Cena rektora za nejlepší publikační výstup v roce 2016 putuje k Biogas Research Team z FTZ

Dne 3. října 2017 během slavnostního zahájení nového školního roku studentů prvního ročníku doktorských studijních programů předal rektor prof. Ing. Jiří Balík, CSc., dr. h. c., spolu s děkany fakult Ceny rektora za nejlepší publikační výstupy zaměstnanců ČZU.

Soutěže se účastnili zaměstnanci ČZU a jejich kolektivy s vědeckou publikací nebo popularizačním či aplikovaným výstupem, který byl publikován v roce 2016.

Z Fakulty tropického zemědělství byl oceněn vědecký článek od Biogas Research Team a cenu přebral Ing. Hynek Roubík.

Autoři: Hynek Roubík, Jana Mazancová, Jan Banout, Vladimír Verner

Název: Addressing problems at small-scale biogas plants: a case study from central Vietnam

Vědecký časopis: Journal of Cleaner Production  (IF – 5.715)

Biogas Research Team

Hlavním dlouhodobých tématem mezinárodního výzkumného týmu je technologie (zejména rodinných) bioplynových stanic v Jihovýchodní Asii: jejich současný stav, překážky a budoucí perspektivy.

Bioplynové stanice (využívající AD) v RZ jsou důležitou technologií pro zlepšení životního prostředí, protože řeší problémy s bioodpady a současně vytváří jak bioplyn a hnojivo.

S rozšiřováním počtu bioplynových stanic roste počet různých provozních problémů.

Při výzkumu ve Vietnamu se ukázalo, že takové problémy má každá třetí malá bioplynová stanice: Úniky metanu z reaktorů (35%), Koroze vařičů na bioplyn (16%), Vytvoření neproniknutelné vrstvy digestátu v reaktoru (13%), Zastavení procesu AD (13%), Nedostatek organického materiálů (11%).

Na základě těchto poznatků byla zformulována inovativní problémová analýzu technologie malých bioplynových stanic v kontextu Jihovýchodní Asie. Zároveň byl vytvořen i popis jednotlivých problémových subsystémů a jejich problémových aspektů, ke kterým byly vytvořeny řešení daných problémů a doporučení pro další postup.

Výsledky výzkumu jsou využívány místními orgány a tvůrci programů a politik ve Vietnamu. A zároveň dalšími akademiky a výzkumníky (viz citační ohlas článku).