Česká televize představila v polovině února novou dokumentární sérii „Krajina Dana Bárty“, která se věnuje aktuálním výzvám české přírody. Pořad poukazuje na to, jak se naše krajina mění a jaké kroky mohou přispět k její ochraně a obnově. Na závěr posledního dílu představuje Ing. Radim Kotrba, Ph.D., z Katedry chovu zvířat a potravinářství v tropech, agrolesnictví – tradiční způsob hospodaření, který kombinuje pěstování dřevin s některou formou zemědělské produkce na jednom pozemku a to s hospodářským a environmentálním záměrem.
Doporučujeme ke zhlédnutí!
https://www.ceskatelevize.cz/porady/14708093421-krajina-dana-barty/222562260250003/
Radim Kotrba je nejen vědec, ale také sedlák a etolog a k dokumentu uvedl: "Natáčení s Danem Bártou a Zdeňkem Suchým bylo srdečné, kreativní i inspirativní. Chránit přírodu a zároveň moci využívat jejich plodů je smyslem našeho života a jsme proto rádi, že se o to můžeme touto cestou s vámi podělit.“
Dokumentární série Krajina Dana Bárty se zaměřuje na klíčová témata, jako je návrat divokých šelem do české přírody, dopad invazivních druhů, drastický úbytek hmyzu a ptáků, role zoologických zahrad v ochraně druhů a šetrné způsoby hospodaření. V každém z těchto případů vystupují odborníci, kteří nabízejí konkrétní řešení, jak přírodě pomoci.
Série měla premiéru ve středu 19. února ve 20:50 na ČT2 a odvysílané díly jsou dostupné na iVysílání. Tento projekt volně navazuje na předchozí sérii Češi zachraňují, v němž se Dan Bárta věnoval ochraně kriticky ohrožených druhů ve světě, včetně antilopy Derbyho v Senegalu, na jejíž záchraně se podílejí i čeští odborníci a spolek Antelope Conservation.