Studentka magisterského programu Wildlife and Livestock Production, Management and Conservation Martina Sihelská, pod vedením Dr. Komárkové a Dr. Fedorové, absolvovala terénní výzkum v mongolské části pouště Gobi. V přísně chráněné oblasti Great Gobi A, konkrétně ve výzkumném a chovatelském centru Zakhyn Us Wild Camel Breeding and Research Centre, sbírala data pro svou diplomovou práci nazvanou Behaviorální ekologie a sociální dynamika divokých velbloudů (Camelus ferus) v poušti Gobi A (Mongolsko).
Divoký velbloud (Camelus ferus) je jedním z nejvzácnějších velkých savců světa – ve volné přírodě jich žije méně než tisíc. Přestože dokáží přežít v extrémních podmínkách, jsou veřejnosti téměř neznámí a čelí kritickému ohrožení. Výzkum jejich chování, využívání prostředí a ekologických interakcí je navíc stále velmi omezený.
Martina ve své práci využívá kombinaci etologických metod a prostorového sledování – denně sbírala data o chování zvířat pomocí předem definovaného etogramu a zaznamenávala jejich vzájemné vzdálenosti a polohy. Cílem je porozumět časovému rozdělení aktivity a sociálním vazbám mezi jednotlivci.
„Pro mě je velbloud ztělesněním všeho obdivuhodného, co přináší život v poušti – nekonečné vytrvalosti, síly i něhy. Nejsilnějším zážitkem pro mě byl okamžik, kdy jsem mohla být svědkem narození mláděte v jedné z nejnehostinnějších oblastí planety,“ sdílí Martina.
Kromě vědecké práce strávila čas i u místních pastevců v tradičních jurtách. Jejich pohostinnost a přijetí pro ni znamenaly hluboký lidský zážitek.
Tento výzkum byl umožněn díky spolupráci se Zoo Praha a podpoře nadace Wild Camel Protection Foundation, která se dlouhodobě věnuje ochraně tohoto mimořádného druhu.