FTZ z Etiopie: Jak zefektivnit produkci a zpracování ovoce?

V rámci projektu Zavádění ovocného hodnotového řetězce pro zlepšenou výživu a efektivní produkci v Arba Minch Zuria se tři zástupci FTZ (Anna Maňourová, William Nkomoki a Jan Staš) společně s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně vydali do Etiopie zahájit nový čtyřletý rozvojový projekt s cílem zlepšit znalosti a dovednosti místních farmářů, diverzifikovat lokální ovocnou produkci, zpřístupnit pěstitelům nové obchodní možnosti a snížit posklizňové ztráty.

Ačkoliv jsou ovocné plodiny stabilními ingrediencemi etiopských domácností zejména během četných období půstu, průměrná konzumace ovoce na jednoho obyvatele v Etiopii stále odpovídá pouhým 7 kilogramům ročně. Východoafrický průměr je přitom zhruba osmkrát vyšší (55 kg) a doporučovaná roční dávka je dokonce 21krát vyšší (Světová zdravotnická organizace, Organizace pro výživu a zemědělství).

Oblast Arba Minch Zuria je významným ovocnářským regionem, typickým hlavně produkcí banánů, papáji a manga, které tvoří až 10 % příjmů místních domácnostní. Celá oblast se už v tuto chvíli podílí zhruba 10-15 % na celkové produkci ovoce v Etiopii. Její potenciál je ale daleko větší. Dostatek srážek a příznivé klimatické skýtají možnost pro pěstování rozdílných druhů ovoce i zeleniny. Místní pěstitelé se ale potýkají s velkými posklizňovými ztrátami (až čtvrtina produkce v případě manga) a většinu své produkce prodávají ihned v čerstvé formě. Diverzifikace pěstovaných druhů, vhodné udržitelné zemědělské praktiky a nové možnost zpracování, skladování a prodeje zpracovaných produktů by mohla zásadním způsobem pomoci v rozvoji oblasti a naplnění jejího ovocnářského potenciálu.

Během první návštěvy Arba Minch se FTZ tým zaměřil na analýzu místních trhů, inicioval školení farmářské kooperativy na zpracování ovoce (manga a papáji), analyzoval místní ovocnou produkci a možnost její diverzifikace přímo v terénu, navštívil nově založenou ovocnou školku i sad a domluvil první kroky pro vzájemnou spolupráci mezi ČZU a univerzitou v Arba Minch. Snad budeme moci v začatých aktivitách brzy pokračovat!

A jak to všechno probíhá? Podívejte se na fotky přímo z terénu v galerii níže a sledujte stránku Development projects in Ethiopia!

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.