Na jaře 2025 se dvě vědkyně z Fakulty tropického zemědělství ČZU vydaly na pozvání organizace African Parks (AP) do neporušené savany v samotném srdci Afriky, do rezervace Chinko ve Středoafrické republice. Pro doc. Karolínu Brandlovou a prof. Pavlu Hejcmanovou to bylo úplně poprvé, kdy mohly na vlastní oči pozorovat východní antilopy Derbyho v jejich přirozeném prostředí a pochopit jejich ekologii a chování doslova na vlastní kůži.
Pozvání k cestě, která obnáší mj. tříhodinový let malým letadlem C208 z hlavního města Bangui a následně celou řadu logistických výzev v oblasti zcela odříznuté od civilizace, nedostaly české výzkumnice jen tak náhodou. Spolupráce FTZ ČZU a AP, jedné z nejuznávanějších organizací na poli ochrany africké přírody, totiž trvá již dvě desítky let. Za tu dobu měla řada studentů i pedagogů možnost vyjet na stáž do terénu, vypracovat diplomové práce, stát se součástí sehraných týmů v několika národních parcích a nakonec často i získat zaměstnání, po kterém toužili. Absolventi magisterského oboru Wildlife Management and Conservation jsou totiž pro AP ideálními kandidáty, a řada z nich pracuje v parcích střední Afriky pod gescí AP již mnoho let.
“Naši studenti a absolventi za posledních dvacet let působili hned v několika zemích, kde ochrana přírody rozhodně není jednoduchou záležitostí,” vysvětluje Karolína Brandlová. “Začalo to pozemním a leteckým sčítáním savců v NP Niokolo Koba v Senegalu, pak ochranou slonů a žiraf v NP Garamba v Demokratické republice Kongo, následovali sloni a lvi v NP Zakouma v Čadu, luskouni v NP Odzala v Kongu – Brazaville, buvolci západoafričtí a korrigum v NP Pendjari v Beninu,” popsala jednotlivé aktivity. “V neposlední řadě došlo i na antilopy Derbyho v rezervaci Chinko ve Středoafrické republice, kam se první studentka magisterského studia na FTZ vydala již v roce 2016, aby následně úspěšně obhájila svou diplomovou práci a stala se dlouholetou členkou týmu AP,” doplnila na závěr.
Tým Wildlife Ecology Lab FTZ ČZU ve spolupráci s Antelope Conservation je už dvacet let hrdým partnerem African Parks. Studenti FTZ mají dveře pro stáže v unikátních parcích pro ochranu biodiversity stále otevřené, a věříme, že řada z nich tu najde uplatnění v oboru stejně jako jejich předchůdci.