Jak se suší mango v Kambodži? Třeba i v sušárnách z FTZ!

Období sklizně manga je v Kambodži právě v plném proudu. Kvůli nedostatečným znalostem a neadekvátním postupům ale dochází k obrovských posklizňovým ztrátám této plodiny bohaté nejen na vitamíny (A, E, B2, B, C, B1, B3,..), ale i na minerální látky (Mangan, Vápník, Selen, Draslík, Hořčík, Fosfor,…).

Mango je až z 85 % tvořeno vodou, proto je jeho dlouhodobé skladování náročné a vyžaduje nízké teploty, které farmáři v rurálních oblastech bez elektřiny nejsou schopni zajistit. Vzhledem k tomu, že během sezóny sklizně manga začíná i období sucha, vše nahrává jedné z nejstarších metod zpracování potravin, a sice sušení. To je místními sice praktikováno, ale kvalita výsledných produktů není optimální, a to i kvůli sušení produktů přímo na slunci, bez jakékoliv ochrany proti mikroorganismům, škůdcům, nečistotám a dalším vnějším vlivům, včetně deště či UV záření, které degraduje kvalitu ovoce.

Díky solárním sušárnám mohou farmáři těmto problémům předcházet, a navíc získat kvalitnější produkt vhodný jak pro místní trh, ale i pro export. Čerstvé ovoce zde totiž v období sklizně má takřka nulovou hodnotu, a proto je důležité tuto hodnotu uchovat, pomocí zpracování – ať už sušením, zavařením nebo fermentací.

Všechny výše zmíněné metody zpracování ovoce prezentoval Jan Staš (zaměstnanec FTZ, expert na zpracování potravin) během 10denního školení pro místní farmáře a budoucí školitele ve spolupráci s kolegy z Mendelovy univerzity v Brně (Petr Němec) a Holistic Solutions (Jaromír Novák) v rámci projektu „iAGRO – Improving the agricultural value chain in Kampong Speu Province, Cambodia“ implementovaným Diakonií ČCE a podpořeným Českou rozvojovou agenturou.

Během těchto školení získali praktikanti, kteří jsou zároveň zástupci jednotlivých zemědělských družstev, teoretické i praktické znalosti v mnoha oblastech: zpracování potravin, konzervace pomocí tepla, zavařování, fermentace, hnědnutí ovoce, chemické konzervanty, posklizňové změny v ovoci, použití senzorické analýzy pro hodnocení kvality produktu a další. Největší důraz byl ale kladen na zpracování pomocí sušení, a to hned ve čtyřech typech solárních sušáren, včetně sušárny s nucenou cirkulací vzduchu „Double-pass“, kterou dříve navrhnul prof. Ing. Jan Banout, Ph.D. s jeho týmem.

I přes občasné výkyvy počasí (tropické bouře) se podařilo zpracovat několik stovek kilogramů ovoce, nejen pomocí sušení, ale také pomocí zavařování a fermentace. Praktikanti si metody osvojili, následně měli možnost vymyslet a vyvinout si svůj vlastní produkt (např. bez použití cukru či konzervantů). Nyní jsou připraveni předat získané znalosti dalším farmářům během dalších školení, které budou následovat.

A jak to během těchto školení, na které se přijeli podívat i zástupci Velvyslanectví České republiky v Phnompenhu či absolvent FTZ Stanislav Flekač (Project Manager for Southeast Asia, Diakonie) vypadalo? Prohlédněte si galerii níže (Foto: Jan Staš, Jaromír Novák, Heom Phal).

Autor: Jan Staš

PS: Pokud by někdo měl zájem sušené mango ochutnat, neváhejte se na mě obrátit skrze stas@ftz.czu.cz

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.