Zemřel prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.

S politováním oznamujeme, že dne 26. 8. 2023 zemřel ve věku 84 let prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc., který působil na katedře tropických plodin a agrolesnictví na tehdejším Institutu tropického a subtropického zemědělství (ITSZ), dnes Fakultě tropického zemědělství ČZU v Praze. Prof. Valíček byl zároveň prvním předsedou Česko-vietnamské společnosti.

Narodil se 13. 5. 1939 v Nymburce a po ukončení základní školy studoval Střední zemědělskou technickou školu v Poděbradech. Pak od roku 1957 studoval na Vysoké škole zemědělské v Praze na Agronomické fakultě. Převážnou část své kariery strávil na Institutu tropického a subtropického zemědělství, kde se věnoval studiu tropických plodin a léčivých rostlin. V rámci svého působení na tehdejším ITSZ několikrát navštívil země jihovýchodní Asie, především Vietnam.

Pavel Valíček byl autorem desítek publikací, odborných pojednání i populárních knih. Byl vedoucím autorského kolektivu rozsáhlé publikace Užitkové rostliny tropů a subtropů, dále knih Rostliny pro zdravý život, Léčivé rostliny třetího tisíciletí, Rostliny a omamné drogy nebo Léčivé rostliny Číny a Vietnamu. V poslední době patřil prof. Valíček mezi naše nejvýznamnější odborníky na čínské a sibiřské léčivé byliny. Rovněž se věnoval tradiční čínské medicíně, která se stala jeho celoživotním zájmem.