FTZ na Veletrhu vědy

Přijďte se podívat, jak množit tropické rostliny ve zkumavce či jak rozlousknout původ vašeho psího voříška - na Veletrh vědy na PVA Expo Praha Letňany, v hale 4, stánek 62. Vstup zdarma denně 10 – 18h.

Program FTZ

čtvrtek – sobota 7. – 9.6. ROSLTINNÉ EXPLANTÁTOVÉ KULTURY JAKO NÁSTROJ PRO EFEKTIVNÍ MNOŽENÍ A ŠLECHTĚNÍ ROSTLIN

FTZ bude prezentovat in vitro kultury užitkových a okrasných tropických rostlin skrze ukázky in vitro rostlin v různých vývojových fázích jako součást tzv. mikropropagace neboli efektivního vegetativního množení rostlin ve sterilních řízených podmínkách. Dále budou prezentovány možnosti využití explantátových kultur ve šlechtění tropických rostlin. K vidění budou rostliny se zdvojeným počtem chromozómů, tzv. polyploidy, které se morfologicky odlišují od původního rostlinného materiálu. Za Laboratoř rostlinných explantátů FTZ se na vás pod vedením Ivy Viehmannové těší Tereza Ulvrová, Yamen Homaidan Shmeit a Pavla Bryxová.

pátek 8.9. ROZLOUSKNI VOŘECHA/VOŘÍŠKA...

FTZ představí projekt, jehož cílem je vytvořit metodiku, která určí, z jakých plemen se skládá testovaný pes. Kombinací genetických markerů jsme charakterizovali 200 nejběžnějších psích plemen ve střední Evropě a díky této databázi můžeme určit, zda má pes původ v některém čistokrevném plemeni. Dozvíte se, jak probíhá celé testování, a to od odběru vzorku, přes laboratorní zpracování až po samotnou analýzu. Tešit se na vás bude Barbora Černá Bolfíková, Milena Jindřichová, Silvie Neradilová a Iva Bernáthová a to pouze v pátek 8.6!

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.