Jedno z důležitých světových center tropického zemědělství sídlí na kraji Prahy. Ukazuje, kudy z produkční krize

Minulý měsíc proběhla na kampusu ČZU vědecká konference Tropentag 2022, v rámci, které vědci i farmáři řešili cestu ven z produkční krize. Na pražský Suchdol zavítal i reportér Deníku N Petr Koubský, aby se dozvěděl něco o největší fakultě v Evropě zabývající se tropickým zemědělstvím.

Organizátor konference prof. Bohdan Lojka odpovídal nejen na to, proč máme „Tropy v Česku“, ale vysvětlil, jaký je vlastně smysl zemědělství v naší krajině a zda se svět uživí bez průmyslového zemědělství.

Prof. Bohdan Lojka:Podle mě otázka nestojí tak, jestli se dokážeme uživit bez průmyslového zemědělství, ale spíš: Jak sladit různé typy zemědělské produkce. Když se debata vyhrotí, jde to ode zdi ke zdi. Jedni jsou zastánci velkoprodukce, druzí jsou pro agroekologické přístupy, jedni i druzí to vidí absolutně, bez prostoru pro kompromis. Ale právě ten je nezbytný.

Děkan FTZ ČZU prof. Patrick Van Damme objasňuje  co se můžeme naučit my tady v Evropě v nynější situaci od zemědělců z Afriky či Latinské Ameriky.

A jak se oba profesoři dívají na ukrajinskou krizi?

Celý rozhovor si můžete přečíst zde či v přiloženém souboru.

foto: Petr Zmek