Afrika je mým druhým domovem...

Jak se stane Afrika vaším druhým domovem? A je výhoda být ženou – vědkyní v Africe? To vám vysvětlí naše doc. Karolína Brandlová, spoluzakladatelka studijního programu Wildlife Management and Conservation, který je orientovaný na výzkum a ochranu zvířat. Původně chtěla studovat matematicko-fyzikální fakultu, ale dobrodružství v tropech nakonec vyhrálo. A čím je tedy pro ni Afrika výjimečná? Více se dočtete níže…

Stýská se vám po Africe?

„Za ta léta beru Afriku jako svůj druhý domov. Hodně se mi stýská po savaně, po teple i specifickém spektru ptačích hlasů. A také po možnosti být někde v buši a sdílet prostor s volně žijícími zvířaty. Zakládající člen našeho spolku (Derbianus Conservation), doktor Verner, vždy připomínal, že Afrika je kolébkou lidstva. První lidé byli totiž zaznamenáni ve východní části tohoto kontinentu. Představa, že tu žili obklopeni zdejší ne právě jednoduchou přírodou, k níž patří i lvi a sloni, je fascinující.“

Co vám cesty daly?

„Určitě hodně velký nadhled nad tím, které problémy jsou a nejsou důležité. Uvědomila jsem si, jak jsou jednotlivé ekosystémy navzájem propojené. Stačí, když se podíváte do vlastní ledničky, kolik věcí je odjinud. Měli bychom se proto starat nejen o to, co se děje kolem nás, ale třeba i na druhém konci světa. Chránit přírodní zdroje nejen u nás doma, ale pomáhat s jejich ochranou i tam, kde lidé nemají tolik možností se o ně starat. Snažit se konzumovat lokální produkty, nevyhazovat zbytečně věci a přemýšlet o tom, co a proč si kupujeme.“

ŽENY V AFRICE

Ve vašem spolku, který pomáhá zachraňovat antilopy Derbyho, jste samé ženy. Myslíte, že to má své výhody, anebo spíš nevýhody?

Nedá se říct, jestli je to výhoda, spíš výsledek toho, že i na naší fakultě převažují studentky nad studenty. A těžko říct, proč tomu tak je. Jistou výhodu to ale podle mého má. Už proto, že ženy se obvykle dokážou dívat na věci z různých úhlů pohledu a vymýšlet alternativní řešení. Což má v našem spolku, který se snaží propojovat ochranu, výzkum a vzdělávání, vážně své výhody. Navíc se už od začátku snažíme do našich projektů zapojovat lidi z různých oborů.”

Jak se vlastně žije ženám v Senegalu?

Určitě tu ženy nejsou nijak utlačované, ne víc než tady v Čechách. V rámci Afriky je v tomhle obecně Senegal na špičce. Hodně žen je v politice i ve veřejných funkcích. Také Senegalka, kterou zaměstnáváme, je velmi emancipovaná a vzdělaná. V tradičních společnostech ale standardní pojetí ženy stále existuje. Tam musí zastat všechnu práci kolem dětí, dobytka i domácnosti.“

Celý rozhovor můžete najít v přiložených souborech.

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.