Zkoušíme vyvinout plynné antibiotikum, které by se dalo inhalovat do plic

Ladislav Kokoška zkoumá léčivé rostliny. „Domorodé národy je umí využívat tradičním způsobem,“ popisuje v Blízkých setkáních.

„My jejich znalosti zkoumáme a snažíme se využít účinky rostlin nebo potravin v naší moderní době. V přírodě je stále co zkoumat. Existuje mnoho neobjevených rostlinných druhů. Teď zkoušíme vyvinout plynné antibiotikum, které by se dalo inhalovat do plic. Snažíme se eliminovat nežádoucí účinky, protože některá antibiotika mohou poškodit střevní mikroflóru. Pokud je infekce například v plicích, pak by také léčba byla cílenější,“ vysvětluje etnobotanik.

Všechno přírodní je dnes in a všechno průmyslově vyráběné a priori lidem podezřelé. „Je to ošemetné,“ připouští Ladislav Kokoška. „Definice přírodní látky říká, že i látka, která je připravená synteticky a má stejnou strukturu jako ta přírodní, je považovaná za přírodní. Ten pojem přírodní je takový zvláštní a za něj se schová ledacos,“ usmívá se odborník.

Kde nejraději provádí výzkum? Jakou má zkušenost se šamany? Co všechno na sobě vyzkoušel?

Poslechněte si celý rozhovor ZDE.

Zdroj a foto: 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.