e-Competition: your Research your Story!

As a student, the ability to create a succinct yet compelling narrative about your work is an invaluable skill. By effectively translating complex/technical research into accessible language, you can better inform, educate, and inspire your audience. Especially in these uncertain times of COVID-19 where there is not much opportunity to talk about your research face-to-face. Sharing your research story through blogs and social media is a creative way to keep colleagues, friends, family, and the general audience informed about your research.

Whether it is at a virtual event, professional conference, a graduate/professional school interview, a casual dinner with friends, or any situation in between, being able to share your research as an interactive story that peaks the audience interest is a skill every student must have!  

To further encourage students to share their research story, YPARD in collaboration with AGRINATURA have developed a friendly Research Story e-Competition entitled ‘your Research your Story!’ This event is meant to help students to have a better sense of ownership of their research and to communicate the most important parts of their research in a creative easy to read storytelling way.

All information can be found HERE.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.