Planeta Země má svátek jednou v roce, její budoucnost je výzvou pro každý den

Den Země si 22. dubna připomíná více než miliarda lidí. Narozdíl od jiných svátků je spíše mementem a varováním před dopadem lidského počínání na zdravotní kondici planety. Kořeny má ve Spojených státech, kde se poprvé slavil v roce 1970. O dvacet let později se k této tradici připojily na dvě stovky zemí včetně České republiky. Svým přístupem k výchově mladých lidí vzdává nejen v tento den hold planetě Zemi i Česká zemědělská univerzita.

Doc. Hynek Roubík z katedry udržitelných technologií Fakulty tropického zemědělství vnímá Den Země jako každoroční připomínku, jak důležitá je péče o naši planetu a jaké jsou následky, pokud s ní nezacházíme udržitelným způsobem. „V současné době se naše planeta potýká s mnoha výzvami, jako jsou klimatické změny, ztráta biodiverzity, degradace půdy a znečištění ovzduší a vody, klíčová je i problematika nakládání s odpady. Tyto problémy mají vážné důsledky pro životní prostředí, ekonomiku a společnost jako celek. A jako někdo, kdo se věnuje výzkumu v tropických oblastech, vidím již mnohem větší dopady – stoupající hladiny moří a eroze pobřeží, extrémní povětrnostní jevy a srážky, intenzivnější teplotní vlny a období extrémního sucha, to vše často vedoucí k problémům s potravinovou bezpečností.“ 

Přečtěte si celý článek ZDE.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.