Setkání akademické obce FTZ a International Fair Party 12.12.2018

Zveme všechny studenty i pedagogy setkání Akademické obce (AO), které proběhne ve středu 12. 12. 2018 od 18,00 do 18,45 v pavilonu T, přednáškovém sále TI. Během setkání přednese děkan FTZ doc. Ing. Jan Banout, Ph.D. výroční hodnocení činnosti FTZ a plánů na rok 2019. Dozvíte se i o činnosti akademického senátu FTZ a budete moci vznést podněty či připomínky nejenom k práci senátu, ale i k vedení FTZ. Na TI a v celé budově bude na setkání AO navazovat International Fair Party organizovaná studentským spolkem BeFair na ČZU. Vzhledem k očekávané účasti zahraničních zaměstnanců a studentů FTZ, bude setkání probíhat v anglickém jazyce.

Hlavním cílem International Fair Party (IFP) akce je propojit mezinárodní studenty a rozšířit povědomí o kultuře cizích zemí, a to formou zajímavých prezentací, ochutnávek tradičních jídel, ukázkou národních tanců, zpěvu či hudby. V letošním bohatě nabitém programu se představí 3 země – Etiopie, Španělsko a Ukrajina. Studenti z Etiopie připraví hned několik tradičních národních pokrmů, například doro wot či injera, v nabídce bude také tradičně připravovaná etiopská káva. Ochutnat budete moci také ukrajinské vareniky s různými náplněmi nebo typický nápoj kompot. Nutno podotknout, že všechna nabízená jídla připravují studenti z výše zmíněných zemí.

Oficiální program IFP bude zahájen v 18:45 projevem děkana Fakulty tropického zemědělství doc. Ing. Jana Banouta, Ph.D. Následně k publiku promluví konzul španělské ambasády José Miguel de Lara Toledo. Poté vystoupí samotný organizátor akce – studentský spolek BeFair, který bude prezentovat svou činnost, a také základní koncepty organizace, jako jsou férový obchod, udržitelný rozvoj a odpovědná spotřeba. Po ochutnávce, přibližně ve 20.00, začne samotná prezentace jednotlivých zemí s ukázkou kulturních zvyklostí, národních tanců či hudby.

Ani tentokrát nebudou chybět zástupci z některých neziskových organizací propagující podobné zájmy jako BeFair. Můžete se těšit například na Derbianusv Conservation, podporující záchranu největší antilopy na světě – antilopy Derbyho, nebo na Fairtrade Česko a Slovensko – oficiálního zástupce Fairtrade International v České republice a na Slovensku, který se zabývá marketingovou podporou certifikační známky FAIRTRADE® a trhu s férovými produkty. Svou účast také potvrdili zástupci z kampaně Ukradená divočina – Stolen wildlife, která poukazuje na aktuální problematiku ilegálního obchodu se zvířaty, a to nejen v zahraničí, ale i v Česku. V neposlední řadě se představí i zástupce nově vznikajícího projektu s názvem „Nezabalíme to! Odsyp si v sýpce“, jehož cílem je vytvoření bezobalového obchodu Sýpka, který jednak zamezí nadměrné produkci jednorázových obalů, ale zároveň podpoří drobné zemědělce. Oficiální ukončení akce proběhne ve 21.30.

V rámci středečního večera budou také vystaveny vybrané studentské vědecké postery, které byly prezentovány na českých i zahraničních konferencích.

Jak to vypadalo v minulých letech můžete zjistit v galerii níže. Těšíme se na vás!