Soukromý zemědělec Jan Štechműller, zakladatel malé ekologické farmy Štéchův statek a zároveň absolvent FTZ, byl oceněn stříbrnou medailí v rámci Pestré krajiny 2021 za propagaci ekologického zemědělství a hospodaření s respektem ke krajině.

Program Pestrá krajina oceňuje farmáře, kteří navzdory byrokratickým překážkám na svých farmách implementují pestré osevní postupy, vysévají biopásy, budují drobné vodní nádrže, obnovují či vysazují nové sady, remízky či aleje a nakládají šetrně s půdou.

Je to pro nás určitě prestižní ocenění a spolu s ostatními se zde cítíme být v dobré společnosti. Chceme inspirovat další, tak jako předešlí ocenění inspirovali nás,“ řekl Jan Štechműller po převzetí ceny. „Chceme žít v hezkém prostředí a chceme, aby ho naše děti po nás zdědily. Máme vztah k půdě – máme to štěstí, že hospodaříme tam, kde hospodařili naši předci několik staletí zpátky.“

Štechműller dodal, že soutěž je pro jeho rodinu inspirací od samého počátku.

Vždy jsme hospodařili šetrně ke krajině a snažíme se jí nejen využívat, ale především zvelebovat a navracet ji zpátky přírodě. Jde nám především o zadržování vody v krajině, rozbití velkých celků cestami, alejemi atd., zabránění vodní a větrné erozi a navracení organické hmoty zpět do půdy.  Toto vše by mělo směřovat k navýšení biodiverzity a návratu původních druhů zpět na jejich stanoviště (hmyz, ptactvo, drobná zvěř).“

Ing. Jan Štechműller, původním zaměřením ekonom, toužil jít ve šlépějích svého otce, farmáře, kterému v restituci vrátili dvacet hektarů půdy na rodinném statku. Díky studiu na FTZ si vytvořil kontakty, ze kterých čerpá dodnes. Účastnil se například rozvojového projektu v Angole, kde ve městě Kuito v provincii Bié zavedl na školní farmě chov koz, postavil pastevní areál a přístřešky. V rámci zemědělského projektu Agrární centra v angolské Cuembě zase vytvořil demonstrační farmu a školil domorodé obyvatelstvo ve spolupráci s Člověkem v tísni. Fotografie z projektů můžete zhlédnout ve fotogalerii.

Videorozhovor s oceněnými účastníky programu Pestrá krajina si můžete poslechnout v medailonku ZDE. (Jan Štechműller hovoří na stopáži: 12:35)