Ohlédnutí za oslavou 60.výročí založení Fakulty tropického zemědělství

V rámci Dne s FTZ, který se konal u příležitosti 60. výročí založení vysokoškolského studia tropického zemědělství v nové budově Pavilonu tropického zemědělství, byl symbolicky pasován korunou z kokosového ořech, zlatým žezlem z antilopí kosti a  ananasem nový děkan prof. Patrick Van Damme z Belgie – a akademické obci fakulty přednesl tento slib:

„My Patrick I., druhýžto děkan Fakulty nauk tropických, usedám na stolec vrtkavý, kterýžto udržován jest komunitou badatelskou i scholastickou, a proto stabilita, jednota, ochrana i plnost stolce jest mým posláním proti intrikám, područenství, skleslosti, netvůrčnosti, žízni i nechutenství…a k tomu mi dopomáhej, femure a ananase,“ který stvrdil vypitím fakultní trojkombinace nazývající se „Větev“.

V rámci výročí fakulty byl vysazen ořešák královský odrůdy Victoria, který tuto symboliku bude připomínat svými plody i v dalších letech.

Celodenní oslava, která pro většinu studentů a pedagogů symbolizovala ukončení půlroční online výuky, proběhla za přítomnosti belgického velvyslance Grégoire Cuveliera, zástupce OSN v Praze Michala Broži či ředitelkou odboru Ministerstva zemědělství Karolínou Bartošovou. Lahůdky z antilopy a lamy připravil na ohni kuchař a nomád Hugo Hromas. Dále proběhla studentská vědecká konference, představily se mezinárodní organizace sídlící v Pavilonu jako např. YPARD, Agrinatura, IUAF či Derbianus Conservation. Spolek BE FAIR zorganizoval International Fair Party, v jejímž rámci představili svou kulturu a kulinářské umění studenti z Kambodži, Kolumbie, Ghany, Indie či Nigérie a odvážní návštěvníci mohli zkusit na vlastní nebezpečí, jak moc pálivé jsou chilli papričky z naší fakultní Botanické zahrady.

Autor fotografií: Petr Zmek, autor videa: Matěj Janoušek, CAVP