Bojovali jsme za Sustainable Development Goals

V pátek 4. září se ve sportovním areálu na Císařské louce v Praze konal první ročník unikátního turnaje v plážovém volejbale. Turnaje, který organizovala Asociace společenské odpovědnosti, se zúčastnilo celkem 24 smíšených týmů reprezentujících firmy, neziskové organizace či úřady.

Ani pandemie nezastavila členy volejbalového týmu Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze ve složení: Hynek Roubík, Jiří Hejkrlík, Katka Vihanová, Ingrid Melnikovova, Martina Klímová, Julius Fördöš a Eloy Fernandez Cusimamani v účasti na turnaji v plážovém volejbale na podporu globálních cílů OSN.

„Samozřejmě, že jsme bojovali za SDG 4: kvalitní vzdělávání. Protože zajistit rovný přístup k inkluzivnímu a kvalitnímu vzdělání a podporovat celoživotní vzdělávání pro všechny je pro nás samozřejmě zásadní,“ shrnuje Hynek Roubík.

V rozvojových zemích navštěvuje v roce 2015 základní školu 91 procent dětí. V roce 2000 to bylo 83 procent dětí. Mezi mladými ve věku 15 až 24 let se celosvětově v letech 1990 až 2015 zvýšila míra gramotnosti z 83 procent na 91 procent

Je důležité si uvědomit, že přístup vždy nemusí znamenat kvalitu vzdělávání, nebo dokonce ani možnost dokončení školní docházky. I v dnešní době se stále přes 100 milionů mladistvých na celém světě nedostává základních dovedností v oblasti gramotnosti a navíc přes 60% z nich jsou dívky.

„I na konci roku 2019 byly miliony dětí a mladistvých mimo školní systém a to se navíc prohloubilo s příchodem pandemie koronaviru (COVID-19), který má nepříznivé dopady na výsledky učení. Navíc pandemie koronaviru ovlivnila nejméně 90% světové studentské populace (přibližně 1,5 miliardy dětí a mladistvých“ shrnuje závěrem Hynek Roubík.