Podpora agrolesnictví a spolupráce univerzit na Hedvábné stezce

Tým akademických pracovníků FTZ ve složení Iva Kučerová, Zbyněk Polesný, Ayat Ullah a Vladimír Verner podnikli expedici do středoasijského Kyrgyzstánu.

Desetidenní cesta zahrnovala setkání s partnerskou organizací, University of Central Asia, zejména s jejím oddělením zaměřeným na výzkum a rozvoj horských oblastí Mountain Societies Research Institute a také detašovaným kampusem ve městě Naryn. Tým se vypravil také do jedné z výzkumných oblastí spolupráce s německou univerzitou Rhein-Waal 2017-2022 financovanou německým Spolkovým ministerstvem pro vzdělávání a výzkum (BMBF).

Tým dále navštívil národní zemědělskou univerzitu (Kyrgyz National Agrarian University), aby projednal další možnosti spolupráce, která se datuje od roku 2006, a zejména dopady společně realizovaného projektu v Lejleckém okrese v letech 2008-2010, financovaného Ministerstvem zemědělství ČR.

Tento projekt podporoval udržitelné zemědělské hospodaření a zvyšování příjmů zemědělců prostřednictvím rozvoje agrolesnictví, zejména ovocných sadů, a zpracování potravin s cílem zlepšit kvalitu a rozmanitost ovocných produktů a zajistit dostatek krmiva pro hospodářská zvířata. Iniciativa byla zaměřena především na podporu chudých domácností, které se potýkali s problémy migrace a změnami klimatu. Projekt investoval také do rozvoje zavlažovacích systémů a přístupu k vodním zdrojům.

Expedice také využila možnosti navštívit cílové oblasti projektu ve správní oblasti Kulundu (okres Leylek, provincie Batken). Vzhledem k různým výzvám se jednalo o první návštěvu od roku 2012, kdy tým FTZ navštívil tuto lokalitu naposledy v rámci výzkumu, který realizoval v horských oblastech jižního Kyrgyzstánu a který byl zaměřen na místní tradiční znalosti, využívání a komercializaci léčivých rostlin.

Těmito aktivitami se FTZ přidává na stranu řady českých a československých institucí a iniciativ, které tuto oblast historicky podporují, a to v některých aspektech již od 20.let minulého století.

 Cesta byla realizována díky programu Erasmus+ KA171.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.