezdy do Zambie. První z nich, jemuž předcházela logistická příprava a rešerše dostupných dokumentů, se již uskutečnil v době od 13. do 25. června a zúčastnili se ho dva členové řešitelského týmu. V rámci této cesty proběhl první pilotní průzkum terénu pro vytvoření obecného rámce a struktury studie. Během pobytu v Lusace experti ČZU navštívili Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo průmyslu a obchodu a místní nevládní organizace. Po přesunu do Západní provincie Zambie byl proveden předběžný průzkum všech 3 produktů mezi místními komunitami, farmáři a zpracovateli. Proběhla také setkání s představiteli místních vládních orgánů, schůzky s tradičními autoritami a setkání s mezinárodními donory, kteří působí v okrese Mongu. Po navrátu byla data zpracována a spolu se sekundárními daty byl vytvořen první návrh studie. Během druhého expertího výjezdu, naplánovaného na druhou polovinu září, proběhl sběr dodatečných dat pro všechny tři produkty a došlo k ověření rešeršní analýzy v terénu. Finální verze studie byla dokončena a předána ČRA na konci října 2017.