Praha jako centrum Evropy pro vzdělávání a výzkum v oblasti tropického zemědělství

Děkan vás provede nově Pavilonem tropického zemědělství v následující reportáži ZDE.

Fakulta tropického zemědělství (FTZ ČZU) otevřela nový „zelený pavilon“, jenž poskytne nejen ty nejmodernější prostory pro zájemce o studium tropického zemědělství a problematiku rozvojových zemí, ale i zázemí pro vědecko-výzkumnou činnost v oblasti udržitelných technologií, potravinové bezpečnosti, obnovitelných energií či agrolesnictví nebo program na záchranu antilopy Derbyho. V neposlední řadě zde bude svůj výzkum realizovat i Centrum infekčních nemocí zvířat (CINeZ), zaměřující se mimo jiné na přenos COVID-19 mezi zvířaty a lidmi.

Fakulta tropického zemědělství zažívá historický milník, kdy po více než půlstoletí existence získává svou vlastní budovu. Tropické zemědělství v ČR začínalo v rámci katedry světového zemědělství, ze kterého následně vznikl Institut tropů a subtropů. Díky iniciativě současného děkana prof. Jana Banouta došlo k přerodu institutu ve fakultu v roce 2013, kterou od té doby úspěšně vede.

Evropské centrum pro výzkum tropického zemědělství

„Věřím, že přesun do moderní budovy s moderními laboratořemi posune vědeckou práci na fakultě a do budoucna může přinést další spolupráci s podobnými institucemi v Evropě.  V současnosti neexistuje v Evropě fakulta zaměřená na vzdělávání a výzkum v oblasti tropického zemědělství, která by disponovala podobnou moderní infrastrukturou,“ řekl děkan fakulty prof. Jan Banout a vyjádřil naději, že to do budoucna může přitáhnout spoustu odborníků, profesorů, vědců a akademiků z Evropy.

„Jestliže jim nabídneme zajímavá témata, dovedu si představit, že v Praze vznikne centrum pro tropické zemědělství, které bude řešit otázku rozvoje zemí globálního jihu,“ dodal.

První globální organizací, která bude v PTZ sídlit, je Mezinárodní agrolesnická unie (International Union of Agroforestry) IUAF, která má za cíl sdružovat zájemce o agrolesnictví a podpořit jeho rozvoj jak výzkumem, praktickými zkušenostmi, tak i vhodnými politickými nástroji v jednotlivých zemích světa.

Udržitelnost „zeleného“ Pavilonu tropického zemědělství

Pavilon tropického zemědělství (PTZ) aneb „zelený pavilon“ představuje architekturu snoubící soudobý design s původní architekturou České zemědělské univerzity. Ten se vyznačuje například slunolamy na jižní straně, které mají za úkol zabránit přehřívání tepelně exponované strany objektu, část střechy je uzpůsobena k využití ke společenským akcím, na další části jsou umístěné baterie na fotovoltaické články. Předsazená fasáda zajistí ochlazení objektu díky popínavým vistáriím. Vytápění zase zajistí tepelná čerpadla, která čerpají geotermální teplo ze země. Nádrže pro zachytávání dešťové vody budou sloužit k zalévání zeleně či splachování v sociálních zařízeních.

„Odborníci z Fakulty tropického zemědělství se pracovně pohybují především v subtropických a tropických částech světa a díky tomu můžou s určitým náskokem řešit témata, která se v našich zeměpisných šířkách stanou aktuálními v blízké budoucnosti. Mám na mysli například sucho, bezpečnost potravin nebo záchranné programy pro velké savce. Tato témata směrem k udržitelnosti se funkčně promítla i do charakteru nové budovy,“ komentoval otevření nového pavilonu rektor ČZU profesor Petr Sklenička.

Centrum infekčních chorob zvířat (CINeZ) v Pavilonu

Laboratorní zázemí v novém pavilonu urychlí také výzkum virologa Dr. Jiřího Černého v rámci nově otevřeného Centra infekčních chorob zvířat (CINeZ). Díky novému pavilonu mohla být na Fakultě tropického zemědělství vybudována laboratoř s potřebným zázemím pro detekci infekčních agens v biologických vzorcích. Právě ta bude sloužit jako páteř pro fungování CINeZ. Vědci zde plánují studium ekologických vztahů mezi různými patogeny a jejich hostiteli. Zkoumány zde budou jak výlučně zvířecí patogeny, tak i ty, které mají zvířecí rezervoár, ale mohou potencionálně nakazit člověka.

V současné době například řešíme několik projektů zaměřených na detekci koronaviru SARS-CoV-2 ve vzorcích domácích i exotických zvířat chovaných v České republice,“ říká virolog Dr. Jiří Černý. „Naším primárním zájmem je studium tohoto viru u zvířat. V případě nutnosti ale budeme schopni provádět detekce i v lidských vzorcích.“

Výstavba nového Pavilonu tropického zemědělství (PTZ) byla zahájena v roce 2018 v důsledku nevyhovujících stávajících prostor, jež byly roztříštěny po celém kampusu. Nyní tak dojde k centralizaci všech pracovišť a výukových prostor do jedné budovy. K realizaci projektu došlo díky úspěšnému čerpání dotace z Operačního programu pro Výzkum, vývoj a vzdělání. Realizace stavby trvala 2 roky a stála přes 370 mil Kč bez DPH.

Pavilon tropického zemědělství si můžete prohlédnout v galerii níže, v reportáži pro iDnes.cz ZDE, na webu TVARCHITECT.COM či v univerzitních novinách ČZU iZUN.eu ZDE.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.